THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Baykal'dan önemli açıklamalar

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.516
Konular:
3620
Teşekkür (Etti):
375
Teşekkür (Aldı):
1321
Ticaret:
(0) %
0
402
28-10-2009 13:05
#1
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul İl Başkanlığı'nda toplantı yaptı.


İşte Baykal'ın açıklamasından satırbaşları:
Belge, ifadesine göre şahsen kendisinin eline geçmiştir. 'Ben aldım' diyor. Aldığı belgeyi 4,5 ay tutarken, tek başına mı bu kararı aldı? Tek başına mı ortaya çıkarma kararı aldı? Bu zamanlamanın altında ne yatıyor? 4,5 ayda bildiğiniz gibi bir gece yarısı baskınıyla bir kanun çıktı.

Gece yarısı kanununu çıkaranlar ayrı, bu belgeyi elinde bulundurduğunu söyleyen kişi ayrı. Biri Genelkurmay’da çalışan bir subay ya da görevli. Olağanüstü bir telaşla, ani bir baskınla gece yarısı o kanunu çıkaranlar ayrı. Ya da biz öyle görüyoruz.

Bu arada ne oldu diye düşündüğümüz an kanun çıktı. Peki bu mektubu elde eden kişi 4,5 ay sonra sadece o mektubu savcılığa göndermekle yetinmedi. Ayrı bir ihbar mektubu da yazdı. Halbuki tartışma o belge etrafında bir tartışmaydı. O belge bir avukatın ofisinde yapılan baskında fotokopisi ele geçirilmişti.

Bunun ardından derhal belgenin aslı ortaya çıkarılmalıydı. Ama öyle olmamıştır. O belge durmuştur, parlamento kanun çıkarmıştır. O belgeyi ortaya çıkaran kişi belgenin orjinalini vermekle yetinmemiş birde ihbar mektubu hazırlamıştır.

İhbar mektubunda ne görüyoruz? İhbar mektubunda, farklı ve kapsamlı eldeki belgeyle doğrudan kanıtlanması mümkün olmayan ithamlar yapıyor. Diyor ki bundan genelkurmay başkanı’nın, birinci ordu komutanı’nın haberi var. Belgeyi elinde bulunduran belgesi kadar konuşacak. O vermekle yetinmiyor, belgeyi yorumluyor. Elbette bilgisi olan insan, aslı ortadan çıktıktan sonra, başlayacak olan yargılama süreci içinde elbette düşündüklerini yetkili mercilere gelip anlatacaktır. Tanık olarak yada bir başka sıfatla. Mahkeme onu dinleyecektir, başkalarını dinleyecektir. Yaptığı ithamın doğru olup olmadığına mahkeme karar verecektir.

Belge bir albay konusuyken, şimdi genelkurmay başkanı konusu olmuştur.

Sadece o kadar değil CHP bir büyük ithamın hedefi olarak bu mektupta ifade edilmiştir. Şimdi belgenin hukuki konumu ayrı. Önemi değeri ayrı. O belgeyi ortaya çıkaran kişinin bu belgenin yanı sıra, bir mektup yazarak, ortaya attığı ve belgede doğrudan kanıtlanmayan tek taraflı karamalar, tamamen ayrı bir konu.

Şimdi ben bu kişinin CHP’ye yönelik ithamını okuduğum zaman, CHP’nin genel başkanı olarak, bu iddianın ne kadar boş ne kadar siyasi amaçlı olduğunu görebiliyorum.

İhbar mektubunda CHP’nin hedef seçilmiş olmasının ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler