THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

İstanbul depremi için yer ve büyüklük verdi

ProtectiveTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
ßyburt ovası yavru kurt yuvası :)
Yaş:
27
Mesajlar:
1.434
Konular:
467
Teşekkür (Etti):
51
Teşekkür (Aldı):
359
Ticaret:
(0) %
11-11-2009 18:44
#1
İstanbul depremi için yer ve büyüklük verdi
Prof. Dr. Ercan: Deprem Küçükçekmece ile Silivri arasında, 6.5'un üzerinde olur.
Türkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof.Dr. Ahmet Ercan, İstanbul'da olası bir depremin Küçükçekmece ile Silivri arasında olacağını ve 6.5'in üzerinde bir deprem beklediklerini belirtti. Prof.Dr. Ercan, İstanbul'un asla bir Gölcük gibi olmayacağını açıklayarak, "Deprem Gölcük'ün altında olmuştur. İstanbul'un altında olmayacaktır. İstanbul'dan yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bir deprem olacak ve İstanbul depremden etkilenme bölgesi içinde olacak. İnsanların yüzde 98'inin yapılardan sağ olarak çıkacağını düşünüyoruz" dedi.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin, 12 Kasım 1999 depreminin 10'uncu yılı nedeniyle Kültür Merkezi'nde düzenlediği ve 2 gün sürecek Ulusal Deprem Sempozyumu'na konuşmacı olarak aralarında Prof.Dr. Ahmet Ercan, İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu'nun da bulunduğu deprem konusunda uzman bilim adamları katıldı. Sempozyumun ilk oturumunda Deprem Mühendisliği Derneği Genel Sekreteri Dr. Oktay Ergünay, Prof.Dr. Ahmet Ercan, Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu konuştu. Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, Rektör Prof.Dr. Atilla Kılıç, Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nden uzmanlar, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü yetkilileri, sivil savunma uzmanları ve çok sayıda öğrenci bilim adamlarını ilgiyle dinledi.


AVCILAR, YEŞİLKÖY, YEŞİLYURT UYARISI

İlk oturumun soru cevap kısmında Marmara'da meydana gelebilecek olası bir depremin hangi bölgeleri etkileyeceği yönündeki soruya depremin Küçükçekmece ile Silivri arasında olacağını belirten Prof.Dr. Ercan, "Her ne kadar bilim adamları arasında fikir ayrılıkları olsa da bu depremin büyüklüğü 6.5'in üzerinde olacaktır. Bu şiddette bir deprem bekliyoruz. Kırılış yönü doğu-batı doğrultusunda olacaktır. En büyük ivme doğu-batı doğrultusunda gidecektir. 1999 depreminin ardından yapı yoğrulmaları yüzde 15'ler civarındadır. Bu mikro kırıkçıklar nedeniyle. 1999 depremi öncesi yapılan yapılar artık yorgun yapılardır. Avcılar'da bulunan yapılar depreme karşı 9'uncu raunddan çıkmış bir boksör gibi. Yeşilköy, Yeşilyurt da öyle. En sağlam yapılar 1999 depreminden sonra yapılan binalar, daha sağlam binalar ise 2007 yönetmeliğinden sonraki yapılardır" dedi.


İSTANBUL, GÖLCÜK GİBİ OLMAYACAK

İstanbul'da 1 milyon 300 bin bina olduğunu ve İstanbul'un asla bir Gölcük olmayacağını söyleyen Prof.Dr. Ercan açıklamalarına şöyle devam etti:
"Deprem Gölcük'ün altında olmuştur. İstanbul'un altında olmayacaktır. İstanbul'dan yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bir deprem olacak ve İstanbul depremden etkilenme bölgesi içinde olacak. İnsanların yüzde 98'inin yapılardan sağ olarak çıkacağını düşünüyoruz. Binalar göçmeyecek. Gölcük'te binaların göçme oranı yüzde 6 iken İstanbul'da bu oran yüzde 2 olacak. Bölge ölçeğinde ise en çok Avrupa yakası etkilenecek. Çünkü en genç yapılar Avrupa yakasında. Asya yakasının yüzde 35 daha az etkileneceği kanaatindeyiz"
Vatan---------------------
ProtectiveTR

Kırık linkli paylaşımlarımı bana pm olarak bildirizseniz daha hızlı şekilde yardımcı olabilirim...Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler