THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Kına gecesinden kaçtı ama töre peşinde

NafToCeMenT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Anadolunun Bağrından :)
Mesajlar:
3.244
Konular:
1646
Teşekkür (Etti):
73
Teşekkür (Aldı):
458
Ticaret:
(0) %
0
314
11-11-2009 22:10
#1
9 yaşındaki Sarya'nın dirisi değil cesedi aranıyor


Kına gecesi evden kaçak kızın cesedi, Sülük Göleti ve babaevinde arandı


Behçet DALMAZ
HAKKARİ - Bağlar Mahallesi’nde 3 ay önce akrabası olan bir gençle zorla evlendirilirken kına gecesi evden kaçtığı gerekçesiyle bulunup aile meclisi kararıyla öldürülerek cesedinin gölete atıldığı ileri sürülen 19 yaşındaki Sarya Çetin'e ulaşılamadı. İhbar üzerine Sülük Göleti'nde dün başlatılan ceset arama çalışmaları bugün de sürdürüldü. Gözaltına alınan Sarya'nın babası ve 2 yakanı ise sorgularının ardından serbest bırakıldı. Türkiye’nin Irak sınırında bulunan Çukurca İlçesi’nin Işıklı Köyü’nden 1994 yılında göç ederek Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’ne yerleşen 2 evli 12 çocuk babası Abdullah Çetin, Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan (YİBO) 2 yıl önce mezun olan kızı 19 yaşındaki Sarya Çetin’i, aynı zamanda komşusu olan bir akrabasının oğluyla evlendirmek istedi. Ancak iddiaya göre Sarya Çetin, bu evliliğe karşı çıktı. Tüm itirazlarına rağmen ailesini ikna edemeyen Sarya, 3 ay önce düğünü yapılırken kına gecesi evinden kaçtı. Sayra'yı birkaç gün arayan yakınları onu Yüksekova'da bir tanıdıklarının evinde bularak yeniden Hakkari'deki baba evine getirdi.


İHBAR TELEFONU İLE ORTAYA ÇIKTI


Çağdaş Yaşam Kız YİBO’da okurken okulun kız futbol takımında da oynayan Sarya Çetin, evine getirildikten sonra, esrarengiz şekilde ortadan kayboldu. Çetin ailesi birkaç gün sonra polise başvurarak kızlarının kaybolduğu ihbarında bulundu. Tüm aramalara karşın uzun süre Sayra Çetin'in izine rastlanamazken, iki gün önce Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne bir ihbar geldi. 155 Polis İmdat telefonunu arayan bir kişi, Sarya Çetin'i zorla evlendirmek isteyen ailesi, kına gecesi kaçtığı için onu bulup öldürdüğünü ve cesedini de kentin Merzan Mahallesi’ndeki Sülük Göleti’ne atdığını söyledi.


GÖLETTE CESET ARANIYOR


Bu ihbarla harekete geçen Hakkari Emniyet Müdürlüğü, Sayra Çetin'i gölette aramaya karar verdi. Hakkari Valiliği, Van Sivil Savunma Müdürlüğü’nden gölette arama yapmaları için bir ekip istedi. Van Arama Kurtarma Birliği'nden dün 7 kişilik ekip Hakkari’ye gelerek Hakkari Sivil Savunma ekipleri ve polislerle birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren kent merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Sülük Göleti’nde ceset arama çalışması başlattı. Gölette balık adamlar su altı kamerası kullanmalarına rağmen dün her hangi bir ize rastlamadı. Havanın kararması üzerine ara verilen arama çalışmalarına bu sabah yeniden başlandı. Gölette incele yapan savcılık, Sarya'nın baba evi ile yanındaki evlendirilmek istendiği akrabalarının evleri ve bahçelerinde de sivil savunma ekipleri ve dedektör köpeklerle arama yaptı. Merzan Mahallesi’ndeki Sülük Gölet’inde Van ve Hakkari Sivil Savunma ekipleri ile polisin yaptığı arama çalışmaları devam ediyor.

GÖZALTINA ALINAN YAKINLARI SERBEST


Sülük Gölet’inde arama çalışmalarının dün başlatılmasının ardından, ailesini geçici işlerde çalışarak geçindiren 2 evli 12 çocuk babası 50 yaşındaki Abdullah Çetin ve adları açıklanmayan 2 yakını da cinayet suçlamasıyla gözaltına alındı. Sorgularının ardından 3 kişi dün gece geç saatlerde Hakkari Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından nöbetçi mahkemede hakim önüne çıkarılan Abdullah Çetin ve 2 yakını tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sayra Çetin'in cesedi atıldığı ileri sürüleng ölette aranırken, yakınları ise konuyla ilgili hiç bir açıklamada bulunmadı. (dha)
--------------------- ..............................................Kok Türk....................................Alparslan Türkeş...................................THT BOZKURTLAR


.................................................. ..........................
Rehber Kuran Hedef TuranBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler