THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Genelkurmay'dan ıslak imza açıklaması

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.554
Konular:
3621
Teşekkür (Etti):
402
Teşekkür (Aldı):
1337
Ticaret:
(0) %
13-11-2009 15:59
#1
Genelkurmay'dan ıslak imza açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı, 'İrtica ile mücadele' belgesinin orjinali olduğu iddia edilen belgenin Ergenekon savcıları tarafından gönderilmediğini açıkladı.


GENELKURMAY Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı öne sürülen İrticayla Mücadele Eylem Planı ile ilgili ıslak imzalı belgeyi, dördüncü kez detaylı bir yazıyla istemelerine karşın kendilerine ulaştırılmadığını söyledi.
Genelkurmay Başkanlığı basın bilgilendirme toplantısında konuya ilişkin soruları yanıtlayan Tuğgeneral Çubuklu, belgeyle ilgili Adli Tıp raporunun askeri savcılığa ulaştığını ve belgede imza dışında inceleme yapılmadığını söyledi. Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, “Raporda parmak izi ve diğer şeyler yok ama bu da gizli soruşturma kapsamında olduğu için size pek fazla birşey söyleyemem. Ancak bilebildiğimiz kadar sadece imza üzerinde inceleme var. Belgede sadece imza üzerinde inceleme var. Parmak izi, ya da hangi yerden çıktığı, nerede yazılı olduğuyla ilgili bir tetkik yok” dedi.
ANINDA CEVAP VERİLİYOR
Bir basın mensubunun “Sivil savcılığın istediği belgeler gönderilmedi” yolundaki haberleri hatırlatması üzerine ise Tuğgeneral Çubuklu, “Genelkurmay Başkanlığı’na Cumhuriyet savcılıkları veya mahkemelerden intikal eden yasaların öngördüğü çerçevede, ki bu bize yükümlülük veriyor, her kurumda olduğu gibi, bütün taleplere anında cevap veriliyor. Tabii ki istenen talepler kapsamlıysa, bunlar incelenmek ve ilgili yerlerden sorulmak suretiyle cevap veriliyor. Bazı medya kuruluşlarında yeraldığı gibi gönderilmeyen 3 bin sayfa, bin sayfa, yüz sayfa gibi bir talep kesinlikle söz konusu değildir. Onu özellikle belirtmek isterim. Personel isteniyorsa o da aynı şekilde gönderilmektedir” diye yanıtladı.
YASALAR ÇERÇEVESİNDE GEREĞİ YAPILACAKTIR
Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, ıslak imzalı olduğu iddia edilen belgenin Askeri Savcılığa gönderilmemesi konusunda Askeri Savcılığın soruşturmayı yürüten savcılık hakkında suç duyurusunda bulunup bulunmadığına ilişkin soruya ise, bunun Askeri Savcılığın takip ettiği bir konu olduğunu belirtti. Tuğgeneral Çubukçu, “Şu anda onunla ilgili olarak söz söylemek uygun olmayacaktır. Yasaların el verdiği çerçevede gereğini yapacaktır” dedi.
DİREKTİF 2 BİN YILINA AİT
Tuğgeneral Çubuklu, irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet sitelerine izin veren Başbakanlık direktifinin, Başbakanlık tarafından bulunamadığı yönündeki iddiaları hatırlatan soruya ise, cumartesi günü Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada net olarak bu direktifin 2000 yılına ait olduğunun belirtildiğini açıkladı. Çubuklu, bu konuda bir değişikliğin bulunmadığını bildirdi.
POYRAZKÖY’Ü SAVCILIKLAR İNCELİYOR
Poyrazköy’de bulunan malzemeler arasında Ermenilere yönelik suikast planlarının ele geçirildiği yönündeki haberlerle ilgili soruya Tuğgeneral Çubuklu, “Soruşturma kapsamında ne ele geçiyor? Bizim görevimiz ne? Eğer bizi ilgilendiren bölümse, ilgili savcılıklar tarafından soruşturmaya başlanılıyor. Eğer bizim görev alanımız dışında ise ilgili savcılıklarca, Cumhuriyet Savcılıklarınca işlemler devam ediyor. Bu görev alanı çerçevesinde devam eden bir konu” dedi.
HER KAMU PERSONELİ GİBİ
Bir basın mensubunun Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınıp alınamayacağı, bu konudaki hukuki prosedürün neler olduğunun sorulması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, her kamu personeliyle ilgili nasıl atanıyorsa, görevden alınmasına ilişkin de hükümlerin bulunduğunu belirtti. Tuğgeneral Çubuklu, “Kamu personeli bu idari işlemden dolayı haksızlığa uğradığını düşünüyorsa idari yargı mercilerinde hakkını aramak her kamu personelinin hakkıdır. Askeri personelse Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, sivil personelse genel idari yargıda hakkını arama her kamu personelinin hakkıdır” dedi.
GÜVENLİ ASKERİ TELEFON HATLARI VAR
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler ise askeri personelin telefonlarının dinlenmesinin hangi prosedür sonucu gerçekleşebileceği yönündeki bir soruya, karargah ve birliklere cep telefonlarının sokulmasının yasak olduğunu hatırlatarak, “Kriptolu cep telefonlarının kullanılmasına da Ocak 2009’da başlanmıştır. PTT hattı da açık bir hattır. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin güvenli askeri hatları vardır” şeklinde yanıt verdi.
9 TERÖRİST TESLİM OLDU
Genelkurmay İletişim Dairesi Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ise, 6-13 Kasım tarihleri arasında meydana gelen iç güvenlik olayları hakkında bilgi verdi. Tuğgeneral Gürak, dönem içerisinde 9 bölücü terör örgütü mensubunun, güvenlik kuvvetlerine Silopi'de teslim olduğunu ve adli işlemlerinin devam ettiği belirterek, “23 Ekim'deki toplantımızda da belirttiğimiz gibi, örgütten kaçarak gelenlerin teslim olmaları devam etmektedir” dedi.
12 Kasım 2009 tarihinde Şırnak Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığınca Şırnak’ın 10 kilometre güneyinde icra edilen küçük çaplı operasyonda 3 bölücü terör örgütü mensubunun sağ olarak yakalandığını belirten Tuğgeneral Gürak, “Teröristlerle birlikte muhtelif sağlık malzemeleri, cep telefonları ve çeşitli gıda ile yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir. Adli soruşturma başlatılmıştır” bilgisini verdi.
9 Kasım'da Van Saray'da bir ve 11 Kasım'da Şırnak Uludere'de bir olmak üzere iki bölücü terör örgütü mensubu daha yakalandığını belirten Tuğgeneral Gürak, “Meydana gelen olaylarda, 3 güvenlik görevlisi yaralanmıştır. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” diye konuştu.
AFGAN ASKERLERİ TÜRKİYE’DE EĞİTİLİYOR
Tuğgeneral Gürak, TSK tarafından, Afganistan Ordusu personeline, Isparta İç Güvenlik Eğitim Merkezi Komutanlığında eğitim verilmesine, Ekim 2009 tarihinden itibaren başlandığını ilk grup olarak 72 personel eğitildiğini ve ülkelerine gönderildiğini söyledi. 71 kişilik ikinci grubun ise 11 Kasım 2009 tarihinde geldiğini belirten Tuğgeneral Gürak, Mayıs 2010 tarihine kadar sürmesi planlanan eğitim programında, bölükler halinde toplam 450 Afgan personeline eğitim verileceğini ve bu bölüklerin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından donatılmasının sağlanacağını bildirdi.
PAKİSTAN’DAKİ OKULA YARDIM
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Ekim 2009’da Pakistan'a resmi ziyaretleri sırasında, Swat Vadisinde bir okula yaptığı ziyarette gündeme gelen okulun ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir yardım kampanyası açıldığını da belirten Tuğgeneral Gürak, “Bu kapsamda 40 bilgisayar, 10 yazıcı, kitap, kırtasiye malzemeleri ve çeşitli spor malzemelerinden oluşan yardım malzemesi önümüzdeki hafta, özel bir uçakla Pakistan'a gönderilecek ve okula teslim edilecektir” diye konuştu.
ARAMA KURTARMA FALİYETLERİ
TSK tarafından, dönem içinde 12 arama kurtarma faaliyeti icra edildiği, 84 kişinin sağ olarak kurtarıldığı, 9 kişinin ise ölü olarak bulunduğu açıklandı. Öte yandan 2 Kasım 2009 tarihinde Siirt-Eruh-Savaşköy'de yaşayan hamile bir kadının, Askeri Helikopter ile Siirt'e nakledildiğini ve kadının ***ürüldüğü hastanede doğum yaptığı açıklandı. Benzer şekilde, 5 Kasım 2009 tarihinde, Siirt/Okçular'da yaşayan bir ailenin hasta olan bebekleri, Okçular-Siirt yolunun aşırı yağıştan kapalı olmasından dolayı, Askeri helikopter ile Siirt 30 Yataklı Seyyar Cerrahi Hastanesine getirildiği duyuruldu.
MISIR SAVUNMA BAKANI TÜRKİYE’YE GELİYOR
Mısır Arap Cumhuriyeti Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi’nin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’un resmi davetlisi olarak 18-21 Kasım 2009 tarihleri arasında, Türkiye’yi ziyaret edeceği, ziyarette, iki ülkeyi ilgilendiren askeri işbirliği konularının görüşüleceği bildirildi.
DOSTLUK DENİZİ-2009 TATBİKATI
Tuğgeneral Gürak, 16-21 Kasım 2009 tarihleri arasında Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ev sahipliğinde, Türkiye ve Mısır'ın katılımı ile iki ülke arasındaki karşılıklı iş birliğini arttırmak ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek maksadıyla, Dostluk Denizi-2009 Tatbikatının icra edileceğini söyledi. Tatbikata Türkiye'den 2 firkateyn, 2 hücumbot, 1 denizaltı, 1 korvet, 1 hedef çekici gemi, 2 karakol botu, 1 SAT görev timi ile birlikte Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı uçar birlikler, Mısır Arap Cumhuriyeti'nden ise 2 firkateyn, 2 hücumbot, 1 yardımcı sınıf gemi ve 1 SAT görev timi iştirak edeceği bildirildi.
Bu arada, Anadolu Şahini-2009 Tatbikatı; 3'üncü Kolordu (NRDC-T) Komutanlığı tarafından, 2-20 Kasım 2009 tarihleri arasında, İskenderun ve İstanbul'da icra edildiği hatırlatıldı.
BASIN GÜNÜ 18 KASIM’DA
Barışı Destekleme Harekatı kapsamında, ilk müdahale harekatı planlama, sevk ve idare etme bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlayan tatbikatın basın günün 18 Kasım 2009 Çarşamba günü, 08.30-11.00 saatleri arasında, Şehit Teğmen Ahmet Tor Kışlası/İskenderun'da yapılacağı açıklandı.
GATA’DA SANCAK VERME TÖRENİ
Tuğgeneral Metin Gürak, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Öğrenci Alayına Sancak Verme Töreni’nin 16 Kasım 2009 Pazartesi günü saat 14.30'da GATA Tıp Fakültesi Öğrenci Alayı Tören Alanında icra edileceğini bildirdi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler