THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Esad Türkiye'yi arabulucu istiyor

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.518
Konular:
3620
Teşekkür (Etti):
375
Teşekkür (Aldı):
1321
Ticaret:
(0) %
13-11-2009 19:22
#1
Esad Türkiye'yi arabulucu istiyor
Sarkozy ile görüşen Suriye Devlet Başkanı Esad, Türkiye'nin Suriye ve İsrail arasındaki arabulucu rolünü ön plana çıkardı.


Paris'te Şam ile Tel Aviv arasındaki barış görüşmelerine arabuluculuk etme isteğini defaatle dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştükten sonra açıklama yapan Esad, bu rol için Türkiye vurgusu yaptı.
Esad, "Bugün Suriye barış istiyor, ortada Türkiye gibi bir arabulucu var. Türkiye arabuluculuğu başlatmaya hazır. Ortada Fransa ve AB'nin de bu sürece desteği var. Eksik olan, İsrail'in sonuca ulaşmak için bunu istememesi" dedi.
Suriye lideri, "Eğer İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu, ciddiyse, heyetini ve uzmanlarını Türkiye'ye gönderebilir, biz de gönderebiliriz, eğer ilgileniyorlarsa, görüşmeler olur" diye konuştu.
ABD'YE 'ZAYIF HALKA' ELEŞTİRİSİ
Esad, ABD'yi de Ortadoğu barış çabalarındaki en zayıf halka olarak gördüğünü vurguladı.
ABD Başkanı Barack Obama'ya çağrıda bulunan Esad, ABD'nin Ortadoğu'da daha büyük rol üstlenmesini istedi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmek için Paris'e gelen Beşar Esad, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin Ortadoğu barış çabalarındaki zayıf halka olduğunu belirterek, ABD'den bu çabaları canlandırmak için daha çok çalışması gerektiğini söyledi.
ABD Başkanı Barack Obama'dan barış görüşmeleri için bir eylem planı hazırlamasını isteyen Esad, Suriye ile ABD arasında, geçen mart ayından bu yana yapılan görüşmelere karşın bir güven ortamının oluştuğunu henüz görmediklerini vurguladı.
ESAD İSRAİL'İ SAMİMİ BULMUYOR
Suriye ile İsrail arasında yeni arabulucu olarak ortaya çıkan Fransa'yı ziyaret eden Esad, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Suriye ile barış görüşmelerine başlamaya hazır olduğu açıklamasını samimi görmediğini belirtti. İsrail Başbakanı Netanyahu bu hafta başında Sarkozy ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Suriye ile barış görüşmelerine hemen başlamaya hazır olduklarını açıklamıştı

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler