İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

TÜSİAD başkanını seçiyor

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.554
Konular:
3621
Teşekkür (Etti):
401
Teşekkür (Aldı):
1336
Ticaret:
(0) %
21-01-2010 11:26
#1
TÜSİAD başkanını seçiyor
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD), 40'ıncı genel kurulu başladı. Genel Kurul'da Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Mustaf Koç'un konuşmalarının ardından oylamaya geçildi.


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, “samimi olarak TÜSİAD'ın güç ve etki kaybettiğini düşünen ve bundan endişe duyan dostlarımıza da şunları söylemek isterim; Birincisi 'güç' bizim tercih ettiğimiz bir kavram değil. Biz demokrasilerde güç kullanmaya değil konsensusa, uzlaşmaya inanan bir topluluğuz” dedi.
Mustafa Koç, TÜSİAD'ın 40. Genel Kurul toplantısında, video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, TÜSİAD'ın ülkede kurumsal yapısını yerleştirmiş nadir sivil örgütlerden biri olduğunu söyledi.
Koç, “Hiçbir başkan kişisel görüşlerini TÜSİAD'a mal etmez, etmemiştir. Başkanlarımız kurumsal sözcülerdir, yönetim kurulunun iradesini temsil ederler ve ağızlarından çıkan her sözün arkasında dernek organlarının çalışması vardır. Üyelerimiz, kendi farklı görüşleri olduğunda, bunu da açıkça beyan etme imkanına her zaman sahip olmuştur” dedi.
TÜSİAD'ın 39 yıllık geçmişinde zaman zaman gücü ve etkinliğinin tartışma konusu edildiğini dile getiren Koç, bu tartışmaların açıldığı dönemlerin, siyasette çatışma ve kutuplaşmaların yükseldiği dönemler olmasına özellikle dikkati çekmek istediğini kaydetti.
Bunun nedeninin, tarafların TÜSİAD'ı tam ve kesin olarak kendi saflarında görme isteği ve TÜSİAD'ı kendi zihinlerindeki şablona oturtma çabası olduğunu belirten Koç, şöyle devam etti:
“Kuşkusuz TÜSİAD'ın gücü ve etkisini samimiyetle tartışan dostlarımız hatta üyelerimiz de var. Burada onları tenzih ederek konuşuyorum. Biz ekonomide, siyasette, sosyal alanlarda tartışılan konularda görüşlerimizi söyleriz. Bunu yaparak da o konu özelinde taraf oluruz. Ama biz tarafımızı, kimin neyi savunduğuna göre seçmeyiz. Ülke yararını hangi tezde gördüğümüze bakar ona göre konuşuruz. Çoğu zaman da alternatif yollar, görüşler üretir bunları ortaya koyarız. Bir görüş ortaya atmışsak, bunun arkasında mutlaka bir çalışma, analiz ve araştırma olmasına özen gösteririz. Bunu yapamamışsak susup otururuz.
Samimi olarak TÜSİAD'ın güç ve etki kaybettiğini düşünen ve bundan endişe duyan dostlarımıza da şunları söylemek isterim; Birincisi, 'güç' bizim tercih ettiğimiz bir kavram değil. Biz demokrasilerde güç kullanmaya değil konsensusa, uzlaşmaya inanan bir topluluğuz. Etkili olmak ise, elbette görüş sahibi olan herkesin arzu ettiği bir şeydir. Bu etki bazen bağırarak, bazen fısıldayarak, bazen duruşunu bozmadan sabırla tekrar ederek sağlanabilir. İkincisi, Türkiye'de süreç daha tamamlanmamış olsa da demokratik gelişme konusunda alınmış epeyi mesafe var. Bizi örnek alan çok sayıda iş dünyası örgütü kuruldu. Artık belirli görüşleri dile getiren tek ses olmaktan çıktık. Bundan da memnuniyet duyuyoruz.”

“BİZ KONUMLARIN DEĞİL KONULARIN SAVUNUCUSUYUZ”


Koç, “Bizim etkili olma ölçütümüz, hükümetlere yakın olmak değil. Diyalog kanallarının açık olması, ülke çıkarlarını savunduğumuzun anlaşılması yeterli. 39 yıllık tarihimiz bize gösterdi ki, niyetimiz ve bakış açımız bugün anlaşılmazsa, yarın anlaşılıyor. Bizim etkili olma ölçütümüz, iyi muhalefet yapmak da değil. Bu bizim işimiz değil. Biz, konumların değil konuların savunucusuyuz. Herkes kendi işini doğru yaparsa bütün bunlara ihtiyaç kalmaz” dedi.

“AB ÜYELİĞİ İLE İLGİLİ DURUM ORTADA”

AB müzakereleri başladığında, TÜSİAD'ın misyonunu tamamladığı yolunda görüşlerin de ortaya atıldığını anımsatan Koç, şunları ifade etti:
“AB üyeliği ile ilgili durum ortada. Peki misyon olarak benimsediğimiz diğer gelişme alanları, tüzükteki amaç maddesinin ana bileşenleri ne durumda? İnsan hakları evrensel ilkelerinin egemenliğini sağlamış durumda mıyız? Düşünce, inanç ve girişim özgürlükleri konusunda işimiz artık bitti diyebilir miyiz? Laik hukuk devleti konusunda içimiz rahat mı? Yüksek standartlı katılımcı bir demokrasiye sahip miyiz? Liberal ekonominin, rekabetçi piyasa ekonomisinin kurum ve kurallarını geri dönülmez biçimde yerleştirebildiğimizi söyleyebilir miyiz? Sürdürülebilir bir çevre dengesi bilincini oluşturabildik mi?
Bu sorulara gönül rahatlığıyla 'evet' diyemiyorsanız, TÜSİAD'ın ne misyonunun tartışmasına gerek var ne de daha yıllarca yönetim kurullarımız program ve etkinlik sıkıntısı çekecektir.”

“YAPILMASI GEREKEN NE VARSA YAPILACAK”

Bir kısım dostların, ülkede çokseslilik, alternatif çözümler sunma ve bunların takipçisi olma konusunda kaygı duyduklarını gördüğünü belirten Koç, “Onlara bu kürsüden şu teminatı vermek istiyorum: TÜSİAD 39 yıldır olduğu gibi önüne koyduğu misyonu tümüyle yerine getirmeye devam edecektir. Bunun için yapılması gereken ne varsa yapılacak, söylenmesi gereken ne varsa söylenecektir. Bu, geçmişte de böyle olmuştur, gelecekte de böyle olacaktır. Bundan emin olabilirsiniz” dedi.

“YALÇINDAĞ İLE ÇALIŞMAK BİZLER İÇİN BİR ZEVKTİ”

Mustafa Koç, 3 yıldır çok yakın çalıştığı ve TÜSİAD başkanlığı görevini üstün bir başarı ile yürütmekte olan Arzuhan Doğan Yalçındağ'a ve ekibine de teşekkür etmek istediğini belirtti.
Koç, “Çalışkan ve özverili iş anlayışıyla kurumumuza büyük hizmetleri olan sayın Yalçındağ ile çalışmak bizler için bir zevkti, kendisini özleyeceğiz” dedi.
Yeni seçilecek başkan ve yönetim kuruluna da başarı dileklerini sunan Koç, “TÜSİAD içinde yer alan tüm kurullar ve üyelerimiz, her dönem olduğu gibi bu yönetim döneminde de, misyonumuz çerçevesinde yeni başkan ve yönetim kuruluna destek vermeye devam edecek ve ülkemiz için en yüksek katma değeri yaratmaya çalışacaktır” dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı