İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

TSK'ya Hava Uzay Gücü Geliyor

24-01-2010 10:13
#1
_EReNCaN65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
VAN
Mesajlar:
7.089
Teşekkür (Etti):
86
Teşekkür (Aldı):
3601
Konular:
4115
Ticaret:
(0) %
Hava Kuvvetleri Komitanı Orgeneral Hasan Aksay, öncelikli hedeflerinin Hava Uzay Gücü oluşturmak olduğunu bildirdi. Orgeneral Aksay, terörle mücadele için muharip yani savaşan İnsansız Hava Araçlarından oluşan filolar kurulacağını da belirtti.

Orgeneral Aksay, Savunma ve Havacılık Dergisi’nin yeni yıldaki ilk sayısına yaptığı açıklamada, önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin dünyanın en hassas bölgelerinden birinde bulunduğuna işaret eden Orgeneral Aksay, “bu nedenle, içinde yaşamakta olduğumuz coğrafyada, gelecekte neler olabileceğini analiz etmenin ve buna yönelik isabetli öngörülerle gerekli değişimleri hayata geçirmenin önemi yüksektir” dedi. Orgeneral Aksay şöyle konuştu:


“Bu coğrafyada tarih; öngörülemeyen, ancak barındırdığı uluslara büyük acılar yaşatan ve ibret alınması gereken olaylarla doludur. Günümüzde ve gelecekte caydırıcılığı sağlamanın ve barışı korumanın en etkili yöntemi bilgiyi üretmek ve yönetmekle olacaktır. Şüphesiz Hava Kuvvetleri olarak Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaç duyacağı bilgilerin, üretilmesinde ve istihbaratın yönetilmesinde ve yönetilmesinde önemli sorumluluklarımız var.

Bu nedenle, Türkiye gibi çevresi çok sayıda istikrarsızlıkla dolu bir coğrafyada yaşayan bir ülkenin güvenliğini sağlamak ve ulusal menfaatlerine yönelik tehditleri bertaraf etmek için her bakımdan güçlü silahlı kuvvetler bulundurmak hayati derecede önemlidir.

Unutulmamalıdır ki, önümüzdeki süreç içerisinde meydana gelecek gelişmeler, geçmiş asırdaki gelişmelerden kat ve kat daha hızlı olacaktır. Mevcut teknolojik gelişmeler ve değişen tehdit yelpazesi dikkate alındığında; caydırıcılığı sağlamada, krizlere ve tehditlere müdahale etmede en belirleyici vurucu güç olan hava kuvvetlerinin sadece havada değil, uzayda ve siber uzayda da güçlü olması bir zorunluluk haline gelmiştir.”

UZAY HAVA GÜCÜ

Orgeneral Aksay, Savunma ve Havacılık Dergisi’ne Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzay çalışmalarını ise şöyle anlattı:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Dünya’da bölgesel dengelerde meydana gelen hızlı değişimler karşısında bulunduğu coğrafyada büyük bir güç ve denge unsuru olma rolünü sürdürmektedir. Bu rolünü korumada temel dayanaklardan biri olan Türk Hava Kuvvetleri uzay alanında yetenekler kazanmak maksadıyla 2ooo yılı içerisinde çalışmalara başlamıştır. Bu çerçevede, TSK adına tüm birimlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sistemler geliştirilmesine yönelik projelerin hayat geçirilmesi görevi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na verilmiştir.

Geleceğin harekat ortamı olarak değerlendirilen uzayda milli varlığımızın garanti altına alınması, her şartta uzaya güvenli erişim imkanına ulaşılması, uzayın kesintisiz kullanım imkanlarına sahip olunması ve hava uzay gücü oluşturulması öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Uzay çalışmalarının sürdürülebilirliği ve etkinliği bakımından ayrıca, yüksek teknolojiye sahip uzay sistemlerinin başlangıçta dış tedarik ve ortak üretim modelleri kullanarak tedarik edilmesini, uzun vadede ise bir plan dahilinde milli olarak geliştirilmesini hedeflemektedir. Bu doğrultuda Türkiye’deki uzaya ilişkin potansiyelin belirlenmesi, bu alanda faaliyet gösteren kurum/kuruluşların bir araya getirilmesi ve kısa vadede elde edilmesi planlanan teknolojik kabiliyetlerin kazanılması amacıyla yerli savunma sanayi, araştırma kuruluşları ve üniversitelerin katılımlarıyla yapılan Ar - Ge çalışmaları da desteklenmektedir.

Ayrıca Türkiye’de uzay faaliyetlerini koordine edecek olan Türk Uzay Kurumu’nun en kısa zamanda teşkil edilmesi uzay çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülmesi açısından büyük öneme sahiptir.”

İHA FİLOLARI

Orgeneral Aksay, İnsansız Hava Araçlarının, uzun süre havada kalabilme ve ayrıca mühimmat taşıma ve tespit edilen hedefleri anında yok edilebilme yetenekleri sayesinde etkin bir vurucu hava platformu olarak harekât ortamındaki yerini aldığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Keşif ve uzun süreli gözetleme yaparak hedeflerin tespiti ve tespit edilen bu hedeflerin zaman kaybetmeden imhası için üzerinde mühimmat taşıyabilen Taarruzi İHA’ları Hava Kuvvetleri envanterine katmak için çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Taarruzi İHA’ların kullanım alanları mevcut taarruzi platformların kullanımına göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıkları kapsayacak şekilde değişik alternatiflere yönelik geliştirme çalışmaları planlanmaktadır.”
Kullanıcı İmzası
CeHeNNeMDe MeVSiM YoK GüZeLiM HeP YaNaCaKSiN...!


HizLi Yaşa GeNÇ ÖL...!ESKiLeR TaNıR YeNiLeR ÖRNeK ALıR...!


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı