İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

İşte askere sivil yargı yolunu kapatan karar

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.554
Konular:
3621
Teşekkür (Etti):
401
Teşekkür (Aldı):
1336
Ticaret:
(0) %
27-01-2010 14:45
#1
İşte askere sivil yargı yolunu kapatan karar
Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen askere sivil yargı yolunu açan yasal düzenlemenin yürürlüğünün de durdurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararın bir maddesine Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç karşı oy kullandı.


Anayasa Mahkemesi'nin kararında, 5918 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, 7. maddesiyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesinin (3) numaralı fıkrasının değiştirilen son tümcesinde yer alan “...savaş ve sıkıyönetim halinde...” ibaresinin, 21 Ocak 2010 günlü kararla iptal edildiği hatırlatıldı.

Kararda, bu ibarenin uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi, iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın (iptale ilişkin gerekçeli kararın), Resmi
Gazete'de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulmasına oy çokluğuyla karar verildiği belirtildi. Karara, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç muhalif kaldı.

Kararda, aynı kanunun Geçici Madde 1'de yer alan “...ve 250'nci...” ibaresine yönelik iptal istemi reddedildiğinden, bu ibareye ilişkin yürürlüğün durdurulması isteminin oy birliğiyle reddine karar verildiği kaydedildi.

CHP, 5918 sayılı askerlere sivil yargı yolunu açan Kanun'un 7. maddesi ile değiştirilen “halinde” ibaresi ile geçici 1. maddedeki, 5271 sayılı Kanun'un 250. maddesinde yapılan değişiklik hükümlerinin uygulanmasıyla ilgili düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı