İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Cumhurbaşkanı Gül: Makam, mevki için ilkelerimden taviz vermem

WantedTheBoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
*
Yaş:
24
Mesajlar:
7.301
Konular:
4134
Teşekkür (Etti):
194
Teşekkür (Aldı):
1993
Ticaret:
(0) %
12-02-2010 07:47
#1
Cumhurbaşkanı Gül: Makam, mevki için ilkelerimden taviz vermem
MUMBAİ - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu Meclis’in yeniden bir anayasa yapma fırsatını kaçırdığını söylediği için kendisini Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e benzeten yorumlara tepki gösterdi.
Dün Hindistan’ın Mumbai şehrindeki Türk-Hint iş konseyi toplantısı ardından Yeni Şafak’tan Fehmi Koru ve Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya ile birlikte sorularımızı yanıtlayan Cumhurbaşkanı, kendisini hiç kimse ile kıyaslamadığını, kıyaslanmasında ‘art niyet’ aradığını söyledi.
Gül, yeni bir anayasa için en çok kendisinin çalıştığını vurgulayarak, ‘Benim için önemli olan ilkelerimdir. Makam, mevki için ilkelerinden taviz vermeyeceğini ve her şeyi göze alacağını söyledi.
Gül’ün sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

‘Aklınıza ne geliyorsa...’

- Toplantıda Türk yatırımcılarını dünyaya açılmaya teşvik eden Turgut Özal’a benzetildiniz. Türkiye’de de sizi Anayasa tartışması nedeniyle Ahmet Necdet Sezer’e benzetenler var. Ne diyorsunuz?
- Kendimi hiç bir mevkîdaşımla kıyaslamam. Hiç kimseyle kıyaslamam. Kıyaslanmasını da istemem
Eğer kıyaslayan varsa, arkasında başka niyet ararım.
Art niyetlidir.
Benim için önemli olan ilkelerimdir. Bugüne kadar bu ilkelerden hiç taviz vermedim.
Makam, mevki için de öyle ilkelerimden taviz vermem. Bugüne kadar da hiç vermedim. İlkelerim için her şeyi göze alırım. Her şeyi, aklınıza ne geliyorsa...
‘Ne yaptığımı bilmiyorlar mı?’
Cumhurbaşkanı Gül, Sezer ile karşılaştırılma nedeninin sanki Anayasa değişikliğine karşıymış gibi gösterilmeye çalışılmasından kaynaklandığına da tepki gösterdi.
Gül, şöyle konuştu:
- Tam tersine, en çok çalışan benim. En çok arzulayan benim. Hukuk, Anayasa, demokrasi ve ülkenin refahının gelişmesi için neler yaptığımızı bilmiyorlar mı?
Ben hayıflanmamı ifade etmek için onları söyledim. Hem açıktan, hem de perde arkasında bu amaçla çok çalıştım. Yaptıklarım bir bilinse...
Ne demek istedi?
Cumhurbaşkanı, ‘Makam, mevki için ilkelerimden taviz vermem. İlkelerim için her şeyi göze alırım. Aklınıza ne geliyorsa...’ derken neyi kastetti?
Cumhurbaşkanı, ilkelerinden taviz vermektense makam ve mevkisini dahi aklına getirecek bir duruş sergiliyor.
Makam ve mevki açısından devletin en üst katında bulunan Gül için bu sözlerin dışarıdan bakılınca kolay tahmin edilemeyen bir anlamı olmalı.
Dünkü gazetelerde okuduğunuz ‘Bizim pozisyonumuzdaki insanlar bu düşünceyle hareket ederse yazık olur’ cümlesi de öyle... Gül o cümleyi, Anayasa tartışmalarını cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine bağlayanları ‘anlamadığını’ söylemek ve süre ‘Beş yıl olsa bile’ henüz yarısına gelindiğini, yani tartışmak için daha vaktin erken olduğunu anlatmak için kurmuştu.
Demek ki Gül’ü ilkeleri adına Cumhurbaşkanlığı makamını dahi aklına getirecek bir tutuma zorlamamak için, onunla benzer pozisyondaki insanların da ‘yazık etmeyecek’ bir tutum sergilemesi bekleniyor.
Gül, ‘Ne demek istediğimi anladınız, üzerime daha fazla gelmeyin’ mesajı veriyor, o mesajın anlamını bilen birilerine.

Haksızlık duygusu

Cumhurbaşkanı Gül aslında Hindistan ziyaretinin Türk iç politikasına ilişkin tartışmalarla gölgelenmesini istemiyor. Hatta dün basın toplantısında Danıştay’ın üniversite sınavlarında YÖK’ün yeni katsayı sistemini reddetmesi ile ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı: “Ne zaman dış gezi yapsak, iç politika konuşur olduk. Bazıları da diyecek ki, ne zam iç politika konusunda mesaj vermek istese, dışarıya çıkıyor. O nedenle bu konuları Türkiye’de konuşalım.”
Yine de yürütmenin başı olarak Anayasa değişikliği gibi önemli bir konu üzerine verdiği ‘Keşke olsaydı’ türünden bir yanıt nedeniyle, üstelik de düne kadar çoğu yaptığını desteklemiş kesimlerin ağır eleştirilerine maruz kalmak belli ki Gül’de haksızlık yapıldığı duygusuna yol açıyor.
Sözlerinin Başbakan Tayyip Erdoğan ile arasını açmak istercesine yorumlanmasından da hoşlanmıyor.
Haksızlıklardan söz açılmışken, Onuncu Cumhurbaşkanı Sezer’e de haksızlık yapmamak gerekiyor. AK Parti hükümetleri döneminde AB uyum reformları çerçevesinde CHP’nin de desteğiyle dokuz Anayasa değişikliği ve en az Anayasa değişikliği kadar önemli yasa (örneğin ceza ve medeni yasaların) değişiklikleri yapıldı. O sırada cumhurbaşkanı Sezer’di.
Bugün Gül’ü eleştirmek için Sezer’in Anayasa tutumunun kötü örnek diye gösterilmesi, bu kayıtları unutturtmamalı. O iş başka, bu iş başka.
---------------------

Selametle, topraktan dirildiğimiz zamana kadar.


05.05.2011

[YOUTUBE]0Uwz7uN_uBQ[/YOUTUBE]

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı