THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Belarus Gazprom'a Ultimatom Verdi

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.591
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
214
Teşekkür (Aldı):
1045
Ticaret:
(0) %
23-06-2010 21:28
#1
Belarus Gazprom'a Ultimatom Verdi
Doğalgaz borcunu ödediğini duyuran Belarus kendisine transit geçişler için biriken borcunu ödemesi için Gazprom'a ultimatom verdi. AB ise transit geçişlerde kesinti uygulayan Belarus'u birliğe saldırmakla suçladı.Belarus Başbakan Yardımcısı Vladimir Şemaşko bugün bir açıklama yaparak Beltransgaz'ın Gazprom'a olan 187 milyon dolarlık borcun, ekonomik sıkıntılar nedeniyle borç alınarak ödendiğini duyurdu. Belarus-Rusya hattındaki doğalgaz geriliminde dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Rusya doğalgaz borcunu ödemediği gerekçesiyle Belarus'a sevkedilen doğalgaz miktarını azaltmıştı.
Belarus gözdağı verdi
Bu yolla "iyi niyet" göstermek istediklerini söyleyen Semaşko, Gazprom'a yarına kadar ültimatom verdiklerini söyledi ve "Bize Avrupa'ya transit geçişleri nedeniyle olan 260 milyon dolarlık borcun ödenmesini istiyoruz" dedi ve aksi takdirde transit hidrokarbon geçişini tamamıyla durduracakları uyarısında bulundu.
AB Belarus'a sert çıktı
AB Komisyon'u, Belarus'un tüm uyarılara karşın Litvanya'ya sevkedilen gazı kesmesine sert tepki gösterdi. AB Komisyonu'nun Enerji'den Sorumlu Üyesi Günther Öttinger, enerji konusunda tamamıyla Rusya'ya bağımlı olan birlik üyesi Litvanya'ya Rusya'dan sevk edilen gazda yüzde 40'lık kesinti yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Öttinger, "Bu sadece Litvanya'nın sorunu değil. Bu tüm AB'ye yönelik bir saldırıdır" açıklamasını yaptı. Komisyon yetkilisi ayrıca, Belarus'un ikili bir soruna AB'yi de karıştırmak istediğini, ancak bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.
Rusya baskıyı artırıyor
Moskova yönetimi ise Belarus'un tüm doğalgaz nakil hatlarının Rusya'ya ait olduğunu savunarak, Belarus'un Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatını durdurma gibi bir hakkı olmadığı konusunda diretiyor. Rus doğalgaz Tekeli Gazprom'un başkan yardımcısı Alexander Medvedev de şirketin, yürürlükteki anlaşmalara göre hareket ettiği görüşünü savunarak şunları kaydetti: "Bu Belarus'a yaptığımız ilk uyarı değil. Her defasında, aramızdaki anlaşmaların gereğini yerine getirmedikleri takdirde bunun sevk edilen doğalgaz miktarında azaltmaya neden olacağını belirtmiştik. Bu mart ayında, nisanda da böyle oldu. Şimdi hazirandayız."
AB, her iki tarafa da mevcut anlaşmalara riayet etmeleri çağrısında bulunuyor. Alman enerji şirketleri de ilk etapta bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı beklentisinde. Ancak krizin daha da derinleşmemesi gerektiği belirtiliyor.
Gazprom yetkilileri, kesintinin Avrupa'ya gönderilen gaz miktarını engellemeyeceğini, Ukrayna üzerinden gaz sevkiyatının artıracağını belirtti. Gazprom başkan yardımcısı Alexander Medvedev, Avrupa'nın bu konuda endişe etmesine gerek olmadığını kaydetti. Medvedev, "Avrupalı müşterililerimizin mağdur olmaması için elimizdeki tüm imkânları kullanıyoruz" ifadesini kullandı.
Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile Ukrayna arasında geçtiğimiz yıllarda yaşanan anlaşmazlık yüzünden Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatları durmuş, çetin kış koşulları yüzünden milyonlarca insan mağdur olmuştu.
© Deutsche Welle Türkçe

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler