THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Tamer Başoğlu'nun Eserleri Kibele'de

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.591
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
214
Teşekkür (Aldı):
1045
Ticaret:
(0) %
24-06-2010 11:46
#1
Tamer Başoğlu'nun Eserleri Kibele'de
Türkiye'de çağdaş heykelin öncülerinden Tamer Başoğlu, elli yılı aşan sanat yaşamının gözler önüne serildiği retrospektif sergisiyle İş Bankası Kibele Sanat Galerisi'nde.

Sergide Başoğlu'nun 30 metre boyundaki anıt heykellerinden 30 santimetrelik rölyeflerine, üretim sürecinin geniş bir özeti sanatseverlerle buluşuyor.

Tamer Başoğlu henüz 17 yaşında girdiği Akademi sınavlarında Türk heykelinin en önemli isimlerinden Hadi Bara'nın dikkatini çekti. İkinci sınıftayken Avrupa'da çağdaş sanatın öncü isimlerinden Rudolf Belling'in öğrencisi de olan Başoğlu, Eğitimini Hadi Bara, İlhan Koman ve Zühtü Müridoğlu gibi Türk heykel tarihinin iki ünlü isminin atölyelerinde tamamladı.

Başoğlu, 1960 yılında İtalyan hükümeti bursunu kazandığında aklında sadece mermeri şekillendirmek varken daha sonra çağdaş sanatın gerçekleştirilebilmesi için mermerin yanı sıra demir, bakır, döküm gibi diğer malzemeleri öğrenip öğretmeyi de amaç edindi.

Yeniliklerin Peşinden Koşan Adam

Sanatçılığının yanı sıra hocalığı ile de Türk heykelciliğinin bugün katettiği mesafedeki kilit isimlerden olan Başoğlu, tek bir üslup ya da malzemeye saplanıp kalmamış, sürekli keşif ve yenilik peşinde koşturmuştur. Türkiye'de çağdaş heykelin başladığı dönemde çivi, toplu iğne gibi çok basit nesnelerin bile kısıtlı olduğunu söyleyen Başoğlu, sanatının asıl hedefinin öğrencilerinin önünü açmak olduğunu dile getiriyor.

İlk Soyut Atatürk Anıtı

Bugün ODTÜ ile özdeşleşen Atatürk ve Devrimleri Anıtı adlı beton çalışması Türkiye'nin ilk soyut anıt heykeli. Başoğlu, bu heykelin ardından Türkiye'nin dört bir yanında 40'a yakın anıt heykelle bir rekora da imza attı.

Ege'nin Çakıl Taşlarından, Teröre Kurban Verilen Evlatlara.

Başoğlu'nun çok sevdiği Ege'nin çakıl taşlarından, inşaat molozlarından arta kalan kiremit parçalarından çalıştığı rölyefler ise sergide son dönem eserleri arasında yer alıyor.

Sanatçı, çevresinde gördüğü acılar, sıkıntılar ve üzüntülerden beslendiğinin altını çizerek Türkiye'nin kanayan yarasına da parmak basıyor. Şehit analarının acıdan kavrulan yürekleri ve sessiz dudakları sergideki kavruk ahşap heykellerden izleyiciye yansıyor.

Tamer Başoğlu Retrospektif Sergisi 3 Temmuz'a kadar İş Bankası Kibele Sanat Galerisi'nde ziyarete açık.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler