THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Yüksek Teknoloji Enstitüsü nakavt!

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.554
Konular:
3621
Teşekkür (Etti):
402
Teşekkür (Aldı):
1337
Ticaret:
(0) %
24-06-2010 13:13
#1
Yüksek Teknoloji Enstitüsü nakavt!
Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Afet İşleri Müdürü Abidin Aytemur, 12-13 dakikada GYTE Merkez Yerleşkesi'nin sel suları altında kaldığını belirterek, ''Sazlık Deresi'ndeki taşkın az da olsa devam ediyor'' dedi.

Bu çalışmaların ardından GYTE Afet İşleri Müdürü Aytemur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sazlık Deresi ve D-100 Karayolu Bayramoğlu mevkisindeki menfezin taşması sonucu yerleşkenin sular altında kaldığını söyledi.

Merkez yerleşkesindeki tüm binaların yaklaşık 60-70 santimetre suyla dolduğunu kaydeden Aytemur, yerleşkenin D-100 Karayolu tarafındaki, 1.5 metre yüksekliğinde ve 21 santimetre genişliğindeki istinat duvarının da çöktüğünü kaydetti.

Sel sularının kaldırımları bile parçaladığını ifade eden Aytemur, ''12-13 dakika içerisinde merkez yerleşkemiz sel suları altına kaldı. Sazlık Deresi'ndeki taşkın az da olsa devam ediyor. Yerleşkede şu anda traktör dışında herhangi bir şekilde gezilemiyor'' dedi.

Yerleşkedeki bütün araçların da sular altında kaldığını vurgulayan Aytemur, binalarda mahsur kalanların ise iş makineleriyle kurtarılarak evlerine gönderildiğini belirtti.

Aytemur, yerleşkedeki trafonun da patladığını bu nedenle elektriklerin de kesik olduğunu ifade etti.
"LABORATUVARLARDA MAHSUR KALANLAR KEPÇELERLE KURTARILDI"

Gebze Yüksek Teknolojisi Enstitüsü (GYTE) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serhat Erat, 'Laboratuvarlarda mahsur kalan yaklaşık 10 kişi itfaiye ekipleri tarafından kepçelerle kurtarıldı'' dedi.

Erat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, D-100 Karayolu'ndan gelen sel sularının istinat duvarını yıkması ve Sazlık Deresi'nin taşması sonucu yerleşkenin sel sularıyla dolduğunu söyledi.

Yerleşkedeki idari bina dışındaki tüm binalara da sel suları dolduğunu kaydeden Erat, ''Laboratuvarlarda mahsur kalan yaklaşık 10 kişi itfaiye ekipleri tarafından kepçelerle kurtarıldı. Bunlar asistan, araştırma görevlisi ve doçentler...Yerleşkedeki tüm araştırma laboratuvarı sular altında kaldı. Sel sularının oluşturduğu göletlerin derinliği yer yer yaklaşık 1.5 metreyi buluyor'' diye konuştu.

Serhat Erat, suların yavaş yavaş çekilmeye başladığını, elektrikler olmadığı için de hasar tespit çalışmalarına başlayamadıklarını sözlerine ekledi.
"KAMYON DAMPERİNE BİNEREK KURTULDUK"
Kocaeli'nin Gebze ilçesi'nde D-100 Karayolu Bayramoğlu mevkisinde otomobillerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar, yoldan yoldan geçen kamyonların damperine binerek sele kapılmaktan kurtuldu.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Öztürk, AA muhabirine GYTE Merkez Yerleşkesi'ndeki laboratuvarlardaki cihazların su baskınına karşı emniyetli yere alınması için akşam saatlerinde enstitüye gittiğini söyledi.

Cihazları emniyetli yerlere aldıktan sonra dönüşe geçtiğini ifade eden Öztürk, ''Kara yolunun Gebze Yeni Mahalle mevkisine geldiğimde bir anda dere patladı ve selin ortasında kaldık. Otomobilimin içine direksiyonuna kadar su doldu. Sonra aracın üzerine çıktım. Benimle birlikte 4-5 araç daha vardı. Sonra yoldan geçen bir tanıdığımıza ait kamyonun damperine yaklaşık 15 kişiyle birlikte binerek kurtulduk'' şeklinde konuştu.

Gebze'deki yakınlarını ziyaret ettikten sonra eşiyle İstanbul'a geri dönerken araçlarına sel suları dolan Sevim Ünal ise birden kara yolunu suların kapladığını söyledi.

Hemen yanlarında bulunan ve suda mahsur kalan bir otomobildeki 2 çocuk, 2 kadın ile sürücü ve eşini kurtardıklarını kaydeden Ünal, daha sonra kendi araçlarına da su dolmaya başladığını kaydetti.

Araçlarının üzerine çıktıklarını kaydeden Ünal, kurtardıkları otomobilde bulunanların bir yakınlarıın kamyonuyla geldiğini, kendilerinin de bu kamyona binerek yoldan dışarı çıktıklarını kaydetti.

Ünal, sel sularının bazı araçları sürüklediğini de sözlerine ekledi.

Bu arada, Ünal'ın da arasında bulunduğu bazı vatandaşların battaniyeye sarılı şekilde olay yerine çekici gelmesini beklediği görüldü.

Öte yandan, bazı vatandaşlar Gebze Yeni Mahalle'de bulunan Şifa Deresi'nin patlaması sonucu sel sularının kara yolunu ve Şifa Mahallesi'ndeki ev ve iş yerlerini bastığını iddia etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler