THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

İzmir sular altında kaldı

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.554
Konular:
3621
Teşekkür (Etti):
402
Teşekkür (Aldı):
1337
Ticaret:
(0) %
24-06-2010 13:13
#1
İzmir sular altında kaldı
Dün İzmir’de 30, Manisa ve İstanbul’da 15’er dakikalık sağanak şeklindeki yağışlar Marmara ve Ege’de hayatı felç etti

Hafta sonuna kadar devam etmesi beklenen sağanak yağışlar dün Ege ve Marmara’yı vurdu. İstanbul, İzmir ve Manisa’da yollar göle döndü, araçlar mahsur kaldı, bazı ev ve işyerlerini su bastı. Kastamonu’nun Taşköprü İlçesi’nde ise hayvan otlatıp evine dönen 36 yaşındaki Necati Ilgaz yıldırım düşmesi sonucu öldü. Haziran ayının sonunda yaşanan değişken hava koşullarının nedenlerini İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Orhan Şen anlattı.

YAĞIŞLARDAN SONRA HİSSEDİLEN SICAKLIKLAR 45 DERECEYE KADAR ÇIKACAK
“2000-3000 metre yükseklik ila yeryüzü arasındaki sıcaklık farkı ne kadar çoksa atmosferde de o denli büyük kararsızlık yaşanır. Balkanlardan gelen hava kütlesi mevsim normallerinde o yükseklikteki soğuk havanın çok altındaydı yani o yükseklikteki hava sıcaklığının 15-16 derece olması gerekirken gelen hava kütlesinin sıcaklığı 1500 metrede 8-10 derece, 3000 metrede ise 2 ila 4 derece arasında. Bu yağışlar önümüzdeki hafta başına kadar devam edecek. Yağışların ardından tekrar mevsim normallerinin üstündeki sıcaklıkları yaşayacağız. İstanbul’un Haziran-Temmuz ayı yüksek sıcaklık ortalaması 28 derecedir. Ancak yaz ayları içerisinde yüzde 70 oranında bu derecenin 4 - 5 derece üstünde, 30 dereceyi aşan sıcaklar yaşıyoruz. Yaz aylarında 3-4 gün 40 dereceyi geçme ihtimali kuvvetli. Yağışların ardından 45 derecelere varan oranda hissedilen sıcakları aşırı nem dolayısıyla hissedeceğiz.”
Yurttan sel manzaraları...

YILDIRIM YERDE OLUŞUYOR
"Yağıştan önce bulutların bir kısmı pozitif bir kısmı da negatif yüklenir. Bu yüklenme bulut içerisindeki yağmur damlacıklarının bulut içinde yukarı ve aşağı hareketi esnasında oluşur. Gök gürültüsü ve şimşek, bulutların dışında değil içinde gerçekleşen bir olaydır.
Farklı yüklenen bulutlar arasında negatif yüklenenden pozitif yüklenene doğru bir elektrik akımı gerçekleşir. Bu akım gerçekleşirken havayı yarar ve bizim duyduğumuz gök gürültüsü sesini oluşturur. Yıldırımlar sadece yüzde 5 oranında yukarıdan aşağıya doğru iner. Bunun dışında bulutun olduğu yerde bulutun içindeki manyetik alanın etkisi oluşur ve yıldırımlar genelde yer yüzünde oluşan manyetik alan dolayısıyla, gerçekleşip gökyüzüne çıkar. Korunmak için sağanağa açık alanlarda yakalananlar elleri ve ayakları birleşmiş ve yere değecek şekilde yıldırıma karşı korunmalı. Bu şekilde ayakların arasında elektrik alanı oluşmaz.
Evdeki televizyon ve radyo antenlerinin bağlantılarının kesilmeli, pencere şömine, radyatör, soba gibi elektrik iletecek nesnelerde uzak durulmalı gerekir. Kesinlikle denizde ya da orman, patika gibi yerlerde olmamak gerekir.”

SÜRÜYE YILDIRIM DÜŞTÜ 25 KOYUN TELEF OLDU
Bursa’nın Büyükorhan İlçesi’ne bağlı Danaçalı Köyü’nde çiftçilik yapan Fatma Yürüten’in meraya otlatmaya ***ürdüğü koyunlarının üzerine yıldırım düştü. Sürüdeki 55 koyundan 25’i telef olurken, Fatma Yürüten yara almadan kurtuldu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler