THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

İlhan Selçuk Toprağa Verildi

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.591
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
214
Teşekkür (Aldı):
1045
Ticaret:
(0) %
24-06-2010 18:22
#1
İlhan Selçuk Toprağa Verildi
NEVŞEHİR (CİHAN) -İstanbul'da hayatını kaybeden İlhan Selçuk, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde Çilehane mevkisindeki Yıldızlar Mezarlığında toprağa verildi.
Dün akşam saatlerinde İstanbul'dan Hacıbektaş Devlet Hastanesi morguna getirilen İlhan Selçuk (85)'un cenazesi Hacıbektaş Belediyesine ait cenaze aracı ile törenin düzenleneceği Cumhuriyet Meydanına getirildi.
Cenaze törenine; Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, CHP milletvekilleri Ali Rıza Öztürk, Durdu Özpolat, TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlarından Yaşar Okuyan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, DSP Genel Başkanı Masum Türker, DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer, Atatükçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, sanatçılar Tarık Akan ve Rutkay Aziz, Turhan Selçuk'un eşi Ruhan Selçuk ve kız kardeşi Ülfet Ertel'le birlikte gazete çalışanları ve vatandaşlar katıldı.
Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu'da İlhan Selçuk'un bilim ve kültürün merkezinde çağımızın en büyük aydınlanmacılarından birisi olduğunu kaydetti.
Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Miyase Yıldırım ise İlhan Selçuk'un kendisi ve gazete çalışanları için baba mertebesinde olduğunu söyledi.
Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Alev Coşkun ise şunları söyledi: "Biraz gözlerim yaşlı ve boğazım düğümlü. Çünkü bir büyük ağabeyi kaybettik. İlhan Selçuk'un bedeni hoyratlığa dayanamadı. Sağlığı bozuldu, hastanede yattı. Ona manevi işkence yaptılar. Bunu yapanlar mutlaka sorguya çekilecek. Selçuk kardeşler Enel Hakk'a inandıkları için buraya gömülmeyi istediler." diye konuştu.
Törende daha sonra Alevi Bektaşi inanışlarına göre İlhan Selçuk'a cenaze töreni düzenlendi. Bu çerçevede "Canla canların helalleşmesini" Alevi Bektaşi Dedesi Haydar Soylu yaptırdı. Soylu helalleşme konuşmasında "ömrünün sonuna kadar insanlığın daha güzele gitmesi için mücadele veren bizleri aydınlatan ve bu konuda bize çok büyük miras bırakan İlhan Selçuk'u Hakk katında erenlerin yanına ulaştırmasını diliyoruz" dedi. Soylu, törene katılanlardan 3 defa haklarını helal etmelerini istedi.
Daha sonra İlhan Selçuk'un naaşı ünlü halk ozanı Aşık Mahsuni Şerif'in mezarı, Hacıbektaş-i Veli, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan ve Aşık Veysel'in de heykellerinin bulunduğu Çilehane mevkiinin Aşıklar Yolu üzerinde bulunan Yıldızlar Mezarlığı'nda ağabeyi Turhan Selçuk'un yanında hazırlanan mezara defnedildi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler