THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Anadolu lisesi öğretmeni sınavsız alınacak

xXPesimisTXx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2010
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
3.614
Konular:
2360
Teşekkür (Etti):
52
Teşekkür (Aldı):
251
Ticaret:
(0) %
11-08-2010 09:17
#1
Thumbs up
Anadolu lisesi öğretmeni sınavsız alınacak
Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu liselerine sınavla öğretmen alımını kaldırıyor. MEB'in hazırladığı yönetmelik taslağına göre Anadolu liseleri için sınav yerine '3 yıl öğretmenlik yapma' şartının getirilmesi planlanıyor.

Fen ve sosyal bilimler liseleri için ise sınav şartı devam edecek. Seçme sınavında, 40 değil 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Anadolu liselerine sınavla öğretmen alımı uygulamasından vazgeçiyor. Birkaç yıldır genel liseleri Anadolu lisesine dönüştürmek için çalışan, 4 yıl içinde tüm genel liseleri Anadolu, uygun olmayanları meslek lisesine çevirme kararı alan bakanlık, öğretmen alımını da buna uygun hale getiriyor. Yeni yönetmelik taslağına göre Anadolu liseleri için sınav yerine '3 yıl öğretmenlik yapma' şartı getirilmesi planlanıyor. Fen ve sosyal bilimler liseleri için sınav şartı devam edecek. Bu yıl 300 civarında genel liseyi Anadolu statüsüne çeviren MEB, Anadolu lisesi sayısını 1.350'ye çıkarırken halen 1.700 civarında olan genel lise sayısını her yıl azaltıyor.

Öğretmenlerin sınav puanlarının yeterli olmaması ve sınavı kazananların bazı okulları tercih etmemesi nedeniyle çok sayıda Anadolu lisesi öğretmen bulamıyordu. Bakanlık bu nedenle sık sık mevzuatta değişikliğe giderken, en son 'sınavda başarılı olma' puanını 40'a kadar düşürmüştü. Danıştay'ın geçtiğimiz günlerde yönetmeliğin '40 puan' kısmının yürürlüğünü durdurması üzerine MEB'in yeni bir yönetmelik çıkarması gerekiyordu. MEB Personel Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 'Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri ile Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik Taslağı' görüşleri alınmak üzere diğer birimlere gönderildi. Önümüzdeki ay yürürlüğe girmesi beklenen taslağa göre, fen, güzel sanatlar, sosyal bilimler ve spor liselerine öğretmen alımı yine sınavla yapılacak ancak tüm genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kapsamında 'Anadolu' statüsündeki liselere öğretmen seçimi sınav dışında tutulacak.

Yeni düzenleme ile bu okullarda görev yapacak adaylarda; alanı, atanacağı eğitim kurumuna atanmaya uygun, alanında en az 3 yıl öğretmenlik yapmış, başvuru tarihi itibarıyla bakanlık kadrolarında öğretmen olarak ya da diğer hizmet sınıflarında görev yapıyor ve son 3 yıllık sicil notu ortalamasının en az iyi derece olması şartı aranacak.

Taslakta fen ve sosyal bilimler liselerine öğretmen alımı için düzenlenecek sınavda başarı puanı 40'tan 70'e yükseltiliyor. Sınavda soru yöneltilecek alanların ağırlıkları da değiştirildi. 'Öğretmenlik meslek bilgisi' konusunun ağırlığı yüzde 25'ten yüzde 15'e indirilirken, 'özel alan bilgisi'nin ağırlığı yüzde 45'ten 55'e çıkarıldı. Sınavda yer alan 'Türkçe' ve 'Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi' konularının ağırlığı ise aynı kaldı.

Güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine atama için adayların seçme sınavından sonra girecekleri uygulama sınavında da en az 70 ve daha yukarı puan alanlar başarılı olacak. Güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliğine atanmak için başvuruda bulunan adaylardan, seçme sınavı ile 'değerlendirme formu' üzerinde yapılacak değerlendirmenin yüzde 40'ı ile uygulama sınavından almış oldukları puanın yüzde 60'ının toplamı sonucu en yüksek puan alanlar atanacak. Adaylar seçme sonuçlarına ilanı tarihinden itibaren 10 gün içinde bir dilekçe ile doğrudan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'ne itiraz edebilecek.
--------------------- Eski Üye ..

Maksat imza güncellensin

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler