THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

19 Milyar dolarlık davayı kaybetti

xXPesimisTXx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2010
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
3.616
Konular:
2360
Teşekkür (Etti):
52
Teşekkür (Aldı):
251
Ticaret:
(0) %
11-08-2010 09:19
#1
19 Milyar dolarlık davayı kaybetti
Telsim'in Vodafone'a satış işlemlerinde zarara uğradığı iddiasıyla Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açılan 19 milyar dolarlık davayı TMSF kazandı.

2007 yılında, Ürdün asıllı Hollanda vatandaşı Saba Fakes tarafından Telsim'in hissedarı olduğu ve Telsim varlıklarının TMSF tarafından Vodafone'a satışı nedeniyle zarara uğradığı iddiasıyla Türkiye aleyhine 19 milyar dolar tazminat istemiyle başlatılan tahkim yargılaması, Hakem Heyeti'nin 14 Temmuz 2010 tarihli kararıyla TMSF ve Türkiye lehine sonuçlandı.Fakes tarafından, Telsim hisselerinin yaklaşık yüzde 67'sini satın alarak Türkiye'de yatırım yaptığı ve Telsim'in TMSF'ye devri ve sonrasında Vodafone'a satışı neticesinde Hollanda ile Türkiye arasında imzalanmış olan anlaşmayı ihlal edildiği iddia edilmişti.

GERÇEK YATIRIM ORTADA YOK

TMSF esasen Fakes'in Telsim hisselerini satın almadığını, hisse satışına ilişkin belgelerin tamamen Uzanların bilgi ve talimatı altında geçmiş tarihli düzenlenmiş kağıtlardan ibaret olduğunu ortada gerçek anlamda yatırım ve yatırımcının bulunmadığını, Fakes'in arkasında aslen Uzanların olduğu savunmalarını ileri sürmüştü. Heyet, gerçek bir uluslararası yatırım bulunmadığını, Davacı Saba Fakes'in de gerçek bir yatırımcı olmadığını ve ICSID'in söz konusu davada yetkisinin bulunmadığını belirterek davanın reddine karar verdi.

2006'da satılmıştı

2003'te Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından Uzanlar'a ait İmar Bankası'nın faaliyet izni kaldırılarak TMSF'ye devredilmişti. Daha sonra ise TMSF tarafından, İmar Bankası nedeniyle kamunun uğradığı zararın tahsil edilmesi amacıyla diğer Uzan Grubu şirketleri ile birlikte Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.'nin de temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi devralınmış ve Telsim 2006 yılında Vodafone'a satılmıştı.
--------------------- Eski Üye ..

Maksat imza güncellensin

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler