THT DUYURU

chat
Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Rıdvan Dilmen'e takipsizlik kararı

xXPesimisTXx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
07/2010
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
3.614
Konular:
2360
Teşekkür (Etti):
52
Teşekkür (Aldı):
251
Ticaret:
(0) %
0
719
12-08-2010 09:53
#1
İşadamları ile eş ve sevgililerini dinleyen çeteye dava açıldı. Soruşturmada ifadesi alınan eski milli futbolcu Rıdvan Dilmen hakkında takipsizlik kararı çıktı.

İstanbul'da çıkar sağlamak amacıyla tanınmış işadamlarının telefonlarını dinledikleri saptanan telekulak çetesi soruşturması kapsamında, 5'i tutuklu 35 şüpheli hakkında 93 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 6 ünlü işadamının sanık olduğu iddianamede adı geçen eski milli futbolcular Rıdvan Dilmen ve Tanju Çolak hakkında ise takipsizlik kararı çıktı. Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali'nin telekulak çetesiyle ilgili hazırladığı 100 sayfalık iddianame, İstanbul 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Çete lideri olmakla suçlanan Mehmet Yanık hakkında haberleşme ve özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, yağma, çıkar amaçlı çete kurmak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak, dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından 32 yıldan 93 yıla kadar hapis cezası istendiği iddianamede, diğer sanıklar hakkında da benzer suçlamalara yer verildi. Kaşıbeyaz Restoran'ın sahibi işadamı Ahmet Kaşıbeyaz, Çeşme Sheraton Oteli'nin ortaklarından işadamı Adil Dilek, turizmci Ömer Yaprak hakkında haberleşme ve özel hayatın gizliliğini ihlal, çeteye üye olmaktan 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istendi. İşadamı Rıza Güral ile oğlu Erol Güral hakkında ise haberleşme ve özel hayatın gizliliğini ihlalden 2 yıldan 6 yıla kadar hapis talep edildi.

İşadamı Hüseyin Bayraktar ile fotbol menejeri Metin Korkmaz hakkında ise haberleşmenin gizliliğini ihlalden 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Korkmaz, futbolda şike soruşturması kapsamında da tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamında eski milli futbolcu, spor yazarı ve yorumcusu Rıdvan Dilmen ile Tanju Çolak'ın da aralarında bulunduğu 29 kişi hakkında ise "suç unsuruna rastlanmadığı" gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi. Sevgilisi olduğu iddia edilen gazeteci N.Y. ile eşi Ayşenur Dilmen'in telefonlarını, emekli ve görevden atılan polislerden oluştuğu öne sürülen çeteye dinlettiği iddia edilen Dilmen, iletişimin gizliliğini ihlal iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Hazırlanan iddianamede eski Fenerbahçe yöneticisi armatör Tahir Kıran'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi ise müşteki olarak yer aldı.

TAZMİNAT İSTEYEN EŞE TAKİP

İddianamede,işadamları ile çetenin irtibatına ilişkin ilginç ayrıntılar da yer aldı. Buna göre sanıklardan Erol Güral, 2006'da boşanma davası açtığı eşi Melike Tuba'nın telefonlarını dinletti. Üsküdar 3'üncü Aile Mahkemesi'nde görülen davada Güral, 2 milyon lira maddi, 2 milyon lira manevi tazminat talep eden, ayrıca 75 milyon dolar isteyen Melike Tuba'ya bu parayı ödememek için babası Rıza Güral'dan yardım istedi. İkili, telefonlarını dinleterek, Melike Tuba'nın eşini aldattığı yönünde delil toplamak için çeteye başvurdu. Güral'lar, Kaşıbeyaz Restoran'ın sahibi işadamı Ahmet Kaşıbeyaz, Çeşme Sheraton Oteli'nin ortaklarından işadamı Adil Dilek, turizmci Ömer Yaprak ve Hüseyin Çağlar aracılığıyla suç örgütü lideri Mehmet Yanık ile bağlantı kurdu ve 10 Ocak 2008'de Kaşıbeyaz restoranda bir araya geldi.

DÖKÜMLER AVUKATA

Toplantıda, Melike Tuba'nın tüm telefon görüşme dökümlerinin alınmasına karar verildi. Telefonların dinlenmesi için çete lideri Mehmet Yanık, bir GSM şirketinin bilgi işlem servisinde çalışan Fatih Bilir'e talimat verdi. Bilir ise Tuba'ya ait telefon görüşme dökümlerini temin edip, Adil Dilek ve Hüseyin Çağlar'a elektronik posta ile gönderdi. Daha sonra aynı e- postayı Güral'ların avukatı Yusuf Mersin'e gönderdi.

--------------------- Eski Üye ..

Maksat imza güncellensin

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler