THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Türkiye'ye Cehennem Melekleri uyarısı

mugair
mugair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Misafir
Mesajlar:
n/a
Konular:
14911
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
0
300
14-08-2010 09:39
#1
Exclamation
Türkiye'ye Cehennem Melekleri uyarısı
Geçtiğimiz günlerde Almanya’da yaşayan ve trafik kazasında hayatını kaybeden bir Türk için düzenlenen cenaze töreniyle ülkemizde de gündeme gelen Cehennem Melekleri (Hells Angels) motosiklet kulübü ile ilgili Europol’ün Türkiye’yi uyardığı ortaya çıktı.


Yasadışı motosiklet çetelerinin AB’nin genelinde uzun bir süredir aktif olduğu belirtilen raporda, son dönemde Cehennem Melekleri’nin başta Türkiye ve Arnavutluk olmak üzere Güney ve Doğu Avrupa’da varlığını güçlendirdiği ifade edildi.

Raporda, söz konusu grupların üyelerinin kendilerini “yüzde 1’likler” olarak tanımladıkları ve haraç, gasp, cinayet, adam dövme, organize hırsızlık, sahtecilik, mali suçlar, silah ve patlayıcı kaçakçılığı, fuhuş amaçlı insan kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasadışı işlerle uğraştıklarının altı çizildi.

Europol raporunda, “Cehennem Melekleri üyeleri geniş kapsamlı organize suç faaliyetlerine, özellikle de hint keneviri ve ****mfetamin üretimi ve dağıtımına karışmış, kokain pazarında güçlü bir yer edinmiştir” denildi.

TÜRKİYE KİLİT KONUMDA

Yasadışı motosiklet çetelerinin aralarında kurdukları yeni ittifaklarla “altyapı, bağlantı, kaynak ve deneyim” sahibi olduklarını ve böylece “Balkan Yolu”nu kullanarak Güney ve Doğu Avrupa’da uyuşturucu kaçakçılığı yapabilecek kapasiteye eriştikleri ifade edilen raporda, “ağır uyuşturucuların başka bölgelere taşınmasında Türkiye’nin bir kilit noktası ve önemli bir yükleme bölgesi” olduğuna dikkat çekildi.

Rapora göre, Cehennem Melekleri Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya’daki “yerel çetelerle” yakın ilişkiler kurdu, Türkiye’de ise tek başlarına bir gelişim gösterdi. Ayrıca Alman Bandidos Motosiklet Kulübü’nün Türk kökenli birçok üyesi son dönemde Cehennem Melekleri MC’nin Türkiye şubesine transfer oldu.

DÜNYADA YASAKLI

Bu arada Alman basınında yer alan haberlere göre Cehennem Melekleri ülkede defalarca yasaklanmasına rağmen, her seferinde küçük isim değişiklikleriyle yeniden kuruldu. abd ve Kanada da Cehennem Melekleri uyuşturucu, sahtecilik ve kaba kuvvet gibi suçlardan defalarca ceza gördü. Son olarak dün Kanada’da British Columbia Temyiz Mahkemesi, uyuşturucu yüzünden hapiste bulunan bir Cehennem Melekleri üyesinin cezasının uzatılmasına karar verdi.

Grubun internet sitesinde 1948’de California’da kurulan Cehennem Melekleri’nin daha sonra abd ’nin ve dünyanın başka yerlerinde çeşitli şubeleri açıldığı, bugün ise dünyanın 30’dan fazla ülkesinde faaliyet gösteren bir “motosiklet kardeşliği” olduğu belirtiliyor.

Grubun 4 Ekim 2009’da kurulan Türkiye şubesi Cehennem Melekleri için özel bir önem taşıyor. Cehennem Melekleri’nin 60 yıllık tarihinde bir Müslüman açtığı ilk şube Türkiye’de. Daha önce defalarca ırkçılıkla itham edilen grup bu iddialara, “Irkçı olsak Türkiye’de şube açmazdık” şeklinde cevap veriyor.

Ancak internet sitesinde Türkiye şubesinin kaç üyesi olduğu belirtilmiyor. Üyelerin çoğunun yurtdışında yaşayan ve daha önce oradaki Cehennem Melekleri şubelerine üye olan Türkler olduğu tahmin ediliyor.

ÇETELER ARASI SAVAŞ UYARISI

Europol'ün raporunda, daha önce Avrupa’nın başka yerlerinde rakip çetelerin üyeleri arasında yaşanan savaşlarla ilgili eldeki bilgilere dayanarak, Doğu ve Güney Avrupa piyasalarından pay kapmak için gruplar arasında yaşanacak bir savaşın önemli bir tehdit olabileceği öngörüsünde bulunuldu.

Güney ve Doğu Avrupa’da bulunan yetkililere “daha önce karşı karşıya kalmadıkları bir tehdidin söz konusu olduğu” uyarısını yapan Europol, grupların bölgede nüfuzlu kişilerle yakın ilişkiler kurduğunu, gazete ve televizyon haberlerine konu olarak olumlu bir imaj çizmeyi hedeflediğini ifade etti.

Yasadışı motosiklet çetelerinin tam sayısının ve diğer çetelerle ilişkilerlerinin net olarak bilinmemesinin önemli bir istihbarat açığına işaret ettiğini belirten Europol, bu konuda ulusal makamların desteğini istedi.

AVRUPA GENELİNDE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
Raporda, Güney ve Doğu Avrupa’da 60’ın üzerinde motosiklet kulübü olduğu, bu bölgedeki ulusal güvenlik güçlerinin Kuzey ve Batı’daki meslektaşlarının deneyimlerinden faydalanarak işbirliği içinde istihbarat açığının kapatılmasına katkıda bulunabileceği belirtildi.

Europol söz konusu soruşturmalarda analitik ve cezai istihbarat paylaşımıyla ulusal güvenlik güçlerine katkı yapma önerisinde de bulundu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler