THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

7 Asırlık Tarihi Camide Tadilat

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.590
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
1046
Ticaret:
(0) %
0
297
14-08-2010 11:43
#1
7 Asırlık Tarihi Camide Tadilat
Beyşehir'deki Selçuklu eseri tarihi Eşrefoğlu Cami, uzaktan kumanda sistemiyle havalandırılmaya başlandı.

İçerişehir Mahallesi sınırları içerisinde 1299 yılında inşa edilen yaklaşık 7 asırlık ibadethanede, bulunan kar deposuna, kar girişini sağlayan hava boşluğunun camekanla kapatılmasının ardından başlayan sıkıntı giderildi.

Tarihi camide 11 yıldır imam olarak görev yapan İsmail Efe, Türkiye'de kar deposu bulunan başka bir cami olmadığını, buranın üzerindeki havalandırma boşluğunun ibadethanenin inşa edildiğinden 1941 yılına kadar açık olduğunu, ancak bu tarihten sonra camekanla kapatıldığı için yeterli havalandırma imkanının ortadan kalktığını belirtti.

1941 yılına kadar toprak damda kış aylarında biriken karların, aşağıdaki kar deposuna depo edilmesi sayesinde, ahşap harikası camideki kolon ve kirişlerin nem ve rutubet ihtiyacının karşılandığını vurgulayan Efe, şunları kaydetti:

'Eşrefoğlu Cami'nin sütun ve kirişlerinin tamamı ahşap. Ahşabın nem ve rutubete ihtiyacı olduğundan dolayı böylesine bir kar deposu düşünülmüş. Kar deposunun üzeri 70 yıldır kapalı kalınca camideki ağaçların yüzde 10'luk bölümünde kuruma ve çatlamalar görüldüğü yapılan denetim ve kontrollerde ortaya çıktı. Bunun üzerine bu sıkıntıyı giderip, kar deposunun yeniden faaliyete geçirilmesi konusunda bir girişimde bulunduk. Camekandaki cam ve pencereler uzaktan kumandalı hale getirildi. Şimdi kurulan sistemle kar deposu üzerindeki havalandırma boşluğunun camekanları uzaktan kumanda sistemi ile istendiğinde açılır ve kapanır hale geldi. Katkılarından dolayı Akkanat Holding'e de teşekkür ediyorum.'

Efe, kurulan yeni sistemin Eşrefoğlu Camisi'ne yeniden nefes aldırmaya başladığını sözlerine ekledi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler