THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Tarım Kredi, Çiftçileri Uyardı: Borçlar Ertelenmedi (Özel)

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.591
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
214
Teşekkür (Aldı):
1045
Ticaret:
(0) %
14-08-2010 11:48
#1
Tarım Kredi, Çiftçileri Uyardı: Borçlar Ertelenmedi (Özel)
Çiftçiler arasında yayılan 'borçlara erteleme geldi' söylentisi Tarım Kredi Kooperatifleri'ni zorda bıraktı. Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay, ertelemenin sel, don ve aşırı yağıştan ürünü yüzde 30 zarar gören sadece 6 bin çiftçiyi kapsadığını belirtti. Kredi kullanan 700 bin çiftçiyi borçlarını ödemeye çağıran Akay, "Kesinlikle çiftçi borçlarının ertelenmesi söz konusu değil." dedi.

Çeşitli kurumların ve kişilerin çiftçi borçları ertelendi diyerek kafa karışıklığına sebep olduğunu kaydeden Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay, "Çiftçilerimiz acaba bütün borçlarımız ertelendi mi, diye ikilem içinde kaldı. Bakanlar Kurulu kararında; sel, dolu ve aşırı yağış felaketine maruz kalan çiftçilerimizin eğer ürünlerinden hayvan varlıklarından seralarından yüzde 30'un üzerinde zarar gören varsa bunların borçlarının ertelenmesi konusunda karar çıktı ve 1 Ağustos'da yayımlandı." dedi.


Daha önceden 22 Mayıs tarihinde de sel, don dolu gibi sebeplerden dolayı borçların ertelenmesi için 1 Ocak-15 Mayıs arasını kapsayan bir kararname çıktığını kaydeden Akay, son kararnamenin ise 15 Mayıs-15 Temmuz arasını kapsadığını vurguladı. Akay, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:


"Çeşitli kurum ve kişiler çiftçi borçlarının ertelendiği şeklinde ifadeler kullanılıyor. Bu ifadeler çiftçilerimizi herkesin borçaları ertelendi noktasına getiriyor. Kesinlikle bir borç erteleme söz konusu değil. Bu dönem hasat dönemi çiftçilerin borçalarını tam ödeme zamanı. Borçlarını ödeyecekleri zamanda ikilemde kalmaları zararına sebep oluyor. Borçlarını zamanında ödemediklerinde kanuni takip oluyor. İcra işlemleri söz konusu olacak. Çiftçilerimiz böyle bir afete maruz kalmadılarsa ve zararları yüzde 30'un üzerinde değilse borçlarını ödesinler. Normal çiftçi borçlarının ertelenmesi söz konusu değil. 22 Mayıs tarihli kararnamede erteleme için başvuran çiftçi sayısı 3 bine ulaştı. 37 ili kapsıyordu. Son kararname 42 ili kapsıyor. Son kararnamede de bu kadar olacak. 700 bin civarında çiftçi kredi kullanıyor. Bu sayı içinde bu rakamlar az. Az sayıda insanın etkilendiği husus tamamını ilgilendiriyormuş gibi algılanınca bu sorunu ortadan kaldırmak için duyuru yapıyoruz."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler