THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Askon Başkanı Koca: Anayasa Değişikliğine Hiçbir Özgürlükçü Düşünce İtiraz Edemez

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.591
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
214
Teşekkür (Aldı):
1045
Ticaret:
(0) %
14-08-2010 11:50
#1
Askon Başkanı Koca: Anayasa Değişikliğine Hiçbir Özgürlükçü Düşünce İtiraz Edemez
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ( ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, referanduma 'hayır' diyenlerin partilerinin zorlaması sonucu bu kararı aldıklarını, hiçbir özgürlükçü düşüncenin değişikliğe itiraz etmeyeceğini söyledi. Anayasa değişiklik paketinin statükoyu değiştirmek adına bir başlangıç olduğunu aktaran Koca, kendilerinin de referandumda 'evet' oyu kullanacaklarını açıkladı.

12 Eylül'de yapılacak referandumuna haftalar kala ekonomi kuruluşları, sendikalar, sanat ve spor dünyası bir bir taraflarını belli etmeye başladı. Anayasa değişiklik paketine özellikle ekonomi kuruluşlarından büyük destek geliyor. Referanduma evet diyeceğini açıklayan MÜSİAD, TUSKON, AKTİSAD gibi ekonomi derneklerinin ardından ASKON'dan da değişikliğe olumlu yanıt geldi.


Referandum sonuçlarının getireceklerinin geniş kitleler tarafından tam olarak anlaşılmamasından yakınan Genel Başkan Mustafa Koca, 'evet' diyenlerin de, 'hayır' diyenlerin de tam olarak ne yapmaya çalıştıklarını bilmediklerini ifade etti. Hayır diyenlerin sadece partilerinin olumsuz baktığı için kendilerini hayır demek zorunda hissettiklerine değinen Koca, " Bu insanların yaptıkları izahlardan anlaşıldığına göre, aslında gönüllerinden geçmeyeni seçiyorlar. Sadece parti genel görüşüne katılmak gereği ile zoraki bir tercih durumuyla karşı karşıya oldukları intibaı veriyorlar. Gerçekten fikri anlamda değerlendirmeyi hak eden bir oylama durumu ile karşı karşıyayız. Konuyu güncel politik tercihlerden biraz daha uzak düşünüp, değişimin getirileri üzerinde bireysel olarak kafa yormak gerektiğini anlamak lazım. Basma kalıp tekrarların robotik reflekslerinin insan onurunu zımparalayan yok ediciliğini tersine çevirmek gerekir." dedi.


Paketin mevcut statükocu yapıyı değişmesi için fırsat olarak gördüğünü belirten Mustafa Koca, referandumun sorgulanamayan yapıların, tüm hukuksuz eylemlerinin son bulması için önemli bir adım olduğunun altını çizdi.


Türk halkına reva görülen şehitlik makamının yıllarca üst tabakaya pek yakıştırılmadığını aktaran Koca, "Sadece bu haksızlık ve adaletsizlik bile bir nebze ortadan kalkacaksa yine evet demek için yeterli bir sebep var demektir. Ülkemizde demokrasi olmasına rağmen, hesap verilebilirlik ve şeffaflık açısından hiç de adına uygun dizayn edilmediği görülüyor. Bunun da en büyük dayanağı 12 Eylül darbe anayasasıdır. Bunu değiştirmeye hangi özgürlükçü düşünce itiraz eder merak konusudur. Biz statükoyu değiştirmek adına, bir başlangıç olması düşüncesi ve temennisiyle evet demeyi bir zorunluluk olarak görüyoruz." diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler