İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Kenan Evren yargılansın başvurusu

13-09-2010 12:32
#1
INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.554
Teşekkür (Etti):
401
Teşekkür (Aldı):
1336
Konular:
3621
Ticaret:
(0) %
12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren ve yönetiminin yargılanması için İHD ve Mazlum-Der Ankara'da savcılığa başvurdu. İstanbul'da da aralarında BDP Milletvekili Ufuk Uras'ın da bulunduğu 80 kişi Evren hakkında suç duyurusunda bulundu. 78'liler Girişimi başta olmak üzere pek çok sivil toplum örgütü öğle saatlerinde Sultanahmet Adliyesi'nde bir basın açıklaması yapacak ve Evren'in yargılanması için başvuruda bulunacak.
Yargıda Reform Grubu üyeleri suç duyurusunda bulundu

Aralarında BDP Milletvekili Ufak Uras’ında bulunduğu “Yetmez Ama Evet Platformu" üyesi 80 kişi referandumun hemen ardından 1980 ihtilalini yapan Kenan Evren başta olmak üzere zamanın devlet yetkilileri hakkında ‘darbe yaptıkları’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelen grup, ‘Yetmez! Yeni anayasa istiyoruz’ ve ‘darbeci Evren 12 Eylül’ün hesabını vereceksin’ yazılı pankart açtı. Grup adına konuşan Yıldız Önen, “12 Eylül 2010 günü millet devlete el koymak zorunda kaldı. 50 yıllık darbeler tarihinin sonuna gelindi. 30 sene sonra, 12 Eylül’le hesaplaşmak için büyük fırsatımız doğdu" diye konuştu.

“Artık askeri darbeler de darbecilere selam duran yüksek yargıçlarımız olmayacak" diyen Önen sözlerine şöyle devam etti:

“KENAN EVREN YARGILANSIN"

MADDE 15
Yüzde 58'lik 'evet' oyu ile kabul edilen anayasa değişiklik paketinde yer alan maddelerden biri de darbecilere yargı yolunun açılması...
Kabul edilen madde şöyle: Anayasal düzene karşı suç işleyen, darbe yapan veya darbe girişiminde bulunan askerler, sivil mahkemelerde yargılanacak. Siviller, sadece savaş halinde askeri mahkemelerde yargılanabilecek.
“12 Eylül 1980’in ‘Asmayalım da besleyelim mi?’ diyen kudretli komutanından hesap sormak için 12 Eylül 2010’da bütün engeller kalktı. Darbe yapmak suçtur. Kenan Evren ve o gün darbe suçuna ortak olanlar yargılanmalıdır. Evren ve hayatta olan 12 Eylül darbecilerinden şikayetçiyiz. Özgürlük için, adalet için, eşitlik için, darbe yapmanın ağır bir suç olduğunu hafızalara kazımak için bugün darbeciler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz."

Şikayetçi olan 80 kişi arasında milletvekili Ufuk Uras, yazar Nihal Bengisu Karaca, Ferhat Kentel, Osman Can, Sacit Kayasu, Yasemin Çongar, Yücel Sayman ve Zeynep Tanbay da yer aldı. Suç duyurusu dilekçesinde Kenan Evren ile birlikte dönemin kuvvet komutanları Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer, Sedat Celasun, eski komutanlardan Bedrettin Demirel, Ali Haydar Saltık, eski Başbakan Bülend Ulusu ile diğer bakan, bürokrat, vali, kaymakam, emniyet müdürü, asker, amir ve memurları şüpheli olarak gösterildi.

“ZAMANAŞIMI TEHLİKESİ YOK"

Darbe sonrasında asılanlar, öldürülenler, gözaltına alınan, fişlenenler olduğu belirtilen dilekçede “izah edildiği üzere şüphelilerin hapis cezasıyla tecziyeleri için haklarında kovuşturma yapılarak kamu davası açılmasını arz ve talep ederiz" denildi. Daha önce Kenan Evren hakkında iddianame hazırladığı için HSYK’nın görevden attığı eski savcı Sacit Kayasu, yargılamanın başlaması için hiçbir engel olmadığını ve zaman aşımı tehlikesinin de bulunmadığını ifade etti.

EDP'DEN DE “12 EYLÜL DARBESİNİ YAPANLAR” HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) İzmir İl Yönetimi, “12 Eylül darbesini yapanlar” hakkında suç duyurusunda bulundu.
EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı, İzmir Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, dünkü halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliğinin, Anayasanın geçici 15.maddesini yürürlükten kaldırdığını ifade etti.
Cangı, şu bilgileri verdi:
“Anayasa değişikliğinden sonraki ilk işimizi gerçekleştiriyoruz. 12 Eylül darbecileri ve diğer sorumluları hakkında darbe yapmak, anayasa değiştirmek, hükümeti yıkmak, sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek, kasten yaralamak, işkence yapmak, eziyet etmek, hürriyetten yoksun bırakmak ve cinsel saldırıda bulunmak gibi suçlardan suç duyurusunda bulunuyoruz.”
DARBEYİ YAPANLARDAN İKİSİ ÖLDÜ
Kullanıcı İmzası

13-09-2010 12:35
#2
DeimoS 18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Nereden:
Bursa
Yaş:
26
Mesajlar:
3.076
Teşekkür (Etti):
158
Teşekkür (Aldı):
457
Konular:
475
Ticaret:
(0) %
93 yaşında ki adamı yargılasanız n'olcak yargılamasanız n'olcak
Kullanıcı İmzası
Üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam;
Hele hak nâmına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan beridir âşıkım istiklâle,
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lâle!
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
13-09-2010 12:41
#3
frt002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2009
Nereden:
turkhackteam
Mesajlar:
2.472
Teşekkür (Etti):
53
Teşekkür (Aldı):
325
Konular:
227
Ticaret:
(0) %
hakkaten orası öylede şimdi derler 100 sene hapis

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı