İPUCU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Ette hormonlu kazanca bakanlık el atsın

17-10-2010 14:25
#1
ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.488
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
410
Konular:
2777
Ticaret:
(0) %
Ette hormonlu kazanca bakanlık el atsın

Zaman'ın dün gündeme getirdiği, 'Kurbanlıklara hormon ilaçları enjekte ediliyor' haberi yankı uyandırdı. Bazı sivil toplum kuruluşları ve işadamları süreci iyi yönetemediği gerekçesiyle Tarım Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Son dönemde Türkiye'de gıda sektöründe ciddi sıkıntıların yaşandığını belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, detaylı bir araştırmanın ardından ilgili bazı kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Şahbaz ise çiftçilerin bakanlıktan para değil, yem teşviki belirterek, bunun gerçekleşmemesi halinde et fiyatlarının düşmeyeceğine dikkat çekti.

Türkiye dünyanın en pahalı etini tüketmeye devam ediyor. Et fiyatlarının normal bir rakama düşmesi için Tarım Bakanlığı canlı hayvan ithalatına izin verdi. Ancak buradan istenilen sonuç alınamayınca kesilmiş et için izin çıktı. Bu adım da sonuçsuz kaldı. Et fiyatlarındaki tırmanış hız kesmedi. Bunu fırsata dönüştürmek isteyen bazı üreticiler farklı yollardan haksız kazanç elde etmeye başladı. Kesimden birkaç ay önce hayvanlara enjekte edilen hormonlu ilaç sayesinde küçükbaş hayvanlar 15-20, büyükbaşlar ise 50-60 kilogram fazla tartmaya başladı.

Bu sayede fırsatçıların hayvan başına 450 ile bin 500 lira arasında fazladan rant elde ettikleri belirtiliyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Türkiye'de hayvan sayısı ile ilgili bir sıkıntının olmadığına işaret ederek, buna rağmen bazı spekülatörlerin yılın belli bir döneminde 'vole vurma' peşinde olduklarını dile getirdi. Tarım Bakanlığı'nın gıda sektöründe yaşanan son olaylarda sınıfta kaldığını iddia eden Tüketiciler Birliği Başkanı, Adıyaman Kahta teşkilatının da bakanlık aleyhine suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti. Özelikle bakanlığın bu süreçte daha etkin olmasını beklediklerinin altını çizen Nazım Kaya, bakanlığın sözel açıklamalarından ziyade icra-i işlem beklediklerni ifade etti. Kaya, ayrıca bayram öncesine kadar fiyatların düşmemesi durumunda ilgili kurumlar aleyhine savcılıklara suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Şahbazlar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahbaz ise Türkiye'de kurbanlık sıkıntısının olmadığını söyledi. Hem et hem de kurbanlık satışlarının yüksek olmasını yem fiyatlarının yüksek olmasına bağlayan Şahbaz, Tarım Bakanlığı'na piyasada daha etkin olmasını istedi. Çiftçiler olarak bakanlıktan para değil yem teşviki beklediklerini kaydeden Mehmet Şahbaz, bunu sağlamadan da et fiyatlarının düşmesinin mümkün olmadığının altını çizdi. Şahbaz, özelikle Anadolu'da hızla yayılan şap hastalığının etkin olmasına dikkat çekerek, "Bu olay yeterli denetimlerin olmadığının bir göstergesidir." dedi.

Yurtdışından gelecek kurbanlıklarda deli dana hastalığının olabileceğini anlatan Şahbaz, denetimlerin iyi yapılması gerektiğini kaydetti. Şahbaz, "Yurtdışından gelecek kurbanlıklarda deli dana hastalığı riski olabilir. Her ülkenin kendine has hayvansal hastalığı var. Biz de şap var. Avrupa'da deli dana var. Sıkı kontrol yapılamazsa ülke olarak hem deli dana hem de şapla uğraşırız." şeklinde konuştu.

Sektörde denetmen açığı kapatılmalı

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırma Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, hayvanlara hormon enjekte edilmesine tepki göstererek, gıda sektöründe denetim yetkisinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda olduğuna işaret. Ancak ilgili bakanlığın bunu yapacak yeterli elemanı olmadığına dikkat çeken Hüseyin Büyüközer, özellikle dışarıdan getirilen etlerde sağlık açısından sorunlar yaşanabileceği uyarısında bulundu. Fiyatlar yükseldiği için ucuz ete yönelmenin yanlış bir yol olduğunun altını çizen başkan, bakanlığı'nın hem içeride hem de dışarıda hayvan alımları ve kesimlerini yakın takibe alması gerektiğine vurgu yaptı.

ZAMAN

17.10.2010 10:07:53


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı