THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

2011 Yılında Büyümeye Rağmen, İşsizlikte Önemli Bir Gerileme Beklenmemeli

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
17-01-2011 18:26
#1
2011 Yılında Büyümeye Rağmen, İşsizlikte Önemli Bir Gerileme Beklenmemeli
TÜİK Tarafından, 17 Ocak 2011 Tarihinde Açıklanan İstihdam Rakamlarına Göre, Türkiye'de Ekim Ayında İşsizlik Oranı, Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre 1.8 Puan Düşerek, %11.2 Olarak Gerçekleşmiştir.

Tüik tarafından, 17 ocak 2011 tarihinde açıklanan istihdam rakamlarına göre, türkiye'de ekim ayında işsizlik oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.8 puan düşerek, %11.2 olarak gerçekleşmiştir. İşsizlik oranı, 2009'un Ekim ayında %13 seviyesindeydi. 2010 yılının Eylül ayındaki işsizlik oranının %11.3 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bir önceki aya göre düşüş 0.1 puan düzeyinde kalmıştır.

Çalışma çağındaki nüfusta meydana gelen artış ise sürmektedir. Buna göre çalışma çağındaki nüfus bir önceki yılın aynı ayına göre 855 bin kişi artarak 52 milyon 788 bin kişiye ulaşmıştır. Yine bu rakamın içinde işgücüne katılma oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.2 puanlık artışla %49 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki aya göre ise 0.1 puanlık gerileme kaydedilmiştir. Eylül ayına göre istihdamda meydana gelen en belirgin toparlanma ise kadın istihdamında olmuştur.

Mevsimsellikten arındırılmış rakamlarda toparlanma daha güçlü...

İşsizlik oranlarını mevsimsellikten arındırdığımızda gerileme eğiliminin daha hızlı olduğu gözlenmektedir. Rakamlar incelendiğinde, mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranları, Temmuz ayından beri sırasıyla %11.7, %11.9, %11.8 ve %11.6 düzeyinde gerçekleşmiştir. İşsizlik oranlarında yaşanan bu gerileme trendi olumlu görünse de, istihdamda toparlanma hızının yavaşlığı yine dikkat çekici bir unsur olarak ön planda bulunmaktadır.

Kadın istihdamında AB Bölgesinde son sıradayız . . .

OKFRAM olarak, kadın istihdamının, toplumsal ilerleme açısından çok önemli kabul edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu nedenle, Türkiye'de kadınların istihdama katılımının düşük olduğunu, her işsizlik bültenimizde vurgulamaktayız. TÜİK'in açıkladığı veriler incelendiğinde, işgücüne katılmayan kesimin %44'ünü ev işleriyle meşgul olduğundan, işgücü piyasasında görev alamayan kadın nüfusu oluşturmaktadır. Ekim ayı verilerine göre kadın istihdam oranı %27.9'dan %28'e yükselse de, bu oran gelişmiş ve diğer bazı gelişmekte olan ülkelere göre oldukça düşük düzeydedir.

2005 yılında revize edilen Lizbon Stratejileri, AB bölgesinde büyüme ve istihdamın arttırılmasına yönelik politikalar içermektedir. Buna göre, AB'de kadın istihdam oranının 2010 yılına kadar %60'a çıkarılması hedeflenmekteydi. AB bölgesinde 15-64 yaş aralığı kadın istihdam istatistikleri incelendiğinde; 2010 yılının üçüncü çeyreğine göre, İzlanda %78 ile kadın istihdamında birinci sırada yer almaktadır. Bunu %77 ile Norveç ve %74 ile Danimarka takip etmektedir. İngiltere'de bu oran %69 olurken Almanya'da %70, Fransa'da %65 olarak raporlanmıştır.

Türkiye ise Avrupa Bölgesinde yer alan 31 ülke sıralamasında %28 ile en son sırada yer almaktadır. Türkiye'de kadın istihdamının artırılması için bazı bölgelerde kamuya işçi alımında pozitif ayrımcılığa gidilebileceği gibi, Anadolu'da son dönemde birçok başarı hikayesine öncülük eden mikro kredi uygulaması artırılabilir. Yine bazı bölgelerde bayan işçi istihdamın sigorta maliyetlerinde esneklik sağlanabilir.

Global krizden darbe alan ülkeler işsizlik oranlarıyla dikkat çekiyor . .

İşsizlik küresel krizle beraber hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin temel problemi olarak ortaya çıkmaktadır. İşsizlik oranlarında küresel veriler incelendiğinde, Euro Bölgesi için endişe kaynağı olarak gündeme gelen İrlanda'nın işsizlik oranının, kriz öncesindeki %6'lı seviyelerden %14.9'e yükselmesi buna örnek olarak ele alınabilir.

Yine İspanya'nın işsizlik oranlarının %20.6 ile rekor seviyelere ulaşması da bu duruma örnek olarak değerlendirilebilir. Kriz öncesinde de yüksek bir işsizlik oranının bulunduğu Türkiye, halen işsizliğin yüksek seyrettiği ülkelerin üst bandında yer almaktadır. İşsizlikte kalıcı bir toparlanmanın mümkün olmadığı görüşü, global ölçekte giderek ağırlık kazanmaktadır.

İhracat odaklı büyüme stratejisine hız verilmeli . . .

2010 yılında, baz etkisiyle yüksek büyüme oranları ile dikkat çeken Türkiye'nin, istihdamda da hızlı bir toparlanma içine girmesini beklemek gerçekçi olmayacaktır. Nitekim, ekonomide en yavaş toparlanan kalem istihdamdır. Bu nedenle, 2010 yılının son döneminde ve 2011 yılı içinde işsizlik oranında sürpriz düşüşler beklenmemelidir. Buna karşın genel olarak işsizlik oranlarında gerileme eğiliminin devam etmesi beklenmelidir.

İşsizlik oranlarının kabul edilebilir seviyelere geri çekilmesi için ihracat odaklı büyüme stratejine hız verilmelidir. Bununla birlikte, OKFRAM olarak, istihdamın alt kalemi olan kadın istihdamında kalıcı toparlanma için, son Anayasa değişikliğiyle geçen pozitif ayrımcılığın kullanılması gerektiğini ve esnek çalışma modellerinin harekete geçirilmesinin yerinde olacağını düşünmekteyiz.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler