THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Bozdağ: TBMM'nin Kanun Yapma Süreciyle İlgili Bir Mevzuata Çok Acil İhtiyaç var

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
17-01-2011 18:27
#1
Bozdağ: TBMM'nin Kanun Yapma Süreciyle İlgili Bir Mevzuata Çok Acil İhtiyaç var
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, TBMM'nin Kanun ve Anayasa Yapma Sürecini Değerlendirdi. Genel Kurul'un Etkin Çalışmasını Sağlayacak Yeni Bir Düzenlemeye Şiddetle İhtiyaç Bulunduğuna Dikkat Çeken Bozdağ, Parlamento'nun Bugüne Kadar Bunu Gerçekleştiremediğini Söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, TBMM'nin kanun ve Anayasa yapma sürecini değerlendirdi. Genel Kurul'un etkin çalışmasını sağlayacak yeni bir düzenlemeye şiddetle ihtiyaç bulunduğuna dikkat çeken Bozdağ, Parlamento'nun bugüne kadar bunu gerçekleştiremediğini söyledi.
Bozdağ, TBMM'de gerçekleştiren 'Kanun Yapım Süreci' konulu sempozyumda 'Siyasi Parti Gruplarının Kanun Yapım Sürecine Yaklaşımı' başlıklı oturumda konuştu. Moderatörlüğünü TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'in yaptığı forumda ilk konuşmayı yapan AK Partili Bozdağ, Türkiye'de bir yasama akademisinin kurulmasının önemine işarete etti. TBMM'ye gelen tasarı ve tekliflerin verilen önergelerle gerek komisyonlarda gerekse Genel Kurul sürecinde sürekli değiştirildiğini söyledi. Bunun milletvekillerinin el yordamıyla iş yürütmesinden kaynaklandığına dikkat çeken Bozdağ, "Meclis bu işi el yordamıyla, basiretle ***ürüyor" diye konuşan Bozdağ, yeni milletvekili olduğunda kanun yapımıyla ilgili bir kitap var mı diye baktığını ama sadece bu konudaki araştırmaları bulabildiğini anlattı. Fıkra nedir, bent nedir, yürürlük kanunu nedir, bunları detaylarıyla anlatan bir düzenlemenin Meclis'te bulunmadığını ifade eden Bozdağ, "TBMM'nin kanun yapma süreci ve teknikleriyle ilgili bir mevzuata çok acil ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

"İhtisas komisyonlarını daha güçlü hale getirecek, Genel Kurul'un Genel Kurul gibi çalışmasını sağlayacak bir düzenlemeye şiddetle ihtiyaç var." diyen Bozdağ, "Biz bunu beceremedik. Bu bizim suçumuz. Parlamento'nun ortak günahı. Bu ortak günahtan kendimizi kurtaramadık. Kanun teknik bir konu ama ana kavramlarını bir marş gibi muhafaza etmemiz lazım." dedi.

"DEĞİŞİKLİK ÖNERGELERİ, KANUN GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE VERMELİ"

Milletvekillerinin, değişiklik önergelerini, kanun TBMM'de görüşülmeye başlamadan önce vermesi gerektiğini ifade eden Bozdağ, şunları söyledi: "Tam madde görüşülüyor, oylamaya geçilecek önerge veriliyor. Esasında son derece yanlış. Ayaküstü yapılan değişiklikler, hem sistemi bozuyor hem de iyi incelenme imkanı olmadığı için doğru yapayım derken yanlış yapma sonucu ortaya çıkıyor. Yeni iç tüzük çalışmasında onun da değişmesi lazım. Milletvekilleri, değişiklik önergelerini, kanun TBMM'de görüşülmeye başlamadan önce TBMM Başkanlığı'na vermeli, başkanlık bu önergeleri milletvekillerine dağıtmalı ve herkes Genel Kurul müzakereleri başladığı zaman hangi maddede ne kadar değişiklik önergesi var, bu görüşmeler sırasında nelerle karşılaşacak, önceden öngörebilmeli."

Oturumda konuşan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise Anayasa'ya göre tüm vatandaşların eşit olduğunu söyledi. Yasaların bu durum gözönüne alınarak hazırlanması gerektiğini ifade eden Hamzaçebi, ancak Türkiye'de zaman zaman kişiye özel yasalar çıkartılabildiğini ifade etti.

MHP Emin Haluk Ayhan da yasların hiç kimse arasında ayrım yapılmaksınız halkın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Bu arada BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, programda ismi bulunmasına rağmen sempozyuma katılmadı.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.
Konu ar£S tarafından (17-01-2011 18:30 Saat 18:30 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler