THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

'PKK da TSK da Silah Bıraksın'

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.540
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
0
201
19-01-2011 16:56
#1
'PKK da TSK da Silah Bıraksın'
Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Kürt sorunu konusunda CHP olarak samimi olduklarını belirtti.

KÜRT SORUNU DİYALOGLA ÇÖZÜLÜR

Kürt sorununun kanayan bir yara olduğunu söyleyen Öğüt, "Kürt sorunu barışçıl yollarla diyalogla çözülür. Kürt sorunu nedeniyle 40 bin insan hayatını kaybetti. Örgüt de, asker de silah bıraksın. Siyaset mekanizması olan hükümet diyalogla sorunu çözecek. Kürt sorunu Türk'ün de sorunudur. Türk'ün cebinden paralar alınıyor, Kürtleri öldürmek için bomba yağdırılıyor, insanlar yoksullaştırılıyor. CHP olarak kararlıyız. Kürt sorununu biz çözeriz" dedi.

İNSANLAR YEŞİL KARTA MUHTAÇ HALE GELDİ

Van'da CHP İl Örgütü binasında Van'a geliş amaçları ve yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren CHP heyeti, insanlarla yaptıkları görüşmeler sonucu izlenimlerini de açıkladı. İnsanların işsiz olduğunu ve yoksullaştıklarını belirten CHP Milletvekili Ensar Öğüt, tarım hayvancılığın bölgede bitirildiğini ve insanların yeşil karta muhtaç hale getirildiğini aktardı.

KÖYLERİ YAKARSANIZ DEVLETE OLAN GÜVEN KALMAZ
CHP olarak köylülere her türlü imkan ve desteğin sağlanacağını belirten Öğüt, "Van'a geldik ve bazı görüşmelerde bulunduk. Girdiğimiz bir kahvede vatandaşın biri bize, "Devlet yaylalarımıza gitmemize izin vermiyor. Köylere gitmemize izin verilmiyor dedi. Böylece insanlar yoksullaştırılıyor. Burada siz devlet olarak yaylaları yıkar, köyleri yakarsanız insanların devlete olan güvenleri kalmaz. Burada devlet ile vatandaşların arasına kan davası girmiş" diye konuştu.

İNSANLARIN YÜZDE 80'İ HEM TÜRK HEM KÜRT
Kürt sorununun çözümü konusunda CHP olarak samimi olduklarını söyleyen Öğüt, "Kürt korunu hala kanayan bir yara. Bunu çözmenin yolu devletin elindedir. Kürt sorunu barışçıl yollarla çözülmelidir. Bu sorundan dolayı 40 bin insan hayatını kaybetti. Devlet zarara uğradı. Örgüt de, asker de silahı bıraksın. Siyaset mekanizması olan hükümet diyalogla bu sorunu çözecek. Binlerce yıl bu topraklarda birlikte yaşadık. Neyi paylaşamıyoruz. Her insan kendi öz kültürü ile yaşayabilmelidir. Kendi anadilinde eğitim almalıdır. Bu konuda biz üniversitelerde enstitüler kuracağız. İnsanlara baskı yerine hoşgörü getirilirse o zaman barış olur. Bu ülkede yaşayan insanların yüzde 80'i hem Kürt hem de Türk'tür. Çünkü birbirlerinden kız alıp vermişlerdir. Türkiye'de en çok Kürt İstanbul'da yaşıyor. Türkiye'yi birlikte mücadele ederek kardeşçe bir vatan haline getirdiysek, burada insanlar kültürlerini özgürce yaşabilmelidir. Kendi anadilinde eğitim alabilmelidir. Kürt sorunu Türk'ün sorunudur. Türk'ün cebinden para alınıyor, Kürt'ü öldürmek için bomba yağdırılıyor. İnsanlar yoksullaştırılıyor. Bu sorun diyalogla, toplumsal mutabakatla çözülecektir. Yeni bir anayasa ile ileri demokrasinin Türkiye getirilmesi için samimi bir şekilde çalışacağız" dedi.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler