THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Danışmanlı Yankesicilik Çetesi

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.540
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
0
249
21-01-2011 15:25
#1
Danışmanlı Yankesicilik Çetesi
Yankesicilik Çetesine Operasyon Polis Kamerasında

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma sonucunda Türkiye genelinde yankesicilik yaptığı belirlenen birbirleri ile bağlantılı 3 farklı şebeke takibe alındı. Yapılan teknik ve fiziki takip sonrası 15 ayrı ilde düzenlenen operasyonda , 26sı kadın 4ü çocuk 52 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerle birlikte çalıntı malzemeler ve ruhsatsız tabancalar da ele geçirildi. Yapılan telefon dinlemeleri sırasında gözaltındaki şüphelilerle konuştukları ve yardım ettikleri iddia edilen Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memurları Y.K., ve O.K. ile Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru C.Ö., adliyede Mübaşir olarak çalışan A.Y., ve Ü.Y. de dün gözaltına alındılar. Böylece operasyonda gözaltı sayısı 57 oldu.

Savcılık sorgulamaları halen süren 57 kişi ile ilgili yapılan soruşturmanın detayları ortaya çıkmaya başladı.

ŞEBEKE 4,5 AY ADIM ADIM İZLENDİ

Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği Ekipleri, 4,5 aydır Türkiye genelinde çok sayıda hırsızlık olayına karıştığı saptanan bu şebekeyi teknik takibe aldı. Çeşitli illerde konuşlanan sivil ekipler, kimlik ve adresleri belirlenen çete üyelerini adım adım izledi ve her hareketlerini kamerayla görüntüledi. Bir yandan da bu kişilerin telefon konuşmaları dinlemeye alındı.

ÜÇ FARKLI GRUPTA ÇALIŞIYORLAR

Takip sırasında çetenin üç ayrı grup halinde çalıştıkları ancak eksik kaldıkları zamanlarda birbirlerinden eleman alışverişi yaptıkları anlaşıldı. Bu gruplardan Sevim G. liderliğindeki Gezerler" grubunun, İstanbul ve Adapazarı bölgesindeki hırsızlık olaylarının çoğunluğunun sorumlusu olduğu, Zümbül Ö. liderliğindeki Kanıklar-Özkıranlar-Yılmazlar" grubunun Adapazarı, Bolu Düzce bölgelerindeki büyük orandaki hırsızlık olaylarından sorumlu olduğu, Celal G. liderliğindeki Gündenler"grubunun ise Samsun ve İstanbul bölgelerinde faaliyet gösterdiği ortaya çıkarıldı.

BAZEN AĞIR MAKYAJ YAPIYOR, BAZEN KARA ÇARŞAF GİYİYORLARMIŞ

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği şebeke elemanlarının izledikleri yöntemide ortaya çıkardı. Zanlıların hırsızlık yapmak için bir gün önceden plan yaparak gidecekleri yerleri belirledikten sonra sabah erken saatlerde yola çıktıkları belirlendi. Gidecekleri yerin sosyal yapısını dikkata alarak bazen çok şık giyinen, makyaj yapan, saçlarını boyatan bazen kara çarşaf dahi kullanan zanlıların böylece kendilerini kamufle ettikleri öğrenildi. Üzerlerinde hiçbir kimlik bulundurmayan zanlıların yakalandıkları her seferde polise başka bir isim söylerek sabıka listelerinin kabarmasını önledikleri belirlendi. Zanlıların hırsızlık yaptıklarını fark eden bazı mağdurlara saldırdıkları, boğuştukları hatta sert cisimlerle onlara vurduklarıda tespit edildi.

SUÇ DOSYALARI KABARIK

Her üç grubun saygı durduğu ve gruplar arasındaki iletişimle yanında tecrübesiyle danışmanlık yapan Zümbül Ö.nün daha önceden de 33 defa polis tarafından gözaltına alınarak hakkında işlem yapıldığı öğrenildi. Adliyeye sevk edilirken basın mensuplarına bastonla saldıran Zümbül Ö.nün gibi çete üyesi 44 kişinin de benzer suçlardan çok sayıda sabıka sahibi oldukları anlaşıldı.

Şüphelilerden Cennet Y.nin 100 defa, Filiz G.nin 56 defa, Şeker Ö.nün 40 defa, Sevim G.nin 44 defa, Gönül G.nin 40 defa, Hülya G.nin 27 defa, Gülşah G.nin 25 defa, Cennet G.nin 25 defa benzer suçlardan daha önce de gözaltına alınarak haklarında işlem yapıldığı belirlendi.

EN HIZLI ÜÇ HIRSIZ

Hırsız grupları arasından paylaşılamayan hızlı hırsızlar ise, Şeker Ö., Funda Y. ve Ayten Ö. öne çıkıyor. Hırsızlık sırasındaki pratiklikleri ve hızlı koşmalarından dolayı bu üç kadının gruplar arasında dolaşarak büyük eylemlerde tercih edildikleri ortaya çıkarıldı.

"DOĞUM YAPIYORUM" DEYİP ORTALIĞI BİRBİRİNE KATTI

Operasyonun yapıldığı andan itibaren 4 gündür nezarethanelerde sürekli gürültü yaptıkları belirtilen şüphelilerin bir gasp olayından dolayı gözaltına alınan ve yer sıkıntısından aralarında konulan Rus uyruklu bir kadını dövdükleri de öğrenildi.

Yedi aylık hamile olan çete üyesi Ayşe K.nin nezarethanede olduğu sırada doğum yapıyormuş gibi davrandığı, Onu bu şekilde gören diğer zanlıların galeyana gelerek nezarethanelerde olay çıkarttıkları, ambulansla hastaneye sevk edilen Ayşe K.nin herhangi bir şeyinin olmadığı gerekçesiyle doktor tarafından tekrar emniyete gönderildiği öğrenildi.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler