THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Marka ve patent sektörüne TTK dopingi

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.488
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
21-01-2011 16:38
#1
Marka ve patent sektörüne TTK dopingi
Marka ve patent sektörüne TTK dopingi

Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) yapılan değişikliklerle 1,5 milyon kuruluşa internet sitesi mecburiyeti getiriliyor.

Firmalar '.tr' uzantılı alan alabilmek için marka ve tescil yatırımı yapmak durumunda kalacak. Kanun ile 2011'den itibaren 500 milyon dolarlık hacmi olan marka ve patent sektörünün yüzde 50 büyümesi bekleniyor.

Marka ve patent onay şirketi Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, ticaret kanununda yapılan yeniliklerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) verilerine göre 2009 yılında 10 bin, 2010 yılında ise 12 bin adet patent başvurusu yapıldığını kaydeden Kemal Yamankaradeniz, kanunun bu haliyle sektöre önemli getirileri olacağını vurguladı.

Yamankaradeniz, "TBMM'de kabul edilen ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulan kanunda yapılan değişikliklerle yaklaşık 1,5 milyon kuruluşa internet sitesi mecburiyeti getiriliyor. Firmalar '.tr' uzantılı alan adı alabilmek için de marka ve tescil yatırımı yapmak mecburiyetinde kalacak." dedi.

İrili ufaklı çok sayıda danışmanlık firmasının faaliyette bulunduğu marka ve tescil piyasasının, 2011 itibari ile önemli ölçüde büyüyeceğine işaret eden Yamankaradeniz, "Süratle büyüyen marka ve patent tescil sektörüne paralel olarak artan danışmanlık firmaları, hizmet almak isteyen kurumların adeta başını döndürmekte. Sektörde öngörülmeyen bu ani büyümenin neden olduğu bazı olumsuzluklar sürdürülebilir kaliteli hizmet anlayışının benimsenmemesi ve buna bağlı olarak oluşan müşteri memnuniyetsizliklerini ortaya çıkaracak." ifadelerini kullandı.

Kemal Yamankaradeniz, piyasanın büyümesi ile marka ve patent tescil alanlarında danışmanlık hizmeti veren yeni şirketlerin de ortaya çıkacağını belirtirken, şunları kaydetti:

"Yeni tescile başvuracak firmalar markalarının vekilliğini emin ellere teslim etmeli. Firmalar markalarının vekilliğini verecekleri danışmanlık ofisini seçerken dikkatli olmalı. İşbirliği yapılırken ya da vekil tayin edilirken bu konuda ilgili kurumlarca yetki belgeleri bulunan, uluslararası standartlarda hizmet veren ve ilgili meslek örgütlerine kayıtlı danışmanlık firmalarının seçilmesi hayati önem taşıyor. Aksi halde ortaya çıkabilecek nahoş durumlarda kurumlar büyük zararlar görebilir."

Destek Patent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı, "Yeni süreci göz önüne alarak marka ve patent tescili için ilk defa başvuracak firmalar için KOBİ Destek Paketi adı altında bir ürün geliştirdik. Firmalar Destek Patent'ten satın alacakları KOBİ Destek Paketi sayesinde sadece bin TL karşılığında vekillik hizmeti ve 4 ayrı marka için tescil başvurusu yapabilecekler." açıklamasında bulundu.

Türkiye'de tescilli marka sayısının 500 bini bulduğunu aktaran Kemal Yamankaradeniz şu görüşleri dile getirdi:

"Her hafta binin üzerinde tescil talebinin TPE'ye ulaştırıldığını görebiliyoruz. Bunun yanı sıra tescil edilmeksizin kullanıma sunulan milyonlarca markadan da rahatlıkla söz edebiliriz. Enstitü'nün verilerine göre, ülkemizde 2009 yılında toplam 5 bin 610 tescilli patent söz konusudur. 2011 yılı sonunda yaklaşık 2000 patentin bu rakamın üzerine eklenebileceği öngörülmektedir. Faydalı model tescillerinin yıllara göre dağılımına baktığımızda ise yine TPE'nin 2009 raporunda, 2 bin 179 adet faydalı model tescilinin bulunduğu görülmektedir. Türkiye'de patent sahibi 116 firmanın toplam patent sayısı 4 bin 361, ABD'nin ilk 500 firmasının toplam patent sayısı 354 bin 316, 50'li yıllarda patent tescili konusuna Türkiye ile aynı zamanda başlayan Güney Kore'nin ise bugün 110 bin patenti vardır. Kısacası ülke olarak önümüzdeki uzun bir yol var."

"Türkiye, 2008 yılında yapılan 75 bin marka başvurusu ile Almanya ve Fransa'nın ardından Avrupa'da üçüncü olmuştu." diyen Yamankaradeniz, sözlerine şöyle devam etti:

"Kimi sektörlerde Türkiye, tescilli marka sayısıyla aslında Avrupa'ya göre oldukça iyi bir çizgide. Mesela mobilyanın ana vatanı sayılan İtalya'da 200 mobilya markası var. Avrupa'da diğer ülkelerde ise ortalama mobilya markası sayısı 50. Yani Türkiye ve İtalya dışında 200'e yakın mobilya markası sahibi başka Avrupa ülkesi yok. Fakat diğer sektörlerde durum farklı. Uç bir örnek, G20 ülkeleri arasında, kendi otomotiv markası olmayan tek ülke, Türkiye.

Enstitüye yapılan marka tescil başvurularının yüzde 23'ünü patent, yüzde 20'sini tasarım, yüzde 30'unu TPE vasıtası ile Türkiye'den yurt dışına yapılan marka tescil başvuruları oluşturuyor. Bu başvuruların yüzde 33'ünü tek başına yapan Destek Patent, dünyada tercih edilen en büyük 4'üncü büyük vekillik bürosu. Patent marka ve tescil serüvenine yeni başlayacak olan kurumlar, en önemli değerleri olan markaları emin ellere teslim etmek durumundalar. Sektörde lider olmamızı iki unsurla açıklayabiliriz. Bunlar bilgi yani birikim, diğer unsur da işin kalitesi yani müşteri memnuniyeti. Özellikle bilgiye dayalı bir uzmanlık alanında faaliyet gösterdiğimiz için işimizdeki hata ya da yanılma payımız çok az, hatta sıfır noktasında olmalı. Türkiye'de ilk defa kalite sistemini kuran patent şirketi olarak yıllar içinde tüm iş yapış tarzımızı bu sisteme entegre ettik."

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, hata yapma oranlarını aşa çektiklerini, piyasanın öncü firması haline geldiklerini ifade etti.

(CİHAN)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler