THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Cuntacıları rahatsız eden 10 dizi

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.488
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
22-01-2011 11:35
#1
Cuntacıları rahatsız eden 10 dizi
Cuntacıları rahatsız eden 10 dizi


Televizyonlarda yayınlanan bazı dizileri de yakın takibe almışlar
Fatih ve Beyazıt gibi tarihî camilerin bombalanmasını öngören 'Balyoz' kod adlı darbe planını yapanlar, televizyonlarda yayınlanan bazı dizileri de yakın takibe almış. Donanma'da yapılan aramada ele geçirilen bir belgeye göre, Ekmek Teknesi dizisinde 'Nusret Baba'nın kıldığı namaz bile cuntacıları rahatsız etmiş.

Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 'Balyoz' davası delilleri içinde çıkan belgelere göre askerler televizyon kanallarında yayınlanan dizileri yakından takip etmiş. Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgeler arasında bulunan 13. klasördeki 'Gizemli, mistik ve mafya konulu, insanları gerçeklerden uzaklaştıran, pasif düşünmeye zorlayan ve kültürel yozlaşmaya yol açan televizyon programları' başlıklı raporda 6 televizyonda yayınlanan 10 dizi mercek altına alınmış. Rapora göre, STV, Show TV, Kanal 7, TGRT, ATV, Star TV kanallarında yayınlanan Sırlar Dünyası, Sırlara Yolculuk, Gizli Dünyalar, Kalp Gözü, Gerçeğin Ötesinde, 6. His, Deniz Feneri, Kimse Yok mu?, Ekmek Teknesi ve Kurtlar Vadisi dizileri tek tek incelenmiş. Yayın saatleri, yapımcısı, sunucusu, yönetmeni, senaryo ve sponsor firmalarının kaleme alındığı dizilerle ilgili tüm ayrıntılar anlatılıyor. Raporda, olayları dinî olgular çerçevesinde anlatan televizyon dizilerinin kültürel yozlaşmaya yol açtığı kaydediliyor. Raporda izlenimler şu şekilde sıralanıyor: "Hayatın içerisinde var olan ve tamamen tesadüften ibaret olan çeşitli olayların mistik bir atmosfer içerisinde ve İlahi olaylar dizisi olarak anlatıldığı. Genelde her zaman iyilikten ve doğruluktan yana olunması, muhtaç ve yoksullara yardım edilmesi, haram paraya el sürülmemesi, kin güdülmemesi, anneye ve babaya karşı gelinmemesi, büyüklere saygılı olunması gibi evrensel temalar işlendiği."

DİZİDE 'HAYIRLI GÜNLER' DENİLİYOR!

Show TV'de yayınlanan Ekmek Teknesi dizisinin 'Nusret Baba' rolündeki başrol oyuncusunun zaman zaman namaz kıldığı belirtilen raporda dizi ile ilgili şu notlar yer alıyor: "Dizide oldukça fazla miktarda dinî temalar içeren 'Hayırlı günler', 'Allah yardımcın olsun', 'Allah her şeyi görür', 'Allah'tan kork', ibareleri kullanılmakta. Yine dizide rol alan Hasan Kaçan isimli şahıs tarafından zaman zaman dinsel içerikli hikâyeler ile kahramanlık hikâyeleri abartılı duygu ifadeleri ile anlatılmakta. Özellikle Osmanlı padişahları ve o dönemin tarihî kişiliklerinin yaptıkları kahramanlıklar yüceltilerek, abartılarak birtakım destansı ve dinî öğeler kullanılarak anlatılmakta, padişahların devlet adamlıkları övülmekte."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler