THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Egemen Bağış; Baykal ile Uçakta Görüşebilmek İçin Bilet Aldım

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
02-02-2011 12:52
#1
Egemen Bağış; Baykal ile Uçakta Görüşebilmek İçin Bilet Aldım
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Desteği İçin Bir Yıl Uğraşıp Randevu Alamadığı Eski CHP Lideri Deniz Baykal ile Uçakta Görüşebilmek İçin Bilet Aldığını Söyledi

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB desteği için bir yıl uğraşıp randevu alamadığı eski CHP lideri Deniz Baykal ile uçakta görüşebilmek için bilet aldığını söyledi.

Egemen Bağış, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği broşürlerinin THY ve Anadolujet uçaklarında dağıtımına ilişkin iş birliği protokolünü THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile imzaladı.

Atatürk Havalimanı otelinde gerçekleştirilen basın toplantısından konuşan Egemen Bağış, AB üyeliği hedefinde hiçbir sapma olmadığını THY ile birlikte hayata geçirdikleri projenin de kararlılıklarının bir ifadesi olduğunu söyledi.

Başmüzekereci, "THY ile AB'ye uçuyoruz" parolasıyla bugün başlatılan proje sayesinde gençler de dahil Türkiye'nin AB düşüncesinin insanlara anlatılacağını vurguladı. Bağış, "AB İletişim Stratejimiz çerçevesindeki bütün adımları tek tek hayata geçirmeye devam ediyor. Çünkü en önemli önceliklerimizden ve hedeflerimizden biri bu süreci sadece devletin değil, aynı zamanda halkın da bir projesi haline getirmek. Gördüğünüz gibi biz fişi çekmiyoruz güç kaynağına sürekli enerji depoluyoruz. Ha, Avrupa Birliği her türlü riskini göze alarak bu fişi çeker onu bilemeyiz." dedi.

AB üyelik sürecinde verdiği destek ve sergilediği işbirliği için THY yönetici ve çalışanlarına teşekkür eden Egemen Bağış, uçaklarda Avrupa Birliği Genel Sekreterliği çıkartmalarının da yapıştırılmasını istedi.

Başmüzakereci Egemen Bağış, sivil toplum kuruluşlarından aldıkları desteği muhalefetten alıp-almadıklarına yönelik bir soruyu da cevapladı.

CHP'den 2002-2005 yılları arasında AB süreci için birçok reform yasasına katkı aldıklarını ama 2005 yılından sonra tavır değişikliği görüldüğünü kaydetti.

Bağış, "Ben göreve ilk atandığımda 2009 başında ana muhalefet partisinin o zamanki genel başkanından bir yıl çabalamama rağmen randevu alamamıştım. ve kendisine bazı konuları aktarabilmek için THY'nin yine yardımına başvurmuştum. Baykal'ın Brüksel'e gideceğini öğrendiğimde aynı uçağa yer ayırtıp uçakta ****zori görüşme yapmak durumunda kalmıştım." bilgisini verdi. HEP BİRLİKTE AB STANDARTLARINA KAVUŞACAĞIZ

İçeride ve dışarıda müzakereyi canlı tutmak gerektiğine işaret eden Başmüzakereci, şöyle devam etti: "Şunu da açık net teslim etmek isterim. Geçen hafta TBMM'de Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu kabul edildi. İki kanunun geçmesi, bana göre AB sürecinde 5 fasıl açmaktan daha önemli. Üç bin küsur maddenin kabul edilmesiyle Türkiye artık daha küresel standartlarda bir düzene kavuştu. Biz 60 yıl öncesinin zihniyetiyle yazılmış kanunla Avrupa'nın 6. dünyanın 15. en büyük ekonomisine sahip olur hale geldik. 5 gün gibi kısa süre içinde iktidar ve muhalefetin el ele vermesiyle gerçekleşti. Hep beraber AB standartlarına kavuşacağız."

BROŞÜRLER ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURACAK

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da, Türkiye'nin AB sürecine katkı da bulanabilmek için bir araya geldiklerini belirterek, THY ve Anadolu jet uçaklarında dağıtılacak Avrupa Birliği Genel Sekreterliği broşürleri ile Türkiye'nin, AB'nin geleceği olduğunun vurgulandığını kaydetti.

Topçu, "Broşürleri konuklara sunacağız. Hakkımızda var olan ön yargıları kırmamız gerekiyor. Broşürler bu konuda önemli bir boşluğu dolduracak Nihai hedefe tam üyelik olsa da Avrupa standartlarının Türkiye'de uygulamaya geçmesi en az üyelik kadar önemlidir."dedi.

Topçu ayrıca, gelirinin yüzde 70'ini dış hatlardan elde eden THY için Avrupa'nın en büyük Pazar olduğunu, gelirlerinin yüzde 62'sini de Avrupa uçuşlarından elde ettiklerine söyledi.

Konuşmaların ardından Egemen Bağış üzerinde lale motifi olan porselen bir tabak, Hamdi Topçu da uçak maketi hediye etti. - İSTANBUL
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler