THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Güzelbey: Gaziantep'te 7 Yıldır Suya Zam Yapmadık

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.540
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
0
244
02-02-2011 12:53
#1
Güzelbey: Gaziantep'te 7 Yıldır Suya Zam Yapmadık
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Belediyelerin En Önemli Görevlerinin Başında Vatandaşa Sağlıklı, Kesintisiz ve Kaliteli Su Temin Etmenin Geldiğini Söyledi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, belediyelerin en önemli görevlerinin başında vatandaşa sağlıklı, kesintisiz ve kaliteli su temin etmenin geldiğini söyledi. Güzelbey, "7 yıldır suya zam yapmadık." dedi.

2004 yılında 850 bin nüfuslu Gaziantep'e verilen su miktarının yıllık 97 milyon 370 bin metreküp olduğunu, 2010 yılında Gaziantep'in nüfusunun 1 milyon 300 bine ulaştığını belirtti. Şehre verilen su miktarının 98 milyon 920 bin metre küp olduğunu söyleyen Güzelbey, nüfustaki bu artışa rağmen kente verilen su miktarında bir atış olmadığını ve kente verilen suyun yettiğini söyledi. Güzelbey, bunu, 2004 yılına kadar yüzde 71,8'i kayıp ve kaçak olan oranı zamanla yüzde 46 oranına düşürerek giderdiklerini ifade etti.

Gaziantep'te kayıp ve kaçakların en büyük sebebinin şebekelerin eski olması, ön gerilimli borular ve kontrol edilemeyen bir sistemin olmasından kaynaklandığını belirten Güzelbey, "Bugün içerisinde bulunduğumuz SCADA merkezi sayesinde kente su veren depoları ve hatları kontrol altına aldık. Bu çağdaş su yönetim sistemi için 12 milyon TL yatırım yaptık. Tamamı belediyemizin kendi öz kaynaklarından finanse edilen bu proje ile su kayıp ve kaçaklarını önlemeyi hedefledik. Sistemin devreye girdiği temmuz ayından bu yana 6 milyon m3 su ile yüzde 6 oranında tasarruf sağlandı." diye konuştu.

KENTİN ALT YAPISI İÇİN 400 MİLYON TL HARCADIK

GASKİ olarak Gaziantep'e 400 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan Güzelbey, şunları söyledi: "Yapılan alt yapı çalışmalarını mukayese edersek kentte 1999-2003 yılları arasında 315 km kanal varken 2004-2010 yılında 850 km kanal, 373 km içme suyu hattına karşılık 610 km içme suyu hattı, 60 km olan yağmursuyu hattına karşılık tam 122 km yağmursuyu hattı gerçekleştirdik. Rakamlara dikkat ederseniz oranlar neredeyse yüzde iki yüze yakın artmış. Bugün Gaziantep'in alt yapı ile ilgili bir sıkıntısı yok. Bizden önce yapılanlara da teşekkür ediyorum, yapanın eline sağlık. Alt yapı bir kentin büyük bir kent olmasında önemli ve olmazsa olmazlarının başında gelmektedir." Başkan Güzelbey, Gaziantep'in artık büyük bir kent olduğunu mevcut altyapı ile ihtiyacı karşılamanın güçleştiğini belirterek, ikinci içme suyu kaynağını Mizmilli'de devreye soktuklarını kaydetti. Birçok kentte arıtma tesisi bile yokken bugün Gaziantep üç arıtma tesisine sahip ender illerin başında gelmektedir. Mevcut arıtma tesisimizin yanı sıra devreye soktuğumuz ikinci atık su arıtma tesisi ile şehir nüfusunun yüzde 96'sının atık sularını arıtma kapasitesine ulaşmış oluyoruz. Üçüncü tesisin hizmete girmesi ile yüzde yüze yakın arıtma sağlamış olacağız. Katı atık işleme tesisi, katı atıktan elektrik enerjisi elde ettiğimiz kojenerasyon tesisimiz ile diğer illere örnek teşkil ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

ALT YAPIDAN YOKSUN BİR KENTİN, BÜYÜK BİR KENT OLDUĞUNDAN SÖZ ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Alt yapıya yapılan yatırımların siyasetçiler için görünmeyen yatırımlar olduğunu belirten Başkan Güzelbey sözlerini şöyle tamamladı:

"Oysa alt yapıdan yoksun bir kentin bir büyük kent olduğundan söz etmek mümkün değil. Kent merkezinde yaptığımız çalışmalar kadar köylerimizin de alt yapı, içme suyu, kanalizasyon ve atık sularının arıtılması için projeler üretiyoruz. Köylerimize bugüne kadar 29 milyon TL civarında bir alt yapı yatırımı gerçekleştirdik. Bütün bu hizmetlerin daha kaliteli ve hızlı ulaştırılmasını sağlamak için de araç parkımızı teknolojinin gereklerine uygun olarak dizayn ettik ve 8 milyon TL'ye yakın bir yatırım yaptık. Hizmetin konusuna hakim, teknolojiyi verimli kullanan personeller tarafından daha kaliteli verileceğine inanıyoruz. 2004 yılında GASKİ Müdürlüğümüz bünyesinde 560 işçi, 158 memur görev yapıyorken, 2010 yılına geldiğimizde 338 işçi, 152 memur ile daha fazla hizmeti Gaziantep halkı ile buluşturduk." - GAZİANTEP
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler