THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Muhtar, yola duvar örüp trafiğe kapattı

RaxiD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2010
Nereden:
127.0.0.1
Mesajlar:
3.955
Konular:
685
Teşekkür (Etti):
781
Teşekkür (Aldı):
1696
Ticaret:
(0) %
03-02-2011 00:10
#1
Muhtar, yola duvar örüp trafiğe kapattı

2 yıl önce de benzer bir olay yaşanmıştı... AHT

İ


Şanlıurfa'nın Hilvan İlçesi'nde istimlak edilen arsasının parasını alamadığı gerekçesiyle yola duvar ören Yeni Mahalle Muhtarı Selim Solçetutan, ilçenin ana caddesinin bir yönünü trafiğe kapattı. Solçetutan, "Yıllardır arazim yol olarak kullanılıyor. Kamulaştırılmıyor ve çözüm bulunmuyor. Çözüm bulunana kadar arsamın üzerinden geçen yolu kapalı tutacağım" dedi. Muhtarın ilginç girişiminin ardından yaşananlardan habersiz Diyarbakır-Şanlıurfa Karayolu'na çıkmak için İnönü Caddesi'ni kullanan araç sahipleri ise, bağlantı noktasında duvar örüldüğünü görünce alternatif yollar aramak zorunda kaldı.Şanlıurfa Hilvan ilçe merkezindeki İnönü Caddesi üzerindeki 128 metrekarelik arsasının üzerinden geçen yolun kamulaştırma ücretinin ödenmediğini ifade eden Yeni Mahalle Muhtarı Selim Solçetutan, öğle saatlerinde, Şanlıurfa-Diyarbakır karayoluna çıkan caddenin bir yönüne briketlerle duvar ördü. İlçe sakinlerinin şaşkın bakışları arasında yola duvar ören ve ulaşıma kapatan muhtar Solçetutan, "Yıllardır tapulu arsamın üzerinde ana cadde geçmekte ve karayoluna bağlantı sağlanmaktadır. Şimdiye kadar belediye ve karayolları herhangi bir kamulaştırma bedeli ödemedi. Arsamın bedelinin karşılanması ve kamulaştırma bedelinin belirlenmesi için belediyeye ve kaymakamlığa müracaatta bulundum. İlçe Kaymakamı, yetkilileri görevlendirdi ve arsa bedeli 50 bin lira olarak belirlendi. 'Hizmet amaçlı kullanılacak' diye 128 metrekare arsa bedelinde indirime gitmemi istediler. Ben de kendilerini kırmadım ve teklif edilen 42 bin 500 lirayı kabul ettim. Bir süre sonra belediyeden indirim teklifi geldi. En son 33 bin liraya anlaştık. Ancak belediyenin 10 gün içerisinde ödeme sözü verdiği para bir türlü ödenmedi. Ödenmediği içinde üzerinde ulaşımın sağlandığı arsamı bugünden itibaren ulaşıma kapatıyorum. Mağduriyetim giderilene kadar bu yol kapalı kalacak" şeklinde konuştu.

''MECLİS KARARINI BEKLEMEDİ''

Hilvan Belediyesi İmar Müdürü Yaşar Çelik ise, Muhtar Solçetutan'ın acele davrandığını ifade etti. Görüşmelerin ardından konuyu belediye meclisine ***ürdüklerini vurgulayan Çelik, "Muhtar Selim Solcetutan'ın tapulu arsasının üzerinden caddenin geçtiği doğrudur. Kendisi 11 Ocak'ta belediyemize dilekçe ile başvurup kamulaştırma talebinde bulunmuştur. Biz de bu dilekçeyi dikkate alıp 31 Ocak'ta imar komisyonunda karara bağladık. Alınan bu karar 7 Şubat'ta yapılacak belediye meclis toplantısında karara bağlandıktan sonra kamulaştırma bedelinin ödemesi yapılacak. Ancak, muhtar meclis toplantısını beklemeden kendi başına harekete geçmiş ve yolu ulaşıma kapatmış, biz de şaşırdık" diye konuştu.

2 YIL ÖNCE BENZER BİR OLAY YAŞANMIŞTI

Muhtarın ilginç girişiminin ardından yaşananlardan habersiz Diyarbakır-Şanlıurfa Karayolu'na çıkmak için İnönü Caddesi'ni kullanan araç sahipleri ise, bağlantı noktasında duvar örüldüğünü görünce alternatif yollar aramak zorunda kaldı. Şanlıurfa'da 2 yıl önce yaşanan benzer olayda, 12 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Karayolları ile (TCK) mahkemelik olan ve parasını alamayan arazi sahibi Eyyüp Direkli, mahkeme kararı ile uluslararası yolu birbirine bağlayan çevre yolunu önce tel örgü çekerek daha sonra duvar örerek trafiğe kapatmıştı. Ulusal ve yerel basında geniş yankı uyandıran olayın ardından başlatılan girişimler sonucunda mutabakata varan taraflar duvarı yıkarak yolun tekrar trafiğe açılmasını sağlamıştı.
loth Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler