THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

"2011 yayıncılık sektöründe yeni bir milat olacak"

RaxiD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
06/2010
Nereden:
127.0.0.1
Mesajlar:
3.964
Konular:
685
Teşekkür (Etti):
775
Teşekkür (Aldı):
1701
Ticaret:
(0) %
0
219
03-02-2011 00:18
#1
"2011 yayıncılık sektöründe yeni bir milat olacak"
RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun açıklama yaptı... AHT
Kırıkkale Kent Konseyi tarafından düzenlenen Kent Buluşmaları programının ikincisine konuk olan RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, "16 yıldan bu yana ihale edilemeyen, yayıncılara verilemeyen, tahsis gerçekleştirilemeyen frekansları artık yeni yasayla birlikte tahsis etmek, yayıncıların adına 10 yıllık süreyle vermek istiyoruz. Umuyorum bu ayın sonunda tasarı yasalaşır ve 2011 yılı yayıncılık sektöründe yeni bir dönem yeni bir milat olur" dedi.Kırıkkale Kent Konseyi Danışma Meclisi tarafından ikincisi düzenlenen Kent Buluşmaları Toplantısı'na katılan RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'un, Türkiye'de yayıncılık sektörünün gelişimi, bugünü ve yarınına ilişkin bilgiler verdi. Sektörde yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Dursun, "Çalışan sayısına bakıldığında sektörde 16 bin kişi istihdam ediliyor. Bu azımsanacak bir rakam değil. Türkiye'de yapılan bir araştırmada 2004'de 17 milyon hanede 33 milyon TV alıcısı vardı. Bu da toplamda yüzde 30 hanede iki televizyon olduğunu gösteriyor. Bugün bu sayı yüzde 50'lere tırmanmıştır. Türkiye'de tv izleme süreleri 5 saati buluyor. Bu da sektörün cazibesini ortaya koyuyor. Bu yüzden yabancılar Türkiye'de bu sektörün içine giriyorlar" şeklinde konuştu.

YASA BİR MİLAD OLACAK

Sektörde yaşanan sorunların bir kısmının yasadan kaynaklandığını ifade eden Dursun, "Yasayı değiştirmemiz, yenilememiz gerekiyor. Mecliste görüşmeler devam ediyor. Umuyorum bu ayın sonunda tasarı yasalaşır ve 2011 yılı yayıncılık sektöründe yeni bir dönem yeni bir milat olur. Bu yasa ile frekans karmaşasına son vermek istiyoruz. Analog sistemde değil, sayısal sistemde ihale açacağız. Tahsisleri gerçekleştireceğiz. İki yıl içinde ihaleleri gerçekleştirip, sonraki iki yıl içerisinde analog ve sayısal yayını birlikte yürütmeyi hedefliyoruz. Yani 4 yılın sonunda analog yayın devri kapanacak. Bütün yayınlar sayısal olacak, eğer başarabilirsek. Biz yeni yasa ile sektöre yeni yapı, yeni anlayış ve yeni bir bakış getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan RTÜK Başkanı Dursun, medya sektörüyle Türkiye'de herkesin ilgilendiğini de söyledi. Dursun, "16 yıldan bu yana ihale edilemeyen, yayıncılara verilemeyen tahsis gerçekleştirilemeyen frekansları artık yeni yasayla birlikte tahsis etmek, yayıncıların adına 10 yıllık süreyle vermez istiyoruz" dedi.
loth Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler