THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

"Mısır Erdoğan için fırsat"

RaxiD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
06/2010
Nereden:
127.0.0.1
Mesajlar:
3.964
Konular:
685
Teşekkür (Etti):
775
Teşekkür (Aldı):
1701
Ticaret:
(0) %
0
224
03-02-2011 00:19
#1
"Mısır Erdoğan için fırsat"
İşte Yunan basınında yer alan analiz
Yunan basını, Arap dünyasında yaşanan krizin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetine, Türkiye'nin, bölgedeki gelişmeler ile Batı, AB ve ABD arasında gereklilik arzeden bir arabulucu olma rolünü güçlendirme fırsatı verdiği değerlendirmesinde bulundu.

Atina'da yayımlanan ve ekonomi ağırlıklı yayın yapan ''İmerisia'' gazetesi, ''Mısır'daki krizin Başbakan Erdoğan için fırsat'' teşkil ettiği şeklindeki haberinde, görüldüğü kadarıyla, "siyasi İslam'ın bölgede farklı boyutlarıyla şekil kazanmaya başlamasının, Başbakan Erdoğan'a, Türkiye'nin elzem arabulucu rolünü büyütme şansını verdiği" yorumunu yaptı.

Bu yöndeki dinamizmin gerek geçen Cumartesi günü ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Erdoğan arasında yapılan uzun telefon görüşmesi, gerekse Türkiye Başbakanı'nın Mısır'daki gelişmelere ilişkin dün yaptığı açıklamasıyla doğrulandığını yazan gazete, Erdoğan'ın, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Mübarek'e yönelik uyarılarını benimsediği ve çözüm olarak seçimleri önerdiği ifadesini kullandı.

Gazete, geçen Haziran'da Gazze açıklarında yaşanan trajik olayların ardından Türkiye-İsrail ilişkilerinde meydana gelen çatlaktan, dolayısıyla da Ankara ile Washington arasına soğuk savaş şüphesi ''gölgesinin'' düşmesinden sonra, "ilk kez ortamın değişir gibi göründüğünü" yazdı.

Diğer yandan, gazete, Obama-Erdoğan görüşmesinin içeriğinin dışarıya sızması ve ABD Başkanı'nın ''arabuluculuk talebi yerine, Ankara'nın Arap dünyasındaki iktidar krizinde kontrol edilemeyecek bir faaliyet göstermesini engellemeye çalıştığının'' duyulması halinde, "şaşırılmaması gerektiği" ifadesini kullandı.

Gazete, her ne olursa olsun, en azından iletişim düzeyinde, Türkiye'nin sadece fırsat değil tehlikeler de içeren bu aşamada "mümkün olan en büyük kazanımı sağladığı" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, şu ana kadar Obama ile Erdoğan arasında Ortadoğu'da işbirliğinde bulunma iradesinin iyi niyet bildirilerinden daha ileriye gitmediğini, 2009 yılında ABD liderinin İstanbul'da, sonrasında da Kahire'de yaptığı, Batı ve İslam arasında kapsamlı bir diyalog ihtiyacından söz ettiği konuşmasının, iyi niyet konuşmaları olduğu yorumunu yapan gazete, Başbakan Erdoğan'ın Mısır'daki gelişmelere dair dünkü konuşmasının ise, ''menzili ve etkisi şüpheli'' bir müdahale olduğunu ileri sürdü.

Gazete, ABD ile Türkiye arasında önümüzdeki aşamada şekillenecek ilişkilerin, gerek Washington'un siyasi İslam ile diyalog iradesi ve imkanları, gerekse Başbakan Erdoğan'ın hassas dengeler kurma yeteneğine ışık tutacağını yazdı.
loth Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler