THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Anayasa Mahkemesi Başkanı'na istifa çağrısı

RaxiD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2010
Nereden:
127.0.0.1
Mesajlar:
3.955
Konular:
685
Teşekkür (Etti):
781
Teşekkür (Aldı):
1696
Ticaret:
(0) %
03-02-2011 00:23
#1
Anayasa Mahkemesi Başkanı'na istifa çağrısı
İzmir Barosu Başkanı "Konumunu şabie altına sokmamlı" dedi
İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ı, ''bulunduğu kurumu şaibe altına sokmamak adına istifa etmeye'' davet etti.

Sema Pekdaş, yazılı açıklamasında, Yargıtay ve Danıştay'ın yapısını değiştirmeyi amaçlayan yasa tasarısına karşı barolar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın ''Yapılan düzenlemeleri bir yerleri ele geçirmek olarak nitelemek, yargı mensuplarına karşı büyük bir saygısızlıktır. Yüksek yargı organları önerilen her çözümü peşinen reddetme alışkanlığından kaçınmalıdır'' açıklamasının medyaya düştüğünü belirtti.

''Bir sözün ne olduğundan önce söyleyenin kim olduğuna bakılması gerektiğini'' ifade eden Pekdaş, şunları kaydetti:

''Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi Başkanıdır. Söz konusu yasanın mecliste kabulü halinde, bir iptal başvurusu söz konusu olduğunda, başvuruyu inceleyecek merci ise Anayasa Mahkemesidir. Bu nedenle ihsası rey kavramının ne olduğunu en iyi bilmesi gereken kişilerden biri olması gereken Anayasa Mahkemesi Başkanının, önceden oyunu açıklaması anlamına gelebilecek beyanlardan kaçınması da bir zorunluluktur. Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından yapılan açıklama, değişiklik tasarısını yargının kurucu unsuru olarak kabul edilen hiçbir kesimin görüşüne başvurmaksızın hazırlayan ve tartışma ve eleştiri imkanını ortadan kaldıracak biçimde yasalaştırmaya çalışan siyasi iktidarın bu demokratik işleyişe aykırı tavrını, teşvik eder niteliktedir. 'İhsası rey'i ile sayın Anayasa Mahkemesi Başkanının tarafsızlığını yitirdiği açıktır.''

Pekdaş, ''bu sorunun yalnızca söz konusu tasarının yasalaşması halinde gelebilecek bir iptal başvurusunda yer almamakla ve oy kullanmamakla çözümlenmesinin mümkün olmadığını'' ileri sürerek, ''Demokrasi ile derdi olan ülkelerde bu davranışın karşılığı, istifadır. Bu nedenle, tarafsızlığını yitiren ve olası bir yasa değişikliğinin peşinen yanında yer aldığını beyan eden, hukuk ilkelerine ve bulunduğu konuma uygun düşmeyen açıklamalar yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ı, bulunduğu kurumu şaibe altına sokmamak adına istifa etmeye davet ediyoruz'' görüşünü bildirdi.

loth Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler