THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

9 Yıl Hapsi İsteniyor

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.540
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
03-02-2011 11:13
#1
9 Yıl Hapsi İsteniyor
Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral tarafından hazırlanan iddianamede, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'in 3 Aralık 2010'da Avcı hakkında şikayet dilekçesi verdiği belirtildi.

KİTAPTA SAVCI BERK CEMAAT MENSUBU OLARAK GÖSTERİLMİŞ

Avcı'nın "Haliç'te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet-Bugün Cemaat" isimli kitabında kullandığı ibareler, yaptığı benzetmeler ile Cumhuriyet Savcı Mehmet Berk'i bir cemaat mensubu olarak gösterdiğinin belirtildiği iddianamede, söz konusu kitapta Berk'in emniyet ve adliye içerisinde örgütlenen cemaat bağlantısı bulunduğu, cemaatin talimatları doğrultusunda hareket ettiği, peşin fikirli davrandığı yönünde iddialar olduğuna yer verildi.

AVCI: "BERK'İ TANIMIYORUM, YANLIŞLARLA İLGİLİ ELEŞTİRİLERDE BULUNDUM"

Avcı'nın iddialarla ilgili olarak alınan ifadesinde suçlamaları kabul etmediği, Savcı Berk'i tanımadığını, yapılan yanlışlarla ilgili eleştirilerde bulunduğunu, yazıların herhangi bir kişiyi hedef almadığını fikir ve düşünce özgürlüğü hakkını kullandığını söylediği de iddianamede yer aldı.

ONUR VE SAYGINLIĞA GÖLGE DÜŞÜRÜR

İddianamede, kitapta savcı Mehmet Berk hakkında ceza ve disiplin soruşturmasını gerektirecek şekilde olaylar ve eylemler anlatıldığı belirtilerek "Bu tür olaylar ve suçun yüklenmesi ile onur ve saygınlığa gölge düşeceği, iftira eyleminin içerisinde şeref ve haysiyetin ihlalinin bulunup, iftira eyleminin aynı zamanda hakaret suçunu da oluşturacağı" kaydedildi.

2 YILDAN 9 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Avcı'nın "iftira, tehdit ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından 2 yıldan 9 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması istendi. Suçun basın yayın yoluyla işlendiği belirtilen iddianamede, Avcı'ya verilen cezanın basın yayın yoluyla ilan edilmesi de talep edildi.

SAVCI BERK'İN DİLEKÇESİ

Savcı Berk, 3 Aralık 2010 tarihinde Hanefi Avcı hakkındaki şikayet dilekçesine, 'Avcı tarafından yazılan "Haliç'te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet-Bugün Cemaat" isimli kitabın içeriğinde açıkça ve dolaylı olarak isim de kullanılmak suretiyle, dayanağı ve gerçekliği olmayan, iftira ve hakaret niteliği taşıyan, tehdit içeren ve adil yargılamayı etkiler şekilde, karalamaya yönelik yazılar yazılıp, paragraflar düzenlendiğini' iddia ederek, Avcı hakkında dava açılmasını istemişti.

TERÖR ÖRGÜTÜNE YARDIMDAN DA 20 YIL İSTENİYOR

Hanefi Avcı hakkında 'Devrimci Karargah Soruşturması' kapsamında 'terör örgütüne yardım ve yataklık' suçlamasıyla da geçtiğimiz günlerde iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame de Avcı'nın 20 yıla kadar hapsi istenildi. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameye ilişkin kararını bu hafta vermesi bekleniyor.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler