THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Şehitlerin kemiklerini sızlattılar

Agemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
6.477
Konular:
4301
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
668
Ticaret:
(0) %
03-02-2011 15:52
#1
Şehitlerin kemiklerini sızlattılarDost mayını duruşmasında generaller çarpışması var

Hakkari’nin Çukurca İlçesi kırsalında 7 askerin TSK mayınıyla şehit olmasıyla ilgili Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmaları tutuksuz sanık eski Hakkari Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya ile tutuklu sanık eski Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es’in birbirlerine yönelik sert suçlamalarına sahne oluyor. Sanık generaller karşılıklı olarak birbirlerini suçlarken, ast rütbeli sanık askerler de Kaya’yı suçladı.

TARTIŞMA ŞEHİT AİLELERİ İLE BAŞLAMIŞTI

Duruşmaların önceki hafta gerçekleşen ilk bölümü şehit ailelerin komutanlara pet şişeli, ‘hain’li tepkileriyle geçmişti. Davanın iki gündür aralıksız devam eden duruşmalarında önce ifadesi alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya, hakkındaki suçlamaların tamamını reddedip bütün sorumluluğu Tuğgeneral Zeki Es’e attı. Es, aynı sertlikte cevap verdi.

TELEFONDAKİ DOSTLUK MAHKEMEDE BİTTİ

Tümgeneral Kaya, internete düşen ses kayıtlarını kabul ederken, sözkonusu mayınları Tuğgeneral Es’in döşettiğini, kendisinin mayınlardan haberi olmadığını savundu. Kaya, suçlamalarını daha ileri ***ürerek Zeki Es’i, yasa dışı EYP (El Yapımı Patlayıcı) mayınları döşetmekle itham etti.

EYP’LER HANTEPE SONRASI YASAKLANDI

Tuğgeneral Es’in yanıtı ise aynı sertlikte oldu. EYP mayınlarıyla ilgili Tümgeneral Kaya’ya bilgi verdiğini, hatta bu mayınlarla yaptığı bir tatbikatı Kaya’nın da izlediğini söyledi. Zeki Es, Hantepe’de yerleştirdiği 9 EYP’yle ilgili Kaya’ya şifahen bilgi verdiğini de açıkladı. Es, EYP’lerin Hantepe olayından sonra yasaklandığını da açıkladı.

AST RÜTBELİLER KAYA’YA YÜKLENDİ

Generallerin çarpışmasından sonra ast rütbelilerin ifadelerine geçildi. Mayın krokilerini hazırlayan Kıdemli Binbaşı İsmail Top, “Hazırladığım rapordaki olay yeri krokisini Kaya aldı. Düzeltme yaparak birliklerin yerini kendi düzelttiği şekilde göndermemi istedi” dedi. Kaya iddiayı reddetti. Duruşma sürerken Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, duruşmayı izleyen bir yüzbaşıyı dışarı çıkardı.

Gürbüz Kaya Uzman Çavuşlarla da tartıştı

İki günlük duruşmalar boyunca Tuğgeneral Zeki Es’le birçok konuda suçlamalar yönelten Tümgeneral Gürbüz Kaya, daha sonra diğer sanıklarla da karşılıklı diyaloğa girdi.

• Kıdemli Binbaşı İsmail Top: Hazırladığım raporda yer alan olay yeri krokisini Tümen Komutanı (Gürbüz Kaya) aldı. Çizdiğim krokide değişiklikler yaparak, birliklerin yerini kendi düzelttiği şekilde göndermemi istedi.

• Gürbüz Kaya: Krokide herhangi bir değişiklik yapmasını istemedim, birliklerin yerinin daha iyi belli olması için ölçekte değişiklik yapılmasını istedim

• Uzman Çavuş Taylan Çeker: Hiçbir paşanın operasyona katıldığını görmedim. Zeki Es hariç.

• Gürbüz Kaya: Ben de katıldım operasyona bu beyan doğru değil.

Haberim yok - Haber verdim

Bu mayınları döşeyen ben değilim. Komutam altındaki 181 bölgede alarm-ikaz mayınlarını birlikler kendileri döşer. Zeki Es’in döşediği mayını ben nereden bileyim.

450 EYP hazırlattım. 9’unu Hantepe’de teröristlerin yol güzergahına yerleştirdik. Durumu harekat emrinde, tüm ast ve üstlerime bildirdim. Kaya’ya şifahen bilgi verdim.

Alarm ikaz mayınları içine çıngıraklı, ses ve aydınlatma mayınları girer. Basmalı EYP’ler yasaya aykırı. Bana bu konuda bilgi verilmedi.

Ottowa Sözleşmesi 2004’te imzalandı. Ancak TSK 2008’de buna cevaz veren talimatname çıkardı. 9 EYP ile ilgili Kaya’ya bilgi verdim. Üstelik yaptığım bir tatbikatta bu mayınları kullandım Kaya da izledi. Konuyla ilgili broşür hazırladık, Kaya’ya da gönderdik.

Biz çok tatbikat izleriz. 9 mayınla ilgili bilgim yok.

TSK’da havan mermisi, el bombası, roketatar mermileriyle yapılan mayınları birçok birlik savunma için kullanır. Bunlar Hantepe’den sonra yasaklandı.

EYP’ler TSK tarafından kesinlikle yasaklandı.

Bunları PKK da kullanıyor. Olay yerinde teröristlerce döşenmiş 2 adet havan mermili mayın bulduk.

Olay sonrasında Kolordu Komutanı ile bölgeye gittik. Es, bu iki mayınla ilgili bize hiçbir bilgi vermedi. Bu konularda bilgisi olmadığını söyledi.

Ottowa, el yapımı mayın yasakladı

El Yapımı Patlayıcı (EYP) mayınlarının kullanılması Türkiye’nin imzaladığı Ottowa Sözleşmesi’ne göre yasak. Teröristlerin geldiğinin fark edilmesi için döşenen Alarm İkaz Sistemlerinde, ışıklı ve sesli mayın kullanılması gerekiyor. EYP’de ise havan mermisi ya da TNT gibi güçlü patlayıcılar toprağa tuzaklama sistemiyle gömülüyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler