THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

takipci
chat
Seçenekler

Başkent'te Torba Yasa Gerginliği

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.540
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
04-02-2011 13:18
#1
Başkent'te Torba Yasa Gerginliği
Torba Yasa Tasarını protesto etmek için Meclis'e yürümek isteyen gruba polis engel oldu.

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, emniyet yetkililerinden yolu açmasını isteyerek, "sen kimsin benim yolumu kesiyorsun, ben senin vekilinim burada geçeceğim" dedi.

Eylemcilerin Meclise gitmek için kullanacağı Meşrutiyet Caddesi güzergahında da barikat kuran polis, eylemcilerin geçişine izin vermedi.CHP Gurup Başkan Vekilleri ve eylemi organize eden Sendika ve STK Başkanlarının polisle yaptığı pazarlıklar sonuç vermedi.Emniyet güçleri ve protestocu grup arasında zaman zaman arbede yaşanıyor. Protestocu grup, polis panzerlerini aşmak ve Meclise yürümek için ısrarlı olduğunu ifade ederek, polis barikatını yarmaya çalışıyor.

Çevik kuvvet polisleri, eylemcileri uyararak, barikata yaklaşmak isteyenlere göz yaşartıcı gaz sıkarak müdahale ediyor

Yaklaşık 10 bin protestocu polis barikatını aşmak isteyince olaylar büyüdü. Taş ve sopalarla polise direnen göstericilerle polis arasında büyük bir arbede yaşanıyor.

Ziya Gökalp Caddesi'nde torba yasa tasarısını protesto etmek amacıyla toplanan gurup ile polis arasında çatışma çıktı.Meclise yürümekte kararlı olduğunu vurgulayan gurba çevik kuvvet ekipleri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale edince çatışma çıktı.

Grubun önünde yer alan protestocular, polisin biber gazlı müdahalesine taş, sopa ve şişe atarak karşılık verince ortalık bir anda savaş alanına döndü.Eylemciler, geri çekilmemekte kararlı olduklarını belirterek, polis barikatını aşmaya çalışıyor.CHP MİLLETVEKİLLERİ ALANDAN AYRILDI

Torba Yasa Tasarısı'nı protesto eden işçilerin eylemine destek veren CHP milletvekilleri alandan ayrılarak TBMM'ye döndü.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyelerince gerçekleştirilen Torba Yasa Tasarısı protestosuna yaklaşık 50 CHP milletvekili katıldı.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, emekçilere yardımcı olabilmek için destek verdiklerini söyledi. Meclis'e en yakın mesafe olan Akay Kavşağı'nda bir basın açıklaması yapma taleplerinin güvenlik güçlerince kabul edilmediğini belirten İnce, şöyle konuştu: "Sayın Başbakan ve Sayın İçişleri Bakanı umarım bu manzarayı seyrediyorlardır. Türkiye'de insanları yürütmeyen iktidar, Mısır'da yürüyen insanlara 'demokratik tepkilerini gösteriyor' diyebiliyor. Türkiye bir faşist devlet olmuştur, Türkiye parti devleti olmuştur." İnce, meclis çalışmalarına katılmak için eylem alanından ayrıldıklarını, işçilerin taleplerini Genel Kurul'da dile getireceklerini bildirdi. Konuşmanın ardından İnce ve beraberindeki CHP milletvekilleri eylem alanından ayrılarak TBMM'ye döndü.

Cebeci yönüne giden göstericiler küçük gruplar halinde ara sokaklara dağıldı. Ara sokaklarda da yer yer polisle çatışan göstericiler bir askeri minibüse taş atarak zarar verdi. Zaman zaman bulundukları caddeleri trafiğe kapatan küçük gruplar, daha sonra dağıldı. Çok sayıda polisin görev yaptığı eylem sırasında emniyete ait bir helikopter de havada izleme yaptı
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler