THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Konya-Beyin Ölümü Gerçekleşen 7 Aylık Melike Nur Hayat Verecek

Tenacius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2010
Nereden:
Wants to be anywhere
Mesajlar:
3.541
Konular:
3262
Teşekkür (Etti):
41
Teşekkür (Aldı):
168
Ticaret:
(0) %
05-02-2011 11:22
#1
Konya-Beyin Ölümü Gerçekleşen 7 Aylık Melike Nur Hayat Verecek
KARACİĞERİ, 7 AYLIK BAŞKA BİR BEBEĞE NAKLEDİLECEK

KONYA'da, beyninde sıvı oluşması sonucu kalrıdıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 7 aylık Melike Nur Taş'ın organları ailesi tarafından bağışlandı. Melike bebeğin karaciğeri 10 kişilik ekip tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucu alınarak, 7 aylık Beran Şenocak'a nakledilmek üzere Sağlık Bakanlığı'na ait uçakla, İstanbul'daki Memorial Hastanesi'ne gönderildi.

Konya'nın Doğanhisar İlçesi'ne bağlı Yazlıca Köyü'nde yaşayan Abdullah ve Ayşegül Taş çiftinin yedi aylık bebeği Melike Nur Taş, beyninde sıvı oluşması nedeniyle Konya Meram Eğitim Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağırlaşan ve sekiz gün boyunca yoğun bakımda kalan Melike bebeğin dün akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Bebeğin organları ailesi tarafından bağışlandı. Hastanede saat 04.00'da, 10 kişilik bir ekip yaklaşık 3 saat süren ameliyat sonunda, yedi aylık Melike'nin karaciğerini aldı. Karaciğer, yaşam mücadelesi veren 7 aylık Beren Şenocak'a nakledilmek üzere Sağlık Bakanlığı'na ait uçakla, İstanbul'daki Memorial Hastanesi'ne gönderildi.

Türkiye'de organ bağışının giderek arttığını söyleyen Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Erioğlu, "Üzülerek ifade etmek istiyorumki, yedi aylık Melike bebeğin beyin ölümü gerçekleşti. Karaciğerini ve böbreklerini alacaktık. Böbreklerinde hastalık olması sebebiyle, sadece karaciğerini alarak İstanbul'a gönderdik. Sevindirici olan da, yedi aylık başka bir bebeğin hayatının kurtulması. Melike bebeğin ailesini çok teşekkür ediyorum. Bu ay Konya'da iki organ bağışı oldu. Bu da Türkiye ortalamasına göre iyi bir rakam. Gerek din adamlarının, gerek basın mensuplarının bu konuyla ilgili olması Konya'daki organ bağışı sayısını arttırdı" diye konuştu.
---------------------

Düşünmeden konuşmanın cezası,konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler