THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

27'si ölü 32 pkk lı Ele Gecirildi

Alagros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
EJAAD.
Mesajlar:
7.371
Konular:
4356
Teşekkür (Etti):
40
Teşekkür (Aldı):
747
Ticaret:
(0) %
24-12-2011 12:03
#1
Arrow
27'si ölü 32 pkk lı Ele Gecirildi
Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Cudi Dağı'nda 27'si Ölü 32 PKK'lı terörist ele geçirildi.

Cudi Dağı'ndaki çatışmada Uzman Çavuş Mehmet Bostanoğlu'nun şehit olmasının ardından sürdürülen operasyonda Kobra helikopterler PKK'lıların bulunduğu alanları gün boyunca yoğun ateş altına alındı.

Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda son ayların en büyük hareketliliği yaşandı. Komutanlıktan peş peşe kalkan Sikorsky helikopterler operasyon bölgesine takviye komandolar indirdi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Şırnak Valiliği, Cudi Dağı'nda yapılan son operasyonlarda, 27'si ölü 32 teröristin silahlarıyla ele geçirildiğini açıkladı. Açıklamada, 10 Aralık'tan itibaren gerçekleştirilen değerlendirmeler neticesinde Cudi Dağı'nda barındığı tespit edilen teröristlere yönelik operasyon planı hazırlandığı, sonuncusu 18 Aralık'ta başlamak üzere iki aşamalı harekat icra edildiği kaydedildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"19 Aralık sabahı, mağaraların da bulunduğu bölgede, taarruz helikopterleri desteğinde, profesyonel komando birlikleri helikopterlerle indirilmiştir. Derin vadilerin bulunduğu bölgede gece görüş teçhizatı ile yapılan aramalarda, çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Dik yamaçlarda ve mağaraların içerisinde olduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarına teslim olmaları çağrısında bulunulmuş ancak herhangi bir karşılık alınamamıştır. Dar bir girişi olduğu tespit edilen mağaraya dikkatli bir şekilde yaklaşılması esnasında mağara içerisinden birlikler üzerine ateş açılmış, kısa süreli bir temas yaşanmıştır. Teslim ol çağrısına ateşle karşılık veren teröristlerden biri, karşı ateş ile mağara önünde etkisiz hale getirilmiş, diğer teröristin ise içeriye kaçtığı tespit edilmiştir. İçerideki teröristlerin teslim olmaları için gün boyu ikna çalışmaları sürdürülmüştür. 20 Aralık günü sabahı, bölgedeki birliklerin çekilmeyeceğini anlamaları ve ikna gayretleri sonucu bir terörist teslim olmuştur. Aynı mağarada sözde Botan saha sorumlusunun yardımcısının da bulunduğu bir grup teröristin ve diğer mağarada ise sözde Cudi Dağı sorumlusunun da bulunduğu başka bir grubun içeride olduğu tespit edilmiştir. Mağaralardan karşı ateş açılmasına rağmen; bölücü terör örgütü mensuplarının sağ olarak teslim alınması için dünyada örneği görülmeyen bir şekilde sabırla ikna çalışmaları sürdürülmüş ve iki bölücü terör örgütü mensubu sağ olarak teslim alınmıştır.

Cudi bölgesinde, 05 - 07 Aralık tarihinde 3 sağ, 1 ölü, teslim olan teröristin ifadesine göre 13 -14 Aralık'ta yapılan hava destekli harekâtta 11 ölü, 18 - 23 Aralık 2011 tarihleri arasında gece ve gündüz 6 gün süreyle yürütülen operasyonda içlerinde sözde Botan saha sorumlu yardımcısı (dorşin/tls.kod) Rubar (kod) ve sözde Cudi Dağı sorumlusu (demhat/tlsz.kod) Serbest Haruni (kod)'un da bulunduğu 2'si sağ 15'i ölü olmak üzere 17 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Böylece Cudi Dağı bölgesindeki operasyonlar süresince; 5'i sağ, 27'si ölü, toplam 32 bölücü terör örgütü mensubu etkisizleştirilmiştir. Ayrıca bol miktarda silah, teçhizat, telsiz, telefon malzemesi ele geçirilmiş ve adli makamlar bilgilendirilerek gerekli işlemler başlatılmıştır."
---------------------
DataMaN & _EroS_ & Ares & Alagros & Justice4ewer & MühüR

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler