THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

Seçenekler

Diyanet'ten 'Umre' Eleştirilerine Yanıt

Alagros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
EJAAD.
Mesajlar:
7.371
Konular:
4356
Teşekkür (Etti):
40
Teşekkür (Aldı):
747
Ticaret:
(0) %
11-01-2012 23:42
#1
Arrow
Diyanet'ten 'Umre' Eleştirilerine Yanıt
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yarı yıl tatilinde ilköğretim ve lise öğrencileri için 10 günlük özel umre programı düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Görmez, "Müslüman bir ülkede, Müslüman bir gencin, Müslümanlar'ın kıblesi olan Kabe'yi, sevgili peygamberimizin doğup büyüdüğü yerleri, görme arzusuna Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öncülük vererek ve rehberlik yapması kadar tabii birşey olamaz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yarı yıl tatilinde ilköğretim ve lise öğrencileri için 10 günlük özel umre programı düzenlenmesi ile ilgili soruya Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Müslüman bir ülkede, Müslüman bir gencin, Müslümanlar'ın kıblesi olan Kabe'yi, sevgili peygamberimizin doğup büyüdüğü yerleri görme arzusuna Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öncülük vererek ve rehberlik yapması kadar tabii birşey olamaz. Şubat tatilinde bazı öğretmenler, öğrencileri ile birlikte talip oluyorlardı ama bugüne kadar mümkün olmadı. Çünkü Şubat tatili ilk defa umre dönemine denk geliyor" dedi.

3 BİN ÖĞRENCİYİ UMREYE GÖTÜRECEK PROGRAM

Diyanet İşleri Başkanlığı, yarı yıl tatilinde ilköğretim ve lise öğrencileri için 10 günlük özel umre programı düzenlemiş ve söz konusu program ile ilgili 81 ilin Milli Eğitim Müdürlükleri'ne bir yazı gönderilmişti.

Söz konusu yazıda ülke genelinde öğrencilerin bilgi, görgü ve deneyimlerinin artırılması ve pekiştirilmesine katkıda bulunmak, kutsal topraklarda bulunan ve İslam tarihi açısından önem arz eden mekanların ziyaretini sağlamak amacıyla öğretmenleri nezaretinde öğrenciler için özel umre turu planlandığı belirtilmişti. Halen yürürlükte olan yarı yıl tatili döneminde denk gelen umre programında, öğrenciler ve sorumlu öğretmenler 5 gün Mekke'de, 5 gün Medine'de konaklayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı söz konusu umre programı için 3 bin kişilik bir öğrenci kontenjanı açtı ve 8 Ocak tarihi itibari ile de kayıtları almaya başladı. Hazırlanan program ile öğrenciler için 2 kişilik oda fiyatı 795 euro, 3 kişilik oda fiyatı da 760 euro olarak belirlendi.

Ayrıca öğretmenler için ise 2 kişilik odalar fiyatı 875 euro, 3 kişilik odalar fiyatı ise 850 euro olarak belirlendi. Umre ücretlerinin 13 Ocak'a kadar ilgili banka hesaplarına yatırılması ve başvuruların il ve ilçe müftülüklerine yapılabileceği bildirilmişti.
---------------------
DataMaN & _EroS_ & Ares & Alagros & Justice4ewer & MühüR

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler