THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Bakan'dan Asgari Ücret Açıklaması

Henry Chinaski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2008
Yaş:
32
Mesajlar:
2.814
Konular:
945
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
298
Ticaret:
(0) %
25-10-2012 23:43
#1
Bakan'dan Asgari Ücret Açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, askeri ücretlilerin merakla beklediği habere ilişkin açıklama yaptı. Çelik, askeri ücret üzerinden alınan verginin kaldırılmasının meclis gündeminde olmadığını söyledi.

"MECLİS GÜNDEMİNDE YOK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücret üzerinden alınan verginin kaldırılması konusunda bir düzenleme olmadığını, böyle bir şeyin meclisin de gündeminde bulunmadığını belirterek, "Bir yandan çalışana vermeniz gerekiyor, talep doğru taleptir. Ama bunun karşılığını dengeleyerek bunları yapmak gerekir. Hesapsızlık dönemi bizde kapandı" dedi. Bayram namazından sonra anne ve babasının elini öpüp hayır duasını alan Çelik, oluk oluk kanın aktığı Suriye'deki ateşkesin kalıcı olmasını temenni etti.

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR"

Ak Parti ve muhalefet partilerinin uzlaşmasıyla konunun gündeme getirildiğini hatırlatan Bakan Çelik, "Asgari ücretten verginin kaldırılması için Anayasa Değişikliği gerekiyor.

Bu konu Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda gündeme geldi ve 4 parti anlaştı. Ancak yasa olarak yapılan bir düzenleme yok. Şu anda asgari ücretten vergi alınmaması ilgili bir düzenleme yok. Böyle bir şey meclisin gündeminde değil. Bizim gündemimiz de şu anda yok. Konu Anayasaya girerse yasaya yansıyacak demektir.

Bu konu, Anayasaya girmeli mi, girmemeli mi tartışılabilir. Böyle bir karar almış 4 siyasi parti. Biz o çerçevede karara saygı duyarız. Böyle bir şey gerçekleşirse yasalara, uygulamalara yansıması olacaktır. Anayasa Değişikliği gelir mi? Biz istiyoruz ki; milli iradenin tecelligahı olan yüce mecliste yepyeni anayasa yapalım. İhtilal ürünü Anayasayı Türkiye'den kurtulalım diye çaba gösteriyoruz.

O çerçevede bir uzlaşma olur da Anayasa değişirse o zaman bunların hepsi gündeme gelirse Anayasa uyum çerçevesinde birçok düzenleme yapmanız gerekir. Ama konunun asgari ücretin görüşüldüğü yer Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu"dedi.

VERGİ KONUSU MALİYEYİ DE ÇOK İLGİLENDİRİYOR

Tartışmaları oldu bitti" diye lanse etmenin doğru olmadığını kaydeden Bakan Çelik, "Asgari ücretin artırılması için çaba gösteriyoruz, enflasyonun çok çok üzerinde artışlar sağlıyoruz. Bunlar doğru ama asgari ücretteki vergi konusu bir anlamda maliyeyi de çok ilgilendiriyor. Bir yandan vermeniz gerekiyor, talep doğru taleptir, meşru taleptir, olabilir ama bunun karşılığını dengeleyerek bunları yapmak gerekiyor .

Hesapsızlık dönemi bizde kapandı. Bizim iktidar döneminde veriyoruz, ama karşılığını bularak veriyoruz, geleceği karatmıyoruz, geleceği aydınlatıyoruz. Milletimizin geleceğini Mali açıdan aydınlatacak programları uygulamak gerekiyor" diye konuştu.

Namazdan çıktıktan sonra cami cemaatiyle bayramlaşan Çelik, anne ve babasının bayramını kutlamak için Yıldırım'daki evine geçti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler