THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

En Eski Ses Kaydı Bilgisayara Aktarıldı

Henry Chinaski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2008
Yaş:
32
Mesajlar:
2.814
Konular:
945
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
298
Ticaret:
(0) %
27-10-2012 02:49
#1
En Eski Ses Kaydı Bilgisayara Aktarıldı


Berkeley Üniversitesi'nde yapılan çalışmada, 78 saniye uzunluğundaki konuşma ve müzik kaydı bilgiayarda dinlenebilecek bir dosyaya çevrildi. Söz konusu kayıt, 1878 yılında ABD'nin St. Louis kentinde aynı yıl ABD'li mucit ve işadamı Thomas Edison tarafından keşfedilen fonograf (nam-ı diğer gramofon) ile yapıldı.

Ses kaydı, bir kişinin müzik olmadan şarkı söylemesiyle başlıyor, ardından "Mary Had a Little Lamb" ve "Old Mother Hubbard" parçalarının çalınmasıyla devam ediyor. Edison'un, General Electric şirketinin temellerini attığı Schenectady kentindeki Bilim ve Yenilik Müzesi'nden John Schneiter, "Hala çalınabilir en eski ses kayıtları arasında, bu bulabildiğimiz en eski eser" ifadesini kullandı.

Ses kaydının yapıldığı kalay folyo, 12x35 cm boyutunda. Fonograftaki silindire takılan folyo, kol ile çevrilerek ses kaydı yapılmasını sağladı. Normalde birkaç defa sarılarak kaydın tekrar dinlenmesi, folyonun kullanılmaz hale gelmesine neden oluyor. Bu yüzden tarihi ses kaydının bugüne ulaşması daha büyük bir önem taşıyor.

Bilim ve Yenilik Müzesi'nde 134 yılın ardından tekrar çalınan ses kaydı gibi, benzer şekilde kalay folyoya kaydedilen ve hala dinlenebilecek olan iki eser daha var. Bir tanesinin St. Louis gazetesine siyasi yorumlar yazan Thomas Mason adlı yazara ait olduğu düşünülüyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler