THT DUYURU

Türkiye Ülkemizden En Son Haberler...

chat
Seçenekler

Yayalaştırma için Taksim’e ilk kazma vuruldu

0101001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Mesajlar:
1.807
Konular:
1113
Teşekkür (Etti):
176
Teşekkür (Aldı):
470
Ticaret:
(0) %
31-10-2012 17:26
#1
Yayalaştırma için Taksim’e ilk kazma vuruldu
İstanbul’un en önemli meydanı Taksim’in yayalaştırılmaya çalışılması birçok tartışmayı beraberinde getirmişti. Meydanın insansızlaştıracağını öne süren bazı sivil toplum örgütleri protesto gösterileri düzenlemişlerdi. Projenin hayata geçirilmesi için ilk kazma öğle saatlerinde vuruldu.

Taksim'de çalışmalar tünelin yer altına gireceği iki noktadan başlatıldı. Cumhuriyet Caddesi'ndeki Divan Otel'in önüne kadar alt yapı çalışmaları kapsamında bariyerler çekildi. İş makineleri çalışmalara başladı. Çıkan molozlar kamyonlara yüklendi. İstiklal Caddesi’ni Tarlabaşı Caddesi'ne bağlanan Zambak Sokak'ta taşlar sökülerek sokağın altından geçen elektrik, gaz ve kanalizasyon borularının yerleri değiştirilmeye başlandı. Yola bariyer koyma işlemi Tarlabaşı Sakızağacı kısmında da başladı.Taksim Projesinin onaylanan ilk etabında yeraltı tüneli Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda olacak. Projenin bir yıl içinde tamamlanması planlanırken, inşaat sırasında Taksim'deki bazı yerler trafiğe kapatılacak.

Taksim Meydanı’nın yayalaştırılmasının güzel olduğunu ifade eden esnaflar işlerinin yol çalışması sebebiyle azalacağını belirttiİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, proje kapsamında ilk olarak, Zambak Sokak ve Divan Oteli tarafında başlatılan çalışmalarla, elektrik ve su altyapılarının deplase edilerek korunduğu belirtildi.

Açıklamada, çalışmalar sırasında, trafiğin aksamaması için trafik sirkülasyon planları hazırlandığı kaydedilerek, trafiğin Tarlabaşı-Harbiye yönünde Taksim Meydanı üzerinden, Mete Caddesi-Asker Ocağı Caddesi-Cumhuriyet Caddesi (Divan Oteli önünden), Harbiye-Tarlabaşı yönünde ise Cumhuriyet Caddesi (Divan Oteli önünden), Abdulhakhamit Caddesi ve Tarlabaşı'ndan verileceği belirtildi.


OTOBÜS VE DURAKLAR MEYDAN'DAN KALKACAK

Açıklamada, 2 Numaralı Koruma Kurulu'nun 10 Ekim 2012 tarihli kararıyla başlayacak Taksim Meydan Düzenleme Projesi ile Taksim Meydanı'nın yayaların kullanımına açılacağı anlatıldı:

''Meydanı yayalaştırma projesi ile Tarlabaşı Bulvarı–Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği yer altına alınacak. Tarlabaşı'ndan gelen araçlar kesintisiz bir şekilde Harbiye, Taşkışla, Dolmabahçe yönüne gidebilecek. Gümüşsuyu, Sıraselviler ulaşımı Mete Caddesi üzerinden AKM önü-The Marmara Otel önünden yüzeyden sağlanacak.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda tek tünel yapılacak. Anıt etrafındaki araç trafiği, otobüs ve duraklar meydandan kaldırılacak. Gezi Parkı, AKM önü, Talimhane ve İstiklal Caddesi'ne yayalar trafik kesintisi olmadan ulaşabilecek. Araç altgeçidi, Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunan araç otoparkından, Divan Oteli önüne kadar devam edecek. Böylece Taksim, yaklaşık 100 bin metrekarelik yayalaşmış bir meydana kavuşmuş olacak.''

Yolun kapanmaması gerektiğini ifade eden Esnaf Mehmet Okan, “Yol kapanırsa, biz malları nasıl getireceğiz?” dedi.

Taksim’in şu anki halinin güzel olduğunu belirten Seda Dokumacı “Değişim sonrasında Taksim’in daha kötü olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm ile birlikte Taksim’in daha da güzel olacağına inandığını aktaran Tarkan Güngören ise, “Ancak buranın esnafı olarak bilgilendirilmiyoruz. Bizim de ekonomik durumumuzu ayarlamamız gerekiyor. Bakıyoruz setler çekiliyor. Bunu bilmeye hakkımız var.” ifadelerini kullandı.---------------------
"Ben bir Türküm dinim, cinsim uludur..."
TurkRespect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
Şehitler Diyari Gazi Antep
Yaş:
25
Mesajlar:
555
Konular:
15
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
116
Ticaret:
(0) %
03-11-2012 13:34
#2
sonunda istanbul taksim guzel olacak
---------------------

ℂ⋆ Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır ! ℂ⋆

ℂ⋆ Sahipsiz vatanın batması haktır,sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır..! ℂ⋆

ℂ⋆Siz Yatağanizda Yatarken Sevgilinizi Düşünürken Biz Klavyemizle Şavaşıyorduk ℂ⋆Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler