Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Eğitim
> Üniversite ve Bölümleri > Üniversite Tanıtımları

Üniversite Tanıtımları Üniversite Tanıtımları ,Kendi içlerinde haberler ve Duyuruları

Başarı Hikâyeleri-14 ( Tunceli'den Harvard'a uzanan yol )

Üniversite Tanıtımları

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 06-01-2010   #1
  • Offline
  • Yarbay
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jun 2009
Mesajlar
Konular


  
Başarı Hikâyeleri-14 ( Tunceli'den Harvard'a uzanan yol )Tuncelili Dr. Umut Özcan Tip2 diyabet hastalığı konusundaki çalışmalarından dolayı Harvard Üniversite'sine öğretim görevlilisi olarak kabul edildi. Özcan Harvard'da kendi laboratuvarında çalışmalarına devam ediyor
13 Mayıs 2007 Pazar 10:36


Tip 2 diyabet gelişiminde önemli rol oynayan endoplazmik retikulumda artan stresi bir ilaç grubu ile azaltmayı başararak, şişman ve ileri derecede tip-2 diyabet geliştirmiş farelerde diyabeti tamamen iyileştiren Dr. Umut Özcan, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan bir yıl sonra Harvard Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Genç bilim adamı çalışmalarını Harvard Üniversitesi'ndeki kendi laboratuvarında sürdürüyor.

Prof Dr. Gökhan Hotamışlıgil laboratuvarında, moleküler ve genetik tekniklerle gerçekleştirdiği çalışmasında hücre içerisinde bulunan ve 'Endoplazmik Retikulum' diye adlandırılan organelde gelişen stresin, şişmanlıkta tip 2 diyabetin gelişiminde merkezi bir rol oynadığını gösteren Özcan, fareler üzerinde bir ilaç grubu ile bu stresi azaltmayı başarmıştı. Araştırmada, yapı olarak birbirinden farklı ama fonksiyon olarak kimyasal çaperon grubuna giren iki ilaç kullanan Özcan, şişman ve ileri derecede tip 2 diyabet geliştirmiş farelerde, diyabeti tamamen iyileştirmişti.

TÜRKİYE'DE OLSAYDI

Harvard Üniversitesi Çocuk Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nde öğretim görelisi olan ve kendi araştırma laboratuvarını kuran genç bilim adamı, çalışmalarını burada sürdürüyor. 43. Ulusal Diyabet Kongresi için geldiği Antalya'da soruları cevaplandıran Özcan, Türk bilim adamlarının koşullar oluştuğu zaman kendi ülkelerinde çalışmayı tercih edeceklerine dikkati çekerek şunları söyledi:
"Eğer Türkiye'de kalsaydım mezun olduktan bir yıl sonra öğretim görevlisi olma şansım yüzde sıfırdı. Birçok Türk bilim adamı yurt dışında başarılı araştırmalar yapıyor. Bu insanlar Türkiye'de koşullar oluşsaydı kendi ülkelerinde daha başarılı olurlardı. Çünkü kendi ülkenizde daha huzurlu oluyorsunuz."

Adam olacak öğrenci!

1977'de Tunceli'de doğan Dr. Umut Özcan, Tunceli Atatürk İlkokulu'nu bitirdikten sonra ortaokula Elazığ Anadolu Lisesi'nde devam etti. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde İngilizce tıp eğitimi alan Özcan, ilk yılından itibaren Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Prof. Dr. Günnur Yiğit, Prof. Dr. Selma Yılmazer ve Prof. Dr. Tuncay Altug ile birlikte araştırma çalışmalarına devam etti.

Özcan'ın 2004 yılında Science dergisinde yayınlanan çalışması dünyanın en iyi tıp dergilerinden biri olan Nature Medicine tarafından 2004-2006 yılları arasında dünyada yapılan en iyi 5 diyabet araştırması içerisinde gösterildi. Farelerde tip 2 diyabeti tedavi eden araştırmasıyla tıp dünyasında heyecan yaratan genç Türk bilimadamı Dr. Özcan, Harvard Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu.
    


__________________


بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِارَّحِيم
"VATANIMIN HA EKMEĞİNİ YEMİŞİM; HA UĞRUNA KURŞUN!"

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.