THT DUYURU

 
 
Üniversiteler Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Alan Üniversitelerdeki öğrenciler için oluşturulmuştur. Paylaşım, gelişim ve çalışma alanıdır.

Seçenekler

MSÜ | Harp ve Astsubay Okullarına Girmek ve Mülakat Süreçleri !

Fearlessleon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
- HARBİYELİ -
Üyelik tarihi:
02/2013
Nereden:
Hacking.py
Yaş:
30
Mesajlar:
6.635
Konular:
1551
Teşekkür (Etti):
1202
Teşekkür (Aldı):
2331
Ticaret:
(0) %
4
29522
30-01-2018 16:42
#1
Merhaba arkadaşlar, Kara Harp Okulu(nağmı değer Mekteb-i Harbiye-i Şahane) öğrencisi olarak askeri okulların mülakat ve sınavları hakkında elimden geldiği kadarıyla bilgi vereceğim.


Öncellikle bu yıl, ösym'nin üniversiteye giriş sınavlarına ek olarak kendi sınavınıda icra edecek. Onun haricininde seçme süreci aynı.

Başvuru koşulları ve kılavuz: 2018-MSÜ: Başvuru Kılavuzu ve Bilgileri
Kişilik Testi: 110 civarı sorudan oluşan, değerlendirmenize katkısı bulunmayan bir test arkadaşlar. Burada önemli olan soruları içten doğru cevaplarınızı vermeniz. Yalan, çelişkili cevaplar vermeniz sizin için olumsuz durumlar yaratacaktır. Sorularınızın doğru şıkkı yok, sadece önemli olan yalancı gibi görünmemeniz ve içinizden gelen şıkları işaretlemeniz.

Fiziki Yeterlilik Testi: Gayet kolay bir fiziki mülakat arkadaşlar. Ama burda önemli olan şu; testlerden olabildiğince fazla puan toplamanız. Bu fyt puanınız seçilmenizde yazılı sınavlarınız kadar etkili. Yani önemi çok yüksek. Ama puanınız düşük olsada moral bozmayın.
Rakiplerinizin sözlü ve yazılı sınavlarda önünde olmaya bakın.

Sözlü Mülakat: Size içeride birçok soru sorulacak. Kendinizden emin ve yüksek sesle cevap verin. Bu mülakatta kendiniz emin olmanız, canlı olmanız en önemli faktör arkadaşlar. Sorulara doğru cevap vermenizden öte canlılık ve özgüven daha önemli. Ayrıca bu mülakata gelirken sakal tıraşı olmanızı, saçınız çok uzun olmamasını(askeri düzende olmasına gerek yok, abartı olmaması kafi) ve kılık kıyafetinizin düzgün olmasını şiddetle tavsiye ederim. En çok elenmenin olduğu 2 aşamadan biridir bilginize.

Eğer sözlü mülakatı başarıyla geçtiyseniz size sağlık raporu için hastaneye sevk evrakları verilecek. Gelelim sağlık testine;

Sağlık Testi: Sağlık testi yorucu geçer arkadaşlar. Sabah 6 da okulun nizamiyesine gelir birkaç saat otobüs bekler ve hastaneye gidip akşam 3-4 sularına kadar kapı kapı dolaşır, muayene için kapı önünde sıra bekler ve dua edersiniz. Şansınıza göre 3 gün de sürebilecek veya 1 haftada sürebilecek bir süreç bu. Tanı koyarlarsa moral bozmayın, ne olduğunu oradaki doktorlara sorun çünkü her tanı raporunuzu olumsuz etkilemez. Örneğin "Bel açıklığı" 10 kişiden 5'inde çıkar (çıkanların kağıdının arkasındaki tanı yerine s1 yazılır.) ama sadece havacı olmanıza engeldir yani askeri öğrenci olur raporu alırsınız. Bütün muayene ve testlerinizi bitirdikten sonra raporunuzu teslim eder ve kuruldan gelcek olumlu veya olumsuz karar için hastanenin önünde beklersiniz. Kararın çıkması 1-2gün sürebilir.


Eğer sağlık testide tamamsa..


Bundan sonra sizin mülakatlarınızın ve sınavlarınızın puanlarının derlenmesiyle bir sıra oluşturulur arkadaşlar. Sonuçlar Milli Savunma Bakanlığının sitesinde asil ve yedek olarak açıklanır. Çağrılırsanız okula teslim(kayıt) olur ve intibak eğitimine gidersiniz. Yedek kalırsanız umudunuzu kesmeyin çünkü intibak döneminde pes edip bırakan, kayıta gelmeyen birçok kişi olur.İntibak Eğtimi.. (Bu kısım Kara Harp Okulu içindir, diğer okulların intibak eğitimi farklılık gösterir)


İntibak Eğitimi İzmir/Menteş 'de 1ay (30-35gün) süreyle gerçekleştirilir. Bu süreç zor, yorucu,bunaltıcıdır arkadaşlar. Sabah 5.30 kalkar sakal traşı olur eşofman giyer, çadırını mükemmel düzene getirir ve koşuya gidersiniz. Sabah koşusundan sonra sizi bir iki dakika denize sokarlar (biz buna cos deriz). ardından kamuflajlarınızı giymeniz ve kahvaltı yapmanız için 20dk civarında bir süre verilir. Ardından günlük eğitimler icra edilir akşam 18:00 civarına kadar sürer. Burada komutanlarınız tarafından sabrınızı sınamak amacıyla çeşitli cezalar verilir, hatta kendinize işkence yapıldığını veya insan muamelesi görmediğinizi düşünürsünüz.

Arkadaşlar yorucu ve psikolojik olarak yıpratıcı bir süreçtir. Ama sadece ama 1 ay sonra üniformalarınızı giymiş, yemin töreninde ailenizin karşısında aslan gibi duracaksınız.

Yemin Töreninden sonra ankaraya okula gelirsiniz ve eğitim dönemi başlar. Eğitim döneminde beden eğitimi ve spor(bes), askeri eğitim ve akademik eğitim olur. İntibak dönemine göre daha hafif tabiki.

Yemin Töreninden sonraki 1-2 aylık süreç düzensizdir, sağa sola savrulursunuz. Ama daha sonrasında herşey yoluna girer ve ayak uydurursunuz.Buraya sığmayacağı için Askeri Öğrenci olmak ve Harbiyede yaşamak gibi önemli birkaç şeyi başka bir konuda açıklayacağım dostlar.


---------------------
Bir gün yine yeniden..
Efy
Efy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
12/2015
Nereden:
Öteki Taraf
Mesajlar:
5.672
Konular:
658
Teşekkür (Etti):
45
Teşekkür (Aldı):
1874
Ticaret:
(0) %
30-01-2018 16:42
#2
Ellerine sağlık. Harp okuluna gireceklere başarılar.
'Teorina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kadim Üye
Üyelik tarihi:
07/2015
Nereden:
Anadolu
Mesajlar:
5.020
Konular:
597
Teşekkür (Etti):
1444
Teşekkür (Aldı):
2464
Ticaret:
(0) %
11-02-2018 14:20
#3
Elinize sağlık, yardım merkezine çok faydalı olacak bir konu olmuş.
---------------------
© Since 2015
Extady - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2018
Nereden:
EXELANCE
Mesajlar:
7
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
73
Teşekkür (Aldı):
3
Ticaret:
(0) %
03-06-2018 10:32
#4
Allah razı olsun senden.Senin adına sevindim darısı kendime
---------------------
API Developer - Programmer- Coder

I LOVE WRİTE A CODE
DDATA1 Teşekkür etti.
Bra1nHacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
12/2017
Nereden:
~| Ar-Ge |~
Mesajlar:
496
Konular:
35
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
03-06-2018 10:34
#5
Ellerine sağlık
DDATA1 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler