THT DUYURU

 
 
Üniversiteler Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Alan Üniversitelerdeki öğrenciler için oluşturulmuştur. Paylaşım, gelişim ve çalışma alanıdır.

Seçenekler

Aralarında Ne Fark Var?

cnaxe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2018
Mesajlar:
109
Konular:
10
Teşekkür (Etti):
30
Teşekkür (Aldı):
13
Ticaret:
(0) %
5
22352
03-10-2018 19:28
#1
Bilgisayar Mühendisliği,Yazılım Mühendisliği,Bilgisayar Programcılığı arasında ki farkları söler misiniz dostlar?
Cheat Console - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
07/2018
Nereden:
mesaj yazmyn
Mesajlar:
984
Konular:
146
Teşekkür (Etti):
26
Teşekkür (Aldı):
146
Ticaret:
(0) %
03-10-2018 19:30
#2
--------------------- https://youtu.be/nswrRLkgx3Q
'Execution - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
01/2018
Mesajlar:
3.246
Konular:
170
Teşekkür (Etti):
1047
Teşekkür (Aldı):
1731
Ticaret:
(0) %
03-10-2018 19:31
#3
yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinin alanıdır. Bilgisayar mühendisliği donanım ve yazılım olarak ayrılır. Bilgisayar programcılığı da aynı zamanda yazılım mühendisliğidir. Programlama dillerini öğrenerek yazılım geliştirirsiniz.
---------------------
'Execution
Konu 'blackcoder tarafından (03-10-2018 19:32 Saat 19:32 ) değiştirilmiştir.
cnaxe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2018
Mesajlar:
109
Konular:
10
Teşekkür (Etti):
30
Teşekkür (Aldı):
13
Ticaret:
(0) %
03-10-2018 19:34
#4
düzeltiyorum '' yazılım mühendisliği ve bilgisayar programcılıgı arasında ki fark nedir?
HusnuBey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
03/2018
Nereden:
~/
Mesajlar:
283
Konular:
12
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
40
Ticaret:
(0) %
03-10-2018 19:36
#5
1. Kod yazmıyoruz, sanat yapıyoruz sanat!

Her iki mühendislikte bilgisayar odaklı olsa da farklı mühendislik dallarıdır. Nasıl Bilgisayar Mühendisliği Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden türediyse Yazılım Mühendisliği de Bilgisayar Mühendisliğinden türemiştir. Fakat bu Bilgisayar Mühendisliğinin Yazılım Mühendisliğini kapsadığı anlamına gelmez. Farklı işler, farklı uzmanlıklardır.

Bilgisayar mühendisliğinde yazılım araç olarak kullanılır, yazılım mühendisliğinde yazılım amaç olarak kullanılır. Yazılım Mühendisliği kod yazar yanılgısı yanlıştır. Yazılım mühendisi kod yazım ve proje yönetim sürecine doğrudan müdahale edip, daha uygun bir yazılım döngüsünün çıkmasını sağlayabilir evet ama bu 7/24 kod yazdığı anlamına gelmez. Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark en net tanımıyla budur diyebiliriz.

2. O mavi diş oradan oraya nasıl gidiyor biliyor musun?


İki dalın yönelimlerine bakarsak,yazılım mühendisliği; yazılım tasarlama, uygulama, test ve bakımına odaklı iken,bilgisayar mühendisliğinde ağırlıklı olarak donanım ile uğraşırsın.

Yani lisede elektronik dersleriyle aran kötüyse, eğer inceleme imkanı yakaladıysan ve kablolarla oynadığında ter basıyorsa bilgisayar mühendisliğini biraz daha düşün deriz. Bluetooth ile dosya nasıl gönderiliyor merak ediyorsan, bilgisayar kasasına baktığında parçalayıp içinde ne olduğunu görmek istiyorsan seni Bilgisayar Mühendisliğine alalım.

Projeler seni heyecanlandırıyorsa, bu yazılım süreci nasıl oluyor deyip imreniyorsan bir tık daha Yazılım Mühendisisin.

3. Dersler ortak ama değil gibiYazılım mühendisliğinde; mühendislik, yazılım mimarlığı, yazılım testi, yazılım dağıtımı gibi konulara yer verilir.
Bilgisayar mühendisliğinde;mikroişlemci tasarımı, kapalı devre sistemler, bilgisayar ve donanımlardır.

Örnek bir üniversiteden ders içeriklerine ulaşmak istersen: Bilgisayar Mühendisliği içinburayaYazılım mühendisliği içinburayatıklayabilirsin.


Özel bir alana yoğunlaşmak istiyorsan, üniversiteni seçerken üniversitede o konu ile ilgilenen öğretim görevlisi var mı? Dersi açılıyor mu araştırma yapmanı öneririm.

4. Çalışma AlanlarıBilgisayar mühendisi olmaya karar verirsen;sistem çözümleyici, sistem programcısı, uygulama programcısı, veri tabanı yöneticisi, veri iletişim uzmanı, bilgi işlem birimi yöneticisi, mikroişlemci tasarımcısı, bilgisayar donanımı tasarımcısı gibi alanlarda görev alabilirsin.
Yazılım mühendisi olmaya karar verirsen; müşteri ilişkilerini kurma, analiz yapma, tasarım yapma, program yazma, programı test etme, kullanım yönergesi hazırlamak gibi alanlarda görev alabilirsin.
Ek olarak, yazılım mezunu olup bilgisayar mühendisleri odasına kayıt olabilir, bir şirkette bilgisayar mühendislerinin başvurduğu tüm pozisyonlara başvuru yapabilirsin. Geri dönülmez bir yol değil.5. Ödevler ve ProjelerBir matematik ya da fizik ödevinden çok farklı, saatlerce uğraşacaksın, takıldığın yerler olacak.
Yazılım mühendisliğinde daha çizim, daha grafik ödevlerin olacak. Bir yazılımın diagramını çizeceksin, önce derdini grafiklerle anlatacaksın.
Bilgisayar mühendisliğinde ise şu an baktığın o telefon o bilgisayar var ya, baştan yapacaksın onu baştan!!! O devreler var ya o devreler, ah o devreler. Kapı nedir bilir misin, kapı denince artık kale kilit gelmeyecek aklına, ve'ler veya'lar gelecek.


6. Maaşlar
Aynı, ya da farklı bilinmez. Sen ne kadar iyisen o kadar maaş alırsın. Fark sen yaratmalısın.


7.Kullanılan Programlama Dilleri
Kod yazmak araba sürmek gibidir. Program dilleri de araba gibi. Araba sürmeyi öğrendikten sonra 68 model bir mustang de sürebilirsin (C) , son model bir ferrari de sürebilirsin (javascript), ekonomik bir araba da (java), bir japon teknoloji harikası da (go). Önemli olan araba sürmeyi öğrenmek, bir programlama dilini öğrendikten sonra diğerine alışman çok kısa zaman alır.

Fakat Bilgisayar mühendisliğinde Assembly, C, C++ gibi performanslı makinaya daha iyi müdahale edebileceğin dilleri daha ağırlıklı öğrenirsin.

Yazılım Mühendisliğinde ise: c#, java gibi biraz daha yenilikçi diller seni bekliyor.Sonuç olarak her iki bölümde de merak ve araştırma isteği başarının en önemli yolu. Klişe değil bu iki bölüm cidden merak edip araştırma üzerine. İş sende bitiyor. Ne olursan ol, en iyisi ol.

Kaynak: https://univerlist.com/blog/bilgisay...ndaki-farklar/
---------------------
YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE
AsiLTeccaL Teşekkür etti.
cnaxe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2018
Mesajlar:
109
Konular:
10
Teşekkür (Etti):
30
Teşekkür (Aldı):
13
Ticaret:
(0) %
03-10-2018 19:42
#6
dostum düzeltme yaptım yazılım mühendisliği ve bilgisayar programcılıgı arasında ki farkı sordum

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler