Turkhackteam.org/net - Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Uydu Teknolojileri (https://www.turkhackteam.org/uydu-teknolojileri/)
-   -   Uydu Frekansları Neden Değişti? (https://www.turkhackteam.org/uydu-teknolojileri/1050980-uydu-frekanslari-neden-degisti.html)

Quinones 21-09-2014 12:16 12:16

Uydu Frekansları Neden Değişti?
 
http://i.imgur.com/JtVevNg.jpg
turkhackteam.net
Kablolu televizyon ya da uydu anten kullanıcıları, muhtemelen bir süredir kanallarının yerlerinin değiştiğini ya da birkaç gün önce gayet güzel, sorunsuz yayın yapan uydu anteninin birden sorun yarattığını şu günlerde yaşamıştır. Peki neden durduk yere sorunsuz olan alıcınız çekmemeye başladı detaylı olarak öğrenmek ister misiniz?
turkhackteam.net
Bizim de turkhackteam olarak bu yılın başlarında uydu teknolojileri kategorimiz de konularına sıkça yer verdiğimiz üzere, bu yıl Türkiye’nin en yeni yayın ve iletişim uydusu olan Türksat 4A yörüngeye gönderildi.
turkhackteam.net
Türksat 4A uydusunun amacı, Türkiye’de yayın yapan kanal sayısını arttırmak ve mevcut kanalara daha sorunsuz bir aktarım için yer ayırmanın yanı sıra, pek çok kanalın da HD yayına geçmiş ve geçecek olması ile uydu kapasitelerinin zorlanmaya başlamasıdır.
turkhackteam.net
Elbette mevzu bununla sınırlı değil. Hali hazırda yörüngede görevini başarı ile sürdüren ve fırlatılması ülke çapında çok büyük sansasyon yaratmış olan ( belki hatırlayanlarınız vardır o günleri) Türksat 2A uydusu, 2016 yılında görevini tamamlamış olarak uzay çöpü haline dönüşecek ve Türksat 2A üzerinden yayın yapan tüm kanallar frekanssız kalacak. İşte bu kanalların da sorunsuz şekilde yayın hayatına aktarılması için, Türksat 4A’ya transfer edilmesi gerekti.
turkhackteam.net
Bu iki nedenden dolayı da uydu anten kullanıcıları 18 Eylül tarihinde bir de baktı ki yayın yok veye sinyal yok uyarısıyla karşılaştılar. HD yayınlar ve çok sayıda kanal olması nedeniyle diğer kanallara mevcur frekanslarda daha fazla yer açmak için de, kanalların frekans ayarları ve yayın parametrelerini değiştirmek gerekti.
turkhackteam.net
Yani aslında yayın akışında yaşanan aksamalar, sorun değil; düzenleme ve kalite artırımı amaçlı yaşandı.
turkhackteam.net
Peki Nasıl Çözeceğiz Bu Sorunu?
turkhackteam.net
Çok basit. Uydu anteninizi kurduğunuz ilk gün yaptığınız şekilde uzaktan kumandanızın otomatik kanal ayarlama seçeneğini kullanarak alıcınızın yeni frekansları algılamasını sağlayabilirsiniz.
turkhackteam.net
Ayrıca Türksat’ın yeni hizmeti olan TKGS, yani Türksat Kanal Güncelleme Sistemi de tanımlanmış olan cihazları güncelleyerek yeni frekanslara göre ayarlanmalarını sağlayabilirsiniz.
turkhackteam.net
Bu çözümler size fazla basit geliyor ve daha zor bir yöntem arayışı içine giriyorsanız da BURAYA tıklayarak tüm kanalların frekans listesine erişebilir ve manuel olarak da ayarlama yapabilirsiniz. Ayarların daha detaylı ve görseller ile anlatımına BURADAKİ konumda değinmiştim.

turkhackteam.net
TurkHackTeam / Quinones

gulyaban 22-12-2014 19:24 19:24

güzel bi çalışma olmuş ellerinize sağlık

mbk69 22-12-2014 22:01 22:01

Paylaşım için çook teşekkürler. Cidden bende merak ediyordum.


Şu Anki Saat: 15:13

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.