Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Uydu Teknolojileri (https://www.turkhackteam.org/uydu-teknolojileri/)
-   -   Uydu Terimleri//Cem Adrian (https://www.turkhackteam.org/uydu-teknolojileri/1458054-uydu-terimleri-cem-adrian.html)

Cem Adrian 26-01-2017 14:15 14:15

Uydu Terimleri//Cem Adrian
 
https://i.hizliresim.com/Mo3J76.jpg

Uydu Terimleri

Uydu haberleşme ile ilgili araştırmalar yaparken, sürekli olarak karşınıza kısaltılmış terimler çıktığına eminim. En azından LNB, RFT, HPA, SNR, Eb/N0 gibi terimlerle sürekli karşılaşmışsınızdır. Uydu ekipmanları ile (VSAT, SCPC, BUC) teknik dökümanları okurken onlarca kısaltılmış terim görüyorsunuzdur. Bu konuyu genelinde geniş açıklamalarını yaptığım ekipmanların ve diğer terimlerin anlamlarını kısa başlıklar halinde biryerde toplamak için açtım

Uydu Terimleri Nelerdir?

Uydu haberleşmesi içinde kullanılan sistemlere ait özellikler verilirken standartlara dayalı kısaltmalar ve ifadeler kullanılır. Bunlara Uydu Terimleri denir.

*ACTS: Advanced Communications Technology Satelite. Tüm digital iletişim araçlarının bulunduğu ilk uydu. 1993 yılında fırlatıldı.

*ACELP:Algrebraic Code Excited Linear Predictive.

*ADSL:Asymmetric Digital Subscriber Line. Asimetrik digital abone hattı. Geleneksel 2 hatlı telefon kablolarını kullanarak evlere ve işyerlerine geniş band erişim sağlayan teknoloji.

*ADC: Analog to Digital Conversion. Analog sinyallerin digital sinyallere çevrilmesi.

*AFC: Automatic Frekans Control – Otomatik Frekans Kontrolü. Uydu modemi istenen frekansa kilitleyen, zamanla frekanstan kayarak iletişimin kesilmesini engelleyen sistem.

*AGC: Automatic Gain Control – Otomatik kazanç kontrolü. Belirlenen alış seviye aralığında sistemin çalışmasını kesintiye uğratmayan devre yapısı.

*Aloha:Aloha uydu haberleşme sistemleri için geliştirilmiş, çoklu erişim teknolojisidir.

*Amplifier: Yükseltici – Güçlendirici – Kuvvetlendirici

*Amplitude Modulation(AM): Genlik Modülasyonu (GM). Elektriksel sinyalin genliği değiştirilerek yapılan modülasyon çeşidi.

*Antenna(Dish): Çanak Anten; Uydu haberleşme için gerekli sinyallerin haberleşme uydusu ve yer terminalleri arasında sağlık bir şekilde iletilmesi için gerekli odaklama işlemini yerine getirir.

*Antenna Efficiency: Anten Verimliliği

*Antenna Noise Temperature:Anten Gürültü Sıcaklığı.

*Aperture: Antenin uydu sinyallerini toplamaya elverişli bölümü.

*Attenuator:Zayıflatıcı, uydu sinyallerini zayıflatan pasif devre elemanı.

*Attenuation:Zayıflama, İletimin başladığı noktadan, hedefe kadar olan sinyal zayıflaması

*Attitude Control:Uydunun Dünyaya ve Güneşe göre pozisyonlandırılması.

*Atmospheric Absorption Loss: Atmosferik absorbe kayıpları. Elektromanyetik sinyallerin atmosferdeki absorbelerdinden kaynaklanan zayfılamalar (kayıplar)

*Availability: Kullanılabilirlik; uydu haberleşme ekipmanlarının yıllık olarak ne kadar kullanılabilir olduğunu tanımlar. Örneğin; uydu haberleşme ekipmanlarının yıllık %99.95 kullanım sağlaması gerekir.

*Azimuth: Yatay Açı; Uydu çanak antenlerin, yatayda yaptığı açı.

*Az-El Mount:Azimuth-Elevation Mount. Çanak Antenin Yatay ve Düşey yönde hareket kabiliyeti.Şu Anki Saat: 23:02

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.