Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Bilgisayar Donanımları-Uydu Teknolojileri
> Uydu Teknolojileri

Uydu Teknolojileri D-Smart, Recevier, Uydu, Digiturk ve Frekanslar hakkında karşılık soru cevap ve bilgiler.

Küp Uydular (CubeSat) ve Türkiye'nin Küp Uydusu /dRose98

Uydu Teknolojileri

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-01-2019 01:05   #1
 • Sosyal Medya Timi
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2013
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 442
Teşekkür (Aldı): 761


Küp Uydular (CubeSat) ve Türkiye'nin Küp Uydusu /dRose98CubeSat Projesi ve İTÜpSAT1


Merhaba, bildiğiniz gibi her an teknoloji gelişmeye devam ediyor. Peki uzayla aramızda olup bitenler hakkında ne biliyoruz? Bilmemize ihtiyaç var mı? Sorduğum ikinci sorunun cevabı 'kesinlikle evet'. Peki neden? Şöyle ki ülkemizin de bu konuda çeşitli projeleri mevcut hatta Türkiye'nin İlk 'Küp Uydusu' nun 2020 yılında uzaya gönderileceğini biliyor muydunuz? Bunları derli toplu bir şekilde anlatmaya, açıklamaya çalışayım.Bu uydulara CubeSat diyoruz. Bu tür uydular genelde araştırma geliştirme projelerinde öğrenim gören kişiler yani öğrenciler tarafından geliştirilip uzaya gönderilip hakkında çeşitli araştırmalar yapılan bir uydu çeşidi. Her uydu öyle kafasına göre geliştirilip uzaya fırlatılmıyor tabii. Yakın zamanda ABD nin Stanford ve California Polytechnic üniversiteleri bir proje başlattı. Bu projeye mensup olan kişiler kendi uydusunu üretip proje kapsamında uzaya gönderebiliyor. Bu müthiş bir fırsat fakat bir o kadar da zor. Çünkü CubeSat uyduları 10x10x10 gibi çok minik boyutlarda tasarlanmalı. Tabii tasarımın durumuna göre üst üste üç küp şeklinde de olabilirler bu konuda hafif bir esneklik mevcut. Ayrıca üretilen uyduların görevleri aynı değil. Yani her biri farklı işlevlerde çalışabilir üreten kişiye bağlı olarak. Ağırlık açısından bakacak olursak 1 kilogramı geçmiyorlar.

Küp Uyduların İşlevi Nedir?


Dünya çapında 40 hatta daha fazla üniversiteni kendi uydularını geliştirip uzaya gönderdiğini biliyoruz. Bunların arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı ve Hindistan tarafından uzaya fırlatılan İTÜpSAT1 uydusu da var. Peki bu minik arkadaşlarımızın görevleri neler olabiliyor? manyetik alan ölçümü, radyo iletişimi kontrolü yapmak, yeryüzünü fotoğraflamak, kozmik ışınları gözlemlemek ve daha birçok işlev sağlayabilirler. Bir küp uydunun basitçe yapısı şu şekilde:İstanbul Teknik Üniversitesi'nin uzaya gönderdiği ve kutupsal bir yörüngede her 90 dakikada bir gezegenimizi turlayan ITÜpSAT1 uydusunun amaçlarından biri de fotoğraf çekmek idi, 640x480 piksellik kamerası ile yeryüzünü görüntülemişti. Hatta uydunun fırlatılış videosunu buraya bırakıyorum:
İTÜpSAT1 den alınan sinyalleri de buraya bırakalım:


Aslında asıl amaç fotoğraf çekmek değil. CubeSat uyduları, öğrencilerin teknik becerilerini geliştirmeleri ve test etmeleri amacıyla oluşturulmuş bir programın parçası. İTÜpSAT1'in asıl yapılış amacı uyduya yerleştirilmiş denge sistemini ve çalışma verimini test etmekti. Bu arada bu kadar bahsetmişken CubeSat uyduları geri dönemiyor. Yani üzerlerinde herhangi bir yakıt taşımadıkları için, yörüngeye yerleştirildikten sonra zamanla yeryüzüne yaklaşır ve birkaç ay veya yıl içinde atmosfere girerek yanıp yok oluyorlar. Bizim İTÜpSAT1 uydumuz da, ortalama 740 km yükseklikteki yörüngesinde 6 ay görev yaptıktan sonra, işlevini yitirdi ve atmosfere girerek çoktan yanıp kül oldu. Yine de işlevselliğini gösterdi ve bu alanda başarısız olmadık.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

Bykurabiye Teşekkür etti.
Alt 10-01-2019 01:12   #2
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2016
Nereden
Tanrı Dağı
Yaş
15
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 343
Teşekkür (Aldı): 259
Paylaştığın için teşekkürler .___________________________________________

Birazcık Yukarıya Bak.

Bir şey her şey için, her şey bir şey için vardır.
J. W. Von GOETHE

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 10-01-2019 01:33   #3
 • Siber Güvenlik Ekibi
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 199
Teşekkür (Aldı): 877
Emeğinize Sağlık
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2019 22:08   #4
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2018
Nereden
Red Square
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 183
Teşekkür (Aldı): 160
Uzaydaki UBAKUSAT küp uydumuzdan bahsetmeyi unutmuşsun birde 90 ların sonunda gönderilen pek bilinmeyen Kubat uydusu var___________________________________________

█▓ ☾✯ ▓█ATATÜRK'ÜN TORUNU █▓ ☾✯ ▓█


Ben Vatanseverliği Atatürk'ten, Halkçılığı Tito'dan, Yenilikçiliği Che'den, Milliyetçiliği Ecevit'ten, Hackerliği ise Solo-Türk'ten öğrendim. Benim karşımda kimse duramaz !


Kalbimde yaşıyorsun Solo-Türk
 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2019 22:11   #5
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Ankara
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 29
Teşekkür (Aldı): 96
Emek kokuyor eline saglik
 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2019 22:42   #6
 • Binbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Nereye...
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 59
Teşekkür (Aldı): 160
Elinize sağlık___________________________________________

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

paykasa
web tasarım

wau